Ilyen a Tisza-tavi kis bringakör extra kitérőkkel
Idén végre átadták a Tiszafüredet és Poroszlót összekötő kerékpárutat, így immár biztonsággal körbebiciklizhető a Tisza-tó, amit most én is leteszteltem. Videómban megnézheted, milyen körbetekerni a Tisza-tavat, és ha már ott voltam, ellátogattam többek közt egy mesebeli kis szigetre is.
Ez most egy nagyon szubjekív anyag lesz, ugyanis szabadságomat több év után végre a Tisza-tó mellett tölthettem, így a bringakörről spontán készült videóm egy ilyen, sajátélmény jellegű anyag lett. A mesterségesen létrehozott Tisza-tó, amely tulajdonképpen egy víztározó, egy nagyon is élő, természetes környezet, elképesztően gazdag élővilággal. Egyszer mindenkinek el kell ide látogatnia, hogy saját szemével lássa és tapasztalja.
Tisza-tavi hangulatok
A rengeteg kenuval eltöltött felfedezés mellett természetesen én se hagyhattam ki a Tisza-tavi kis bringakört, épp ottlétem előtt egy-két héttel adták át ugyanis azt a szakaszt, amelyre már nagyon sokan vártak. Eddig csak úgy lehetett körbebiciklizni a tavat, ha egy jó 9 kilométeres szakaszon a nagyon forgalmas 33-as főúton tekert az ember, így ez nem volt túl veszélytelen. Szerencsére most már ez sem lehet akadály, hogy nekivágjunk a 65 kilométeres kis bringakörnek, mert az említett problémás Tiszafüred-Poroszló szakaszon innentől egy nagyon biztonságos és remek állapotú, az autóúttól teljesen különálló kerékpárúton tehetjük meg mindezt. E szakaszon négy új, a Tisza és Tisza-tó felett átívelő, kifejezetten a bicikliút miatt felhúzott hídon át vezet az út.
Így néz ki az egyik kerékpáros híd, amely Tiszafüred és Poroszló között található. Ez itt a Tisza folyó fölött vezet át
A videóban nemcsak azt láhatjátok majd, milyen tájakon tekerhetsz a Tisza-tó körül, hol tudtok megállni, pihenni, esetleg csobbanni egyet a tó hűsítő vizében, hanem pár különleges helyszínt is bemutatok. Meglátogattam például Ljasuk Dimitryt aki már negyedik hónapja él itt, a Tisza-tó egyik eldugott kis „szigetén”, egy komfort nélküli kunyhóban. A Tisza-tavi kisfilmjeiről ismert Dimitry a járványhelyzet miatt vonult ide önkéntes karanténba, és ha már így alakult, természetesen ittlétéről is filmet készít. A készülő nagyfilm előtt több rövid videós bejelentkezésében már láthattuk milyen az élet ezen a helyen, én pedig voltam olyan szerencsés, hogy ellátogathattam a mostanra már egy kis mesebirodalommá alakított otthonába, és beleshettem miken ügyködik mostanság.
Ljasuk Dimitry megálmodta és megteremtette ezt a kis béke szigetét a Tisza-tó egy eldugott kis szegletén. A videóból pedig kiderül, itt miként tud harcolni a tó és környezetének szemétmentességéért
Aztán körbevezetlek benneteket a Tisza-tó egyik szerintem legszebb és amúgy legnagyobb kikötőjében, a Szabics Kikötőben is, amely a különleges hangulatú cölöpös házak mellett azért is különleges, mert innen tudtok csónakkal átmenni a Tiszavirág Ártéri Sétaút és Tanösvényre és eljutni egy varázslatos kis belső tóhoz, a Göbe-tóhoz is, amelyről itt olvashattok bővebben. A tanösvény egy másik tanösvényt is rejt, mégpedig a Pákász Tanösvényt, amit kalandra vágyóknak mindenképp ajánlok.
A Szabics Kikötőtől csónakokkal lehet átjutni a túlparton lévő Tiszavirág Tanösvényhez
Mutatok majd strandokat, vízlépcsőt, hallépcsőt, halsütőket, kutyastrandot, és mivel Tiszafüred volt nyaralásom bázisa, onnan ajánlok nektek egy hajókölcsönzőt is. De természetesen abból is van bőven a tó körül. Ha pedig Abádszalóknál jártok, és belefér az időtökbe, egy kis kitérővel ellátogathattok a kb. 9 kilométerre lévő, gyönyörűen felújított Szent Móric-kápolnához. Ide kattintva bővebben is olvashattok róla és a cikkben szép képeket is találtok a kápolnáról.
Nem csak maga a Szent Móric-kápolna gyönyörű, hanem a környezete is ami körbeveszi
A bringaútról annyit, mivel sajnos sok szöveges részt elfújt a szél, így azok nem kerültek be a videóba, hogy jórészt gáton vezet, amelynek állapota 95%-ban jól biciklizhető aszfaltút, csupán Abádszalók és Kisköre között van némi zötykölődősebb szakasz, de ez igazán kibírható. Gyerekekkel is ajánlott végigmenni rajta, akár több napra lebontva, mivel a terep nagyon könnyű, szinte nincs is benne szintkülönbség. Talán csak arra figyeljetek, hogy sok helyen a gátra autók is felhajthatnak, ezek főként horgászok, akik így jutnak el horgászhelyeikhez, de lassan mennek és nagyon vigyáznak a gáton tekerő biciklisekre. Tapasztalatom szerint, mivel szombati napon tettem meg én is, a bringakört érthető okokból főként hétvégén jönnek teljesíteni, és hétköznap sokkal kevesebb bringással lehet találkozni. Úgyhogy, ha nyugisabb útra vágytok, inkább hétköznap vágjatok neki.
A kör a nagyon hardcore bringásoknak akár 2 és fél óra alatt is teljesíthető, de az átlag szerintem 4-5 óra, amibe pihenés és fürdés is simán belefér.
Én a felvételek és egyéb kitérők miatt egy napot töltöttem ezzel a programmal, amit nagyon élveztem. Íme tehát a Tisza-tavi bringakör, ahogy én láttam:
Bartina sár nélkül?!
Álmoskás időben robogtunk végig a Bartina teljesítménytúra maratoni távján a Szekszárdi-dombságban.
→ TovábbA Biatorbágy-közeli sziklavilágba könnyű beleszeretni
A korai sötétedés és a hideg idő nem kedvez a hosszú túráknak. Ezért most egy olyan félnapos kirándulást ajánlunk, amely változatos terepen vezet: van benne könnyű séta, egy kis mászás, látványos sziklaformációk, remek panorámák és egy bájos erdei kápolna. Mindez a Budai-hegységben, a főváros vonzáskörzetében, Biatorbágy közelében, ahol ilyenkor télen hétköznap – de talán még hétvégén is – nagy eséllyel elkerülheted a nyüzsgő tömeget.
→ TovábbTemplom falu nélkül – Gercsepuszta utolsó hírmondója
800 éve áll, közel 500 éve nincs falu körülötte. Nem egyszer rommá vált, többször újjáépítették, és most is dacol az idővel a hegyek kéklőn ölelő karéjában. Különleges hangulatú pusztatemplomnál jártunk Pesthidegkút határában.
→ Tovább