Így működik a szívbarát tanösvény
Egy szívbeteg, egy gyógytornász, egy újságíró és egy kutya Hogy mi lesz ennek a vége? Egy 4,2 km-es túra pulzusméréssel, kutyafuttatással és nordic walkinggal.
A Farkas-erdőben pár hónapja létezik egy olyan túraút, amit főként szív- és cukorbetegeknek ajánlanak. Groteszkül hangzik, de kerestem valakit, akire illik e személyleírás, hogy megnézhessem, miként is működik ez a metabolikus hely. Vezetett túra lévén jött velünk egy gyógytornász, és vittünk magunkkal egy menhelyi kutyát is sétálni, hogy a négylábúnak is rendben legyen a szíve.
Szívbarát tanösvény szív alakú túrajelzéssel
Szerencsések az újpestiek, illetve a környéken élők, mert minden hétvégén erdei környezetben tornáztathatják meg magukat úgy, hogy akár egészségügyi szakember kíséri minden léptüket. A Szent Ferenc Kórház képviselétben gyógytornászok nem csak tanácsokkal látják el a szív- és cukorbetegeket, de folyamatos pulzusméréssel vigyáznak a szívükre, és kiszűrik a rendetlenkedő ketyegővel rendelkezőket. Ide jár minden hétvégén aktuális túratársunk Darvas Gyula, 71 éves sporttárs is, aki állandó résztvevője a szívbarát tanösvény túráinak.
Az Út az Egészséghez program újpesti tanösvénye két hosszúságú körből áll, a rövidebbet (2,4 km) a kezdőknek és a gyengélkedőbbeknek, a hosszabbat (4,2 km) a haladóknak ajánlják, a dupla túrát (2 x 4,2 km) pedig azoknak, akiket - ahogyan Gyula urat - alig lehet utolérni. A gyógytornász hölgy és én kissé elmaradva követtük, hogy Mandarin, a közeli menhelyről kihozott kutya, kedvére szaglászhasson.
Gyógytornász vagy a műszer méri a terhelhetőségünket mutató pulzust
Minden résztvevő induláskor a túrák bázisaként szolgáló Rex Kutyaotthon Alapítvány recepcióján kap egy űrlapot, amelyen rögzítheti a kezdeti és a pihenőhelyeken mért szívfrekvencia-adatokat. A rendszeres pulzusellenőrzések mutatják, hogy elértük-e azt a kívánt tréningzónát, amin belül maradva edzésünk igénybe veszi a szívünket, tüdőnket, és növeli az állóképességünket, de még szívbarát módon, ami a szív- és cukorbetegeknél alapfeltétel.
Gyula urat csak a pulzusmérő állomáson érjük utol
Gyula bá 2010-ben kezdett el rendszeresen nordic walkingozni, de 2013-ban szívműtétje volt. Ez sajnos sokat visszavett fizikumának fejlődéséből, de segítette az eredményes rehabilitációjában. Láthatóan az életkorához képest sokkal jobb az állóképessége, szerencsére nem betegeskedik. Nagy meglepetésére - és sajnálatára - az is kiderült, hogy 2-es típusú cukorbeteg, de rámozog erre a problémára is. Minden túra előtt megméri a cukrát, és bemondja a gyógytornásznak. Ez azért fontos, mert mozgás során több cukrot bont le a szervezet, és vigyázni kell, nehogy hirtelen leessen a vércukorszint.
A négylábú túratársat már kétszer örökbe fogadták, most megint gazdira vár
Ha egyedül indulunk útnak, kölcsönözhetünk pulzusmérő készüléket, hogy elküldött, a recepción leadott adatlapjainkat a Szent Ferenc Kórházban később kiértékeljék (és probléma esetén értesítsenek). Előfordult már, hogy így derült fény olyasvalaki szívproblémájára, aki nem is tudott róla - mondja Sáfrány Zoi Petra, a kórházat képviselő gyógytornász, aki társaival együtt felváltva tart szíverősítő tréningeket itt és az első szívbarát tanösvényen, a Hárs-hegyen, majd hozzáteszi: Igyekszünk úgy megtervezni a túráinkat, hogy ha szombaton, az egyik helyszínen a hosszabb távot tesszük meg, akkor másnap a másik helyen a rövidebb útvonal lesz a program.
Annak érdemes nordic walking bottal túráznia, aki már elsajátította használatát, ugyanis azt előbb meg kell tanulni. A teleszkópos túrabotokkal túrázva nemcsak a kar, de a hát izmai is bekapcsolódnak a mozgásba, a tüdőt így jobban erősítjük, és még több kalóriát elégetünk. Nordic walking túrára kutyát már ne vigyünk magunkkal, hisz nem lesz szabad kezünk, amivel a pórázt tarthatnánk (menhelyes kutyát ne engedjünk szabadon)! Hátizsákkal vagy a nélkül induljunk útnak, mert az oldaltáska zavarja a botok használatát.
További infók a túráról ITT.
A tanösvény térképéért kattints IDE.
Kapcsolódó cikkeink:
Szívbarát tanösvényt adtak át Budapesten.
Szöveg és fotó: Balla Réka
Így tört ránk a tél a Kopárokon
Napsütéses kirándulásnak indult, a végén már erősen vacogtunk, és a kilátásunk is teljesen elfogyott a felhőben.
→ TovábbVarázslatos túra a mátrai „köderdőben”
Szakadó eső, tejfehér köd, vadregényes patakvölgy, gombák, szalamandrák és egy híres rom; ezen a mátrai túrán minden volt, ami izgalmassá tehet egy kirándulást. Egy dolgot kivéve: kilátásban ezúttal sehol nem gyönyörködhettünk. A ködös erdő hangulata azonban minden elmaradt gyönyörű panorámáért kárpótolt bennünket.
→ TovábbKipróbáltuk, milyen ciklonban biciklizni, és nem jó
Egy nap is elég volt Boriszból, így Bátaszékről Orfűig jutottunk el egy izgalmas, változatos vonalvezetésű túrán.
→ Tovább