Kéktúra blog

Barangolás a legendás kék jelzésen

Szerző:
2014. április 24.

Igaz történetek a Kékről - Zoli élőben a Kékkörről

Domszky Zoltán számára nem újdonság a Kéktúrázás, sőt az Országos Kékkörön is körbeért már, több részletben. Most nyáron viszont egyhuzamban szeretné teljesíteni a teljes Kékkört és hátizsákjában egy netbook is lapul majd, hogy aznapi élményeit megírhassa.

Az aktív nyugdíjas éveit élő természetjárót rávettük arra, hogy blogját portálunkon vezesse és naponta tudósítson élőben a Kékkörről.

 

Hogyan találkoztál először a Kéktúrával?
Ezt nem tudnám pontosan megmondani. Sajnos nem olyan régen, csak 7 éve túrázom rendszeresen. Miután bekerültem ebbe a körbe, a túratársaktól rengeteg információhoz jutottam, így ismerkedtem meg a Kéktúrával is.


Hogyan szerezted meg az első kéktúrás jelvényeidet?
Az OKT teljesítésére már azóta készültem, amikor először hallottam róla. Aztán, amikor 2010-ben nyugdíjba mentem, eljött az én időm. :) Azzal ünnepeltem meg ezt az eseményt, hogy végigjártam. A következő évben ugyanezt tettem a DDK-val, majd 2012-ben lejártam az Alföldi Kéket is. Az OKT-t sajnos kétszer is meg kellett szakítanom pár napra, de a másik kettőt sikerült egyben teljesítenem.


Mivel foglalkoztál korábban? Hogyan lettél tűzoltó?
Eredetileg matematika-fizika tanárnak készültem, az ELTE TTK szakán tanultam. Aztán egy sikertelen vizsga után - meglehetősen lelombozódva - hazafelé tartva az út a kispesti tűzoltóság előtt vezetett el. Leszálltam a villamosról, bementem és megkérdeztem, van-e felvétel. Volt! Ez 1983 áprilisában történt és ettől a "cégtől" mentem nyugdíjba 2010. január 2-án. 

 

Nagyon várod a júliusi indulást, de miért kell addig várni? Most még kellemesebb az idő.

Valóban így van, de egyszerre szeretném lejárni a kört.  Van egy remek teljesítménytúra, a Kazinczy 200, amelyiken mindenképpen szeretnék indulni. Ez június közepén lesz, és erre készülni kell. Közvetlenül utána 3 hétre külföldre utazom. Amikor onnan visszaértem, akkor tudok elindulni.


Hogy tervezed, hol hajtod nyugovóra a fejed, mit viszel magaddal?

Költségkímélés miatt túlnyomórészt sátrazni fogok. Ennek előnye is van, nem kell előre pontosan megterveznem, meddig kell elérnem az adott napon ... ha megtettem a napi penzumomat, bármely arra alkalmas helyen sátort verhetek. Persze időnként szállást is igénybe kell vennem alaposabb tisztálkodás végett, és a "technikát" is fel kell tölteni.


Az eddigi tapasztalatok alapján már jól kialakult, mik azok a legszükségesebb dolgok, amelyeket magammal kell vinnem. Ez a túra annyiban lesz más a már megtettektől, hogy azokon nem sátraztam, így át kell gondolnom, ez mennyiben befolyásolja a már jól bevált vinnivalókat. A végleges tartalmat majd leírom a blogban. De a sátrat már most meg tudom nevezni!


Van legkedvesebb szakaszod a Kékről?

Nem emelnék ki egyet sem közülük. Úgy szép az egész, ahogy van.

 


Honnan fogod kezdeni a túrát?
Eredeti tervem szerint már a lakásomról gyalog indultam volna, de mivel Kispesten élek, ez oda-vissza még plusz 40 km-t jelentett volna, azaz plusz 1 napot. A gyorsabb teljesítés érdekében ezért letettem erről a szándékomról, és a BKK járműveivel elmegyek Hűvösvölgybe a Gyermekvasúthoz. Az ottani pecsételő helytől indulok, és ott ér véget majd a köröm.


Mivel kell szembenéznie annak, aki egy ilyen nagy fába vágja a fejszéjét? Hogyan edzed magad?

Több különböző típusú nehézsége van egy ilyen túrának. Ezek közül talán a két legfontosabb a fizikai igénybevétel és a magányosság. Napi 35-40 km ilyen hosszú időn át el tudja fárasztani az embert, de talán még nehezebb leküzdeni azt, hogy hosszú órákon keresztül nincs kihez szólnod. Ebből a szempontból szerencsére én "magamnak való" típus vagyok, így ez utóbbi nehézséggel jól elvagyok. A fizikai fáradtság pedig szerintem egy átlagos edzettségű ember számára elviselhető, az éjszakai pihenés ilyen napi távok mellett elegendő az izmok regenerálódásához. Éppen ezért külön erre a körtúrára fizikailag nem készülök, elegendő a rendszeres teljesítménytúrázás és geoládászás. Természetesen elengedhetetlen viszont a jól bejáratott felszerelés és az eltökéltség.


Elgondolásod szerint mennyi időre lesz szükséged a terv megvalósításához?
Az előzetes számításom szerint, ha tudom tartani a napi 35-40 kilométert  átlagban, akkor 70-75 napra, de 80 napnál semmiképp nem lehet több, mert a túra után közvetlenül fontos teendőm van.

 

 

Mi a célod ezzel az úttal? Csak végigrohansz az OKK-n, vagy a környékbeli nevezetességeket is megnézed?

A legfőbb célom, hogy közel három hónapig nagyon jól érezzem magam, és egyben le tudjam járni. Nem törekszem a nevezetességek alaposabb megismerésére, mert már láttam őket - sokukat már többször is - az előző útjaimon illetve különböző teljesítménytúrákon. Egyébként meg bárki bármit is mond, egy ilyen igénybevételű túrán az ember a "túlélésre" törekszik, nem hiszem, hogy lenne energiája nevezetességekben gyönyörködni, de biztosan vannak, akik nem értenek egyet velem.


Családod mit szól a tervedhez? Támogatnak, vagy inkább ellenzik?

Felnőtt lányaim jól megvannak nélkülem, és sajnos nem művelik ezt a sportot. Azt mondják, ha kedvem van hozzá, menjek. A párom, és túra ügyekben bennfentes ismerőseim támogatnak és drukkolnak, a nem bennfentesek nem értik, mi a jó ebben. Anyukám természetesen félt, és szeretne lebeszélni róla. Apukám, ha élne, csak ennyit mondana: "Ez meghülyült."

Kerkakutastól Zalalövőig

Kerkakutastól Zalalövőig

2022.05.30.

Az egyre csökkenő lélekszámú falu fogyatkozó házait és vaníliasárgára kivakolt templomát elhagyva ismét szántóföldek, legelők között találtuk magunkat.

→ Tovább
Velemértől Kerkakutasig

Velemértől Kerkakutasig

2022.05.25.

Papp Géza, a Kéktúra blog szerzője a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra újabb szakaszáról mesél. Élmények és szépségek a csodálatos veleméri templomtól a kerkakutasi naplementéig.

→ Tovább