Mecseki menedékélmény ködfátylas hangulattal
A misztikus, téli rengetegben tett kirándulásunkat a Mecsek egyik leghangulatosabb kulcsosházának kipróbálásával koronáztuk meg.
Természet, társaság, turistamenedék – ezen fogalmak hármasa alkotott bennünk harmóniát a Kelet-Mecsekben töltött túránk során, melynek csúcspontját a Zengő tömbjének lábánál megbúvó völgykatlanban élhettük át. Itt áll ugyanis a Réka-kunyhó, régi-új kedvencünk, amely kettős titulusát annak köszönheti, hogy idén felújításon esett át, mi pedig újból kipróbáltuk az idilli környezetben fekvő erdei lakot. Az üdítő változás plusz kényelmet teremtett, a ködös időjárás pedig télies bűvöletet, ami még bensőségesebbé tette az erdőben töltött időt.
Két patakvölgy találkozásánál fekszik a Mecsek egyik legszuperebb erdei menedéke
Csodás mecseki menedék
A Réka-kunyhó fő vonzerejét a földrajzi helyzete, elszigeteltsége adja. A Zengő északi tövében, patakvölgyek találkozásánál fekvő katlanban, az Etelka-forrás mellett találjuk, tökéletesen elzárva zajtól és térerőtől, lehetővé téve a zavartalan kikapcsolódást. Mi is erre a békére vágytunk, kiegészítve egy kis testmozgással, ami egy rövidke körtúrát jelentett a környék egyik legszebb látnivalójával, az Óbányai-völgy zúgókkal és vízesésekkel vadított szurdokával.
Törpapa kunyhója a Mecsekben
Reggel azonban az első dolgunk a Réka-kunyhóhoz való eljutás volt. Hosszú autózást követően Pécsvárad felől közelítettük meg a házat, érintve a sokak által Törpapa kunyhójaként emlegetett kis kőházat, ami eredetileg erdészeti gazdasági célokat szolgált, hivatalos neve pedig Komlós-völgyi vadászház. A házikó zárva van, semmilyen módon nem szolgálja a turistákat, azonban mellette paddal, tűzrakóval pihenőhelyet hoztak létre. Itt nem sokáig szemlélődtünk, hamarosan bevettük magunkat a Bodzás-völgybe, ahol a csordogáló patakot követve kisvártatva elértük a hőn áhított erdei menedéket.
A táborozni vágyóknak a helyszín már önmagában lenyűgöző: erdős hegyoldalakkal körbevett tisztás, forrással és patakkal. Nem véletlen tehát, hogy anno a vadászok ide építették kunyhójukat, ami napjainkban már a természetjáróknak nyújt kényelmet. A Réka-kunyhó nevét egyébként nem egy személyről, hanem a völgyről kapta, amit eredetileg a patak tiszta vizében egykor élt rákállományról neveztek el: a Rák-völgy módosult idővel Réka-völgyre.
Miután megérkeztünk, kíváncsi nézelődésbe kezdtünk, s ahányan voltunk, annyi felé tekeregtünk a csenddel bélelt katlanban, hiszen legutóbb, amikor itt jártunk, még nem így nézett ki a helyszín. Az újdonságot nemcsak a ház jelentette, az épület közelében több nóvumot is felfedeztünk, köztük egy bivakszállást, ami a réten álló esőbeálló csúcsos tetejében kapott helyet.
A Réka-kunyhó melletti tisztáson egy esőbeállót találunk, aminek a teteje bivakszállás
Ezt a létrán elérhető, zárt nomád lakot bárki szabadon használhatja, mellette pedig tűzrakót is találunk.
Betódultunk a sötét lakba. Gyors szemrevételezéssel felmértük a helyiségeket, elégedetten konstatáltuk a látványt, majd munkához láttunk.
A megújult Réka-kunyhó
Mindenki tudta a dolgát, mint egy hajó rutinos legénysége: sorra nyíltak a spaletták, a kémény kisvártatva füstöt eregetett, a holmik helyükre kerültek, ezzel együtt pedig az egész belső tér otthonossá vált.
A kényelem minden eszközével fel van szerelve a kulcsosház
Kényelembe azonban még nem helyeztük magunkat, mert várt minket az erdő, ami párás szürkeségével is kimondottan hívogatónak hatott számunkra. Persze, az ilyen természeti élmény akkor a legvonzóbb, ha túra után behúzódhatunk egy olyan remek menedékbe, mint amilyen a Réka-kunyhó is.
Nem terveztünk nagy túrát, de a ködfátylas rengeteg misztikus hangulatát semmiképpen sem akartuk kihagyni. Ilyenkor a legcsendesebb az erdő, a téli párába zárt komorságnak pedig megvan az a meghitt varázsa, amelybe jóérzéssel szeretünk belemerülni.
Téli párába zárt komorság ült a tájon
Elindultunk a háztól a Réka-völgy patakátkelős, kényelmes ösvényén, majd némi kaptatással felértünk a magányosan álló, és ottjártunkkor ködbevesző Ötös-úti-kunyhóhoz. Innen a mélyen bevágódott Döngölt-árok mentén ereszkedtünk le Óbányára, a hegyek közé zárt takaros kis településre, ami igen felkapott turistacélponttá vált az elmúlt időszakban.
Még az ilyen ködös tájban is sok részletre lel az ember
Mi cseppet sem bántuk jelenlegi, télies kihaltságát, bár ennek okán a vendéglő sem volt nyitva, ahol frissíteni terveztünk. Sebaj! Erdei lakunkban annál jobban fog esni a magunkkal hozott elemózsia, gondoltuk, majd ezzel a lelkesedéssel bevettük magunkat a Kelet-Mecsek talán legnépszerűbb turistalátványosságának számító Óbányai-völgybe.
Óbánya vízeséses katlanában
Bár legekkel dobálózni elcsépeltnek tűnhet, az Óbánya és Kisújbánya között húzódó Óbányai-völgy tényleg kiemelkedik az országos mezőnyből, és jellegében sem hasonlítható más „társaihoz”.
Látványos "sziklakert" az Óbányai-völgyben
Patakjának számos sziklalépcsőn kell átverekednie magát, ezért zúgók és vízesések vadítják a bükkerdő árnyékába burkolózó, mély árkot. A völgyet elég sok turista látogatja – erre halad többek között a Dél-dunántúli Kéktúra is –, de vadregényes hangulata ez alkalommal csak a miénk volt.
Az Óbányai-völgy híres látnivalója a Ferde-vízesés
Kisújbánya alsó határáig kísértük a völgyet, ahol a kék négyzet jelzés balra kiágazik a falutól délre fekvő legelőre. Itt is részünk volt a ködös misztériumban, ami remek fotótémákat szolgáltatott, de a csendbe zárt télies bűvölet csak ezután következett, miközben felhágtunk a Somos-hegy nyergébe. Egyszer csak arra lettünk figyelmesek, hogy ösvényünktől nem is oly távol szarvasbikák figyelik halk menetünket. Mozdulatlan érdeklődésük sejtelmes alakokat rajzolt a fehérlő tájba, mintha nem is evilági lények lettek volna. Ösztönük idővel azonban nem hazudtolta meg természetüket, s néhány fényképezőgép-kattintás után komótosan nekieredtek a hegyoldalnak.
Szarvasbikák figyelték halk menetünket
Ahogy az idő előre haladt, egyre kevesebb fény szűrődött át a ködfátyolon, ami a Réka-kunyhó felé közeledvén már hamuszürke lepelként fedte be az erdőt. Ennek az árnyalatnak a hangulata egyre jobban fokozta bennünk a kunyhó melegsége iránti vágyat. Ekkor már felgyorsult léptekkel trappoltunk a meredek ösvényen, mígnem a Bodzás- és a Réka-völgy találkozásánál ismét megpillantottuk kényelmet adó menedékünk.
Esti hangulat a kulcsosháznál
A menedékben
Hogy a ház miben más a korábbiakhoz képest? Megújult, de modernségében is a klasszikus, önellátó erdei kulcsoházak hangulatát nyújtja. Bent tiszta falak, új bútorok, és némi térrendezés, azaz újonnan két szoba (egy kétágyas, és egy négy emeletes ággyal bíró), egy kényelmes társalgó és egy jól felszerelt konyha lett kialakítva.
Átgondolt terek, kényelmes fekhelyek jellemzik a házat
Összesen 10 ember tudja itt álomra hajtani fejét, és ugyanennyien tudnak kényelmesen helyet foglalni a bejárattal szemközti közösségi térben. A tetőre szerelt napelemnek köszönhetően villanyvilágítás van a házban, feltéve, ha van elég napsütés. Nekünk ez nem is hiányzott, saját lámpákkal és gyertyákkal teremtettünk hangulatos fényárt. A szobákat továbbra is vaskályhákkal lehet fűteni, tapasztalataink szerint kevés fával is igen gyorsan.
Talán a ház legszembetűnőbb változása, hogy az épület előterében álló jellegzetes, csúcsos pavilont – mondjuk úgy – áthelyezték a pár méterre fekvő tisztásra, és bivaklakot alakítottak ki a felső, zárt részében.
Tél révén hamar esti üzemmódra váltottunk. Korán eljött a vacsoraidő, egy-két ital is előkerült a hátizsákokból, beindultak a sztorizások, a hangulatot a duruzsoló kályha melege és fénye tette meghitté. A hálózsákok már a nap eleje óta kiterítve várták, hogy gazdáik belefeküdjenek, de erre csak későn került sor. Még ha fáradt is az ember, nehéz ilyenkor elengedni a hangulatot: a kulcsosházak elszigetelt szabadságélményét kár alvással elpazarolni.
Éjszakába nyúló kulcsosházas hangulat..
Kényelemben és barátságban teltek az esti órák, és csupán a reggel ébredés oszlatta szét az idillt. A kevés alvásért a kellemes esti emlék kárpótol, de amikor az ember már talpon van, és nekilát a ház rendberakásának, el is száll a nyűg. Végül bezártuk és magára hagytuk a kis erdei lakot, aminek békés elevensége a kéményből felszálló füsttel együtt elszállt. Újból kihalt csend honolt a völgykatlanban, minket pedig hétköznapi gondolataink és teendőink miatt gyorsan kivetett magából az erdő.
Kelj útra, és túrázás előtt vagy után töltődj fel országszerte a MOL Fresh Corner pontjain!
Kóstold meg az új Sülthagymás BBQ-s XXL hot-dogot!
Megérkezett a tökéletes társ a téli kalandokhoz: bükkfán füstölt, sülthagymás BBQ-s Pick grillkolbász egy ropogós kifliben, amelyet kedvenc Heinz szószaiddal tehetsz igazán különlegessé.
További részleteket itt találsz!
Vár-hegyi barangolás, avagy a Déli-Bükk sokszínű bástyáján
Felsőtárkány és a virágkorát élő Noszvaj között egy nem mindennapi bérc magasodik, melynek puszta látványa is felfedezésre hív. A történelmi nyomokat és kilátást sejtető markáns vonulat több mindent is tartogat meghódítóinak.
→ TovábbA Kőris-hegyen innen és azon túl
Az őszi Bakony szépségei, óriási golflabda a hegytetőn, mesebeli birtok a hegyek között és boldog nyugdíjaskorukat élő lovak. Élmények és látnivalók Bakonybéltől Borzavárig.
→ TovábbMagával ragadó tájjárás a Vértes sokszínű piros útján
Elbűvölő tájrészletekkel és az erdő meghittségével ajándékozott meg a Közép-dunántúli Piros vándorút vértesi szakasza, amit varázslatos kora őszi hangulat fűszerezett. A hegység változatosságát bemutató út értékei között egyarán szerepelt természeti és épített érték, de ez alkalommal számomra a fő attrakciót a fák és az erdőlakók hozták el.
→ Tovább