Szabad lábon – mozgásterápiás blog

Kárpáti Dorka, a természetjárók mozgásspecialistája

Szerző:
2024. május 9.

Mit tegyünk, ha túrázáskor megfájdul a hátunk és a nyakunk?

Feszes csuklyás izom, elgémberedett vállak. A túrázás nem csak a lábakról szól. Cikkünkben mutatjuk, hogyan lazítsd minél hatékonyabban a felsőtestedet egy túra alkalmával.

Jó táskabeállítás és minél kevesebb teher

A táska pántja átfut a vállakon, nyomva ezzel a mellkasbemeneti zónát. Ez nagyon-nagyon nagy dolog, mert itt fut a rekeszideged, ami óriási szerepet játszik a légzésed irányításában, és segít létrehozni a megfelelő hasüregi nyomást a tested összes mozgásához. Az összes nyirokfolyadékod itt gyűlik össze.

A nyirokra a test hulladéktárolójaként tekinthetsz: segít kiszűrni a baktériumokat és a sejtjeid salaktermékeit, tehát igen fontos, hogy a keringése jó legyen. Az agyadat ellátó vérkeringés is innen érkezik, és nyomja az egyik legfontosabb ideget, ami a stresszt kontrollálja, és amelyen a gyulladások áthaladnak: a bolygóideget.

Tehát a vállöved frissítése – a kellemetlen zsibbadás, feszülés vagy gémberedett érzés mellett – irgalmatlanul hangsúlyos élettani szempontból is.

Már csak ezért is érdemes elkerülni a táska túlpakolását, és szem előtt tartani, hogy minél kisebb legyen a tömege a teljes felszerelésnek (ultrakönnyű túrázók bólogatnak). E mellett érdemes ellenőrizni a táska beállításait: a táska háthossza és a deréköv beállítása figyelemreméltó terhet vesz le a vállunkról (heh, de tényleg).

A háthossz mérése: a táska a C7-es csigolyádtól (ha nagyon előrehajtod a fejedet, ez az, ami nagyon kiáll a nyakad alsó részénél) a csípőlapátodig érjen, a deréköv pedig a csípőlapátodra feküdjön fel.

Gyakori hiba, hogy a deréköv a csípőlapát felett, a lágy hasi részen helyezkedik el, ami a légzést akadályozza, vagy a csípőlapát alatt, ami pedig nagyobb terhelést ró a vállakra.

Mit tegyél?

  • Masszírozd a kulcscsontod alatt és felett!
  • Lélegezz az orrodon keresztül lassan és halkan!
  • Finoman ütögesd át a szegycsontodat 25-ször.

Felsőtest lazítása nyújtással

Az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb lazítás: a lógás. Érdemes nagyon fokozatosan eleinte csak 7-15 másodperccel kezdeni, mert vállunk teljesen kihasználatlan a hétköznapokban. A falmászók kivételével talán – csak a póló fel- és levételére használjuk.

Alapok: mozgasd!

Vegyél a kezedbe egy túrabotot vagy olyan hosszú botot, amin a vállszélességednél kissé szélesebbre tudsz fogni. A botot fogva emeld hátra a karodat, ameddig csak tudod, majd engedd vissza. Ismételd, ahányszor jól esik.

Kárpáti Dorka, a természetjárók mozgásspecialitása

Kárpáti Dorka a Semmelweis Egyetemen végzett konduktorként, majd néhány évig mozgássérült gyerekek fejlesztésével foglalkozott. Közben újabb és újabb kiegészítő technikákat tanult. A természetjárás gyerekkora óta közel áll hozzá, sok időt töltött a Börzsönyben, és lovagolt is. Szerette volna megtalálni a saját célközönségét és a témát, ami a szívügye, így adta magát az ötlet, hogy túrázókkal foglalkozzon. Rendszeresen kirándul, ezért jól ismeri a terepi kihívásokat, és abban szeretne segíteni a túrázóknak, hogy szabadon mozoghassanak.


Dorka weboldala ide kattintva érhető el. Megtalálod őt Facebookon és Instagramon is.

Így hozd magad egyensúlyba a túrázáshoz

Így hozd magad egyensúlyba a túrázáshoz

2024.11.12.

Ha neked is gyakran ki-kibillen a bokád, ingatag a térded, félsz, mikor át kell egyensúlyozni egy köves patakon vagy csúszós fatörzsön, és mindezeket szeretnéd megelőzni, akkor ez a cikk érdekes lehet számodra.

→ Tovább