Ismét mászható a leghosszabb magyar via ferrata út
A madarak befejezték a költést, mi meg a fiúkkal rögtön röpültünk ferrátázni a Cuha-szurdokba.
Már nyár eleje óta tervezgettem, hogy két nagyobb fiammal megmásszuk a két éve átadott Bucsek Henrik útvonalat a Cuha-szurdokban, amire úgy emlékeztem, mint a legélvezetesebb magyarországi klettersteigre. (Hogy mi az a klettersteig, meg via ferrata, itt elolvasható.) Sajnos az út február 15-től július 15-ig minden évben le van zárva a madarak költési időszaka miatt. Ezért várnunk kellett a múlt hét végéig.
A ferrata beszállása a vinyei vasútállomástól (ahol a gépkocsiparkolók is vannak) egy 15 perc séta. Felszerelést a Vinye.hu büfében lehet bérelni. A Bucsek Henrik Emlékút - "C" nehézségű (kezdőknek ideális) út, jelenleg a leghosszabb magyarországi via ferrata. (Hossza 350, a szintkülönbség 100 méter.)
A fiúk nagyon élvezték a C-s ferrátát, de a hőségben alaposan megizzadtunk. Mindketten kaptak ferrata-kesztyűt, mert nemrég a tatabányai via ferrata megmászása közben úgy megizzadt a melegben a tenyerem, hogy a fémdrót alaposan lenyúzta róla a felpuhult bőrt és nem akartam, hogy ők is így járjanak.
A Bucsek Henrik út részleteiről már két éve, a felfedező mászáskor írtam egy posztot, véleményem nem változott: nagyon élvezetes és kellemes útvonal. Ha valaki el akarja kezdeni a via ferrátázást, akkor ennél jobbat nem talál (esetleg az egyébként nem is messze fekvő cseszneki Ostromlók útját).
A másik, nehezebb Cuha-szurdokbeli via ferrátát most kihagytuk, mert a fiúkon láttam, hogy elég lesz nekik arra a napra egy is. Az Ariadné fonala nevű, "D/E" nehézségű via ferrata amúgy is inkább edzetteknek ajánlott. A Cuha-szurdok ferrátáiról, felszerelésbérlésről ide kattintva lehet tájékozódni.
Kommentelheted a posztot, ajánlhatsz más jó helyeket a Szép kilátás! blog Facebook-oldalán is, sőt lájkold a blogot, ha még nem tetted!
Az Adria tetőterasza olyan, mint egy bizarr bolygófelszín
A makarskai riviéra felett 1500 méterrel különleges formavilágú, kopár, sziklás fennsík terül el: a Biokovo. Fel lehet jutni kerékpárral és autóval is, de igazán megismerni csak túrázva lehet. Pontosan ezt tettük.
→ TovábbSivatagi túra a berber sziklavárosokból a Star Wars-univerzumba
Kicsit vakartam a fejem, amikor lehetőségünk támadt Tunéziába utazni az ország idegenforgalmi hivatalának jóvoltából. A kétségkívül olcsó, de turistákkal teli tengerpartra nem voltunk túlzottan kíváncsiak, a sivatag pedig... Hát, nem kecsegtet sok látnivalóval. Nem is tévedhettünk volna nagyobbat. Az ország belső régiójában fura elegyet alkot az ősi hagyomány és a hollywoodi sci-fi, a terület pedig 2022 óta gyalog is bejárható az ország első hosszú távú túraútvonalán.
→ TovábbBudapest rejtett ösvényein: a Sas-út
Kevesen ismerik ezt az utat, pedig van itt minden: panorámák, orom, barlang, szakadék, sőt bunker és labirintus is. A Széchenyi-hegyről induló, az Ördög-orom panorámagerincén és a Sas-hegy rezervátumán át a BAH-csomópontig tartó útvonal az egyik leglátványosabb fővárosi sétaút, ideális egy őszi napra.
→ Tovább