Kilátótúra a Keszthelyi-hegységben
A Keszthelyi-hegység legszebb bérceit átszelő túraútvonalon, Gyenesdiástól Balatongyörökig hét kilátóból is megcsodálhatjuk a magyar tenger felejthetetlen szépségét.
Napjainkban a Balaton-parti önkormányzatok egyre többet dolgoznak azon, hogy a szezon ne csak a nyári hónapokra korlátozódjon, hanem egész évben biztosítsanak turisztikai vonzerőt. A nyugat-balatoni régió fejlesztéseinek köszönhetően újítottak meg több kilátót és pihenőhelyet, hoztak létre új tanösvényeket.
A beruházások eredményeképpen nyitotta meg kapuját 2014-ben a gyenesdiási Természet Háza Látogatóközpont is, amely számtalan programlehetőséget kínál, és a bakancsos természetjárás kiindulópontja lett. A Keszthelyi-hegység legnépszerűbb kirándulóhelye a megújult Nagymező, mely gyönyörű környezetben, jól felszerelt erdei pihenőhelyként várja a látogatókat. Nemcsak a Kéktúra útvonala érinti, de a hét kilátót összekötő Darnay-Dornyai emléktúra kiinduló állomása is.
A keszthelyi születésű muzeológus, helytörténész Dornyai Béla (nemesi származása miatt Darnay-Dornyai), a Balatoni Múzeum egykori igazgatója, a harmincas években jelen volt az első turistautak kijelölésénél. A nevét viselő túraútvonal Gyenesdiást köti össze a balatongyöröki Szépkilátóval. A jelentős szintkülönbséggel járó kb. 18 kilométer több szakaszban is bejárható.
A Festetics-kilátó
A már-már nyári meleget idéző tavaszi hétvégén indultunk neki a kilátótúrának. A Kéket követve hagytuk magunk mögött a község utolsó házait. A Pipa-hegy felhagyott murvabányájának vakító fehér hegyoldala mellett emelkedtünk a Varsás-hegy (231 m) felé. A kék háromszög jelzésen, a Nagymező délnyugati oldalán kanyarodtunk első állomásunkhoz, a Festetics-kilátóhoz. A 2000-ben újraépített, háromszintes fatorony csodálatos panorámát kínál a Keszthelyi-öbölre. Ha északnyugat felé tekintünk, akkor következő célpontunk, a Berzsenyi-kilátó is beazonosítható.
Rövid nézelődést követően leereszkedtünk a Nagymezőre. A terület legmélyebb pontja (tengerszint felett 180 méter) népszerű családi kikapcsolódások helyszíne. Autóval is könnyen megközelíthető, kiépített infrastruktúrával, vizesblokkal. Esőbeálló, tornapálya, szalonnasütő szolgálják az aktív időtöltést. A rétről felnézve jól látszik a hegy kúpján fölénk magasodó kilátó. A sárga kereszt, majd sáv jelzés innen egybeesik a Darnay-útvonallal, így ezen a szakaszon még könnyebb a tájékozódás.
A betonon csak egy rövidke szakaszt kellett megtennünk, kb. 100 méter után táblával jelzett kereszteződésben fordultunk jobbra. A Büdöskút irányába mutató, széles, emelkedő kocsiút itt még vegyes erdőben vezet. A 2011-2012-es aszályos évek kevés csapadéka a hegység feketefenyő-állományának jelentős pusztulását eredményezte. A több hektáron elszáradt fákon esetlegesen elszaporodó kártevők az ép növényeket is veszélyeztethették volna, ezért az erdő ritkítására kényszerültek. A kirándulók láthatják az egészségügyi fakitermelés következményeit, mivel az egész útvonal jórészt ligetes jellegű.
A Berzsenyi-kilátó
Kevesebb, mint három kilométeres, változatos terepen megtett séta, és a jobbról csatlakozó turistautak után értünk a Pető-hegyi pihenőhöz. 2002-ben a Berzsenyi-kilátót is felújították, így most erről az építményről élvezhettük a balatoni panoráma újabb szeletét. Tiszta időben akár a fél Dunántúl is látható. Kiránduló legyen a talpán, aki meg tudja különböztetni egymástól a két kilátót, és a róluk látható tájképet. Az ördögi hasonlatosság, mint később kiderült, az utolsó két kilátóra is igaz volt.
Ha mind a hét emelvényt utunkba akarjuk ejteni, akkor érdemes innen északkelet felé indulni. Murvás úton érkeztünk vissza a sárga jelzésre, melyen a balos ösvényt választva egyre beljebb hatoltunk a Keszthelyi-hegységbe. A Meszes-hegyi elágazást követően szintben haladva, vadászlesek közelében értük el a zöld keresztet, ahonnan a Pad-kű 408 méteres csúcsa következik. A hegység legmagasabb kilátópontja természetvédelmi területen fekszik. A dolomitvonulat számos ritka növény- és állatfaj otthona. A 2015-ben épített vörösfenyő csigalépcső 12,6 méterre vezet fel, ahonnan talán még szebb a Balaton nyugati partvonala.
A kis tisztáson álló kopjafák a megye híres túrázóinak - többek között Jakabfi Rudolfnak - állítanak emléket. Balatongyörök külső területéhez tartozik Büdöskút pihenőhelye, mely az egykor itt található forrásról kapta a nevét. A Vállus irányába vezető Medvehagyma tanösvény névadó növénye az erdő mélyén jól látható és szagolható.
Kis kitérőnket követően a zöldön Cseri-kapu irányába ereszkedtünk tovább. A kilátótúra vagy jelzett turistautak nyomvonala mentén vezet, vagy jól látható D betűk irányítanak. A Kitaibel-kilátó Vonyarcvashegy házai fölé nyújtózkodik a 225 méteres dolomittetőről. Ez a szintén 2002-ben átadott építmény puritán szerkezetű, a magasra nőtt fenyők némileg korlátozzák a kilátást. Mielőtt tovább indulnánk, érdemes a Fénykeresztet is felkeresni. Világszerte állítottak ilyen kereszteket, magasságuk egységes: a jeruzsálemi Golgota-hegy magasságának egy százada. Kivilágításának fényei szimbolikusak, bár ezt nappali fényben aligha láthattuk.
A Kitaibel-kilátó
Balatongyörökre a Lajos-völgy mentén érkeztünk. A Bélapi-pihenő is egyike a felújított csomópontoknak. Ha akarunk, pihenjünk meg itt az utolsó kapaszkodók előtt. A Garga-hegy tetején 45 évvel ezelőtt épített kilátót a keszthelyi erdészet, mely 2014-ben újult meg teljesen. A túra legkeletibb állomásairól a vulkáni tanúhegyek is megcsodálhatók. A Boroszlán tanösvény és Pele apó ösvénye is itt található, ezeken keresztül rövidebb kirándulás keretében is felfedezhető a környék. Hatodik állomásként a Boncsostetőn várt minket a Batsányi kilátó. Pazar panorámája a Balaton-felvidék legszebb arcára tekint. A balatongyöröki nyaralók között sétálhatunk le a partra, ahol a büfék már nagyüzemben sütik a lángost vagy a hekket. A főút másik oldalán, hetedikként a Szépkilátó placca zárja a sort, ahonnan a Badacsony bazaltsziklája kacsint vissza ránk.
A Batsányi-kilátó
Szöveg és fotók: dr. Kocsis Tünde
Ha te is szeretnéd megosztani a többiekkel a túrázás közben szerzett élményeidet, jelentkezz cikkíró pályázatunkra, és nyerj értékes nyereményeket!
Örményország keleten innen, nyugaton túl
„És aludni mikor fogtok?” – kérdezte Hovhannes a taxiban, aki maga sem emlékszik, hogy ő mikor aludt utoljára. Hajnali érkezésünk miatt a kérdés jogos, de aludni majd csak este fogunk, messzire kell még eljutnunk aznap. Jerevánt elhagyva kopár dombok szegélyezik az utat, markánsan más a táj, mint nálunk. Furcsán kacskaringóznak a feliratok, próbáljuk kisilabizálni az elsuhanó örmény betűket, mindhiába. Majd felbukkan a Szeván-tó kéken csillogó vize, már ránézni is frissítő.
→ TovábbEgy nap az Országos Kéktúrán, Tapolcától Tördemicig
Az alábbi túraleírásból kiderül, milyen élmény egyedül felfedezni a legismertebb túraútvonalunk egyik legkülönlegesebb szakaszát a Balaton-melléki tanúhegyeket is megmászva. Egy rövid spoilerezés: a Kéken sosincs egyedül az ember.
→ TovábbDolomitok – a túrázók paradicsoma
Most már ősz van, de még élénken él bennem a sikeres nyári magashegyi túra élménye, a világ legszebb magashegységének szépsége, a Dolomitok túráinak varázsa. A leglátványosabb túránkat osztom most meg veletek.
→ Tovább