Sárkánygerinc a Pilis szívében
A Pilis-tető hűvös, északi lejtőjén különös kőszörnyeteg vonja magára az ember figyelmét. Mint egy sárkánygerinc úgy magasodik a környező bükkösök fölé a Vaskapu-szikla, amely a dobogókői útról már jól látható.
Legegyszerűbben megközelíteni talán Két-bükkfa-nyeregtől lehet. Ezen a helyen keresztül vezet a régi Római út, mely egykor feltételezhetően Óbudát kötötte össze Esztergommal. Bár a történelem során folyamatosan használták és a megújítás nyomait is őrzi, az ősi út kövei néhol még felfedezhetőek. Itt az egykori úton vezet ma a zöld turistajelzés is, amelyen délre indulva és az Ördöglyuk-barlang mellett elhaladva megérkezünk rövid gyaloglás után a Mária-pad pihenőhöz.
Innen indul a piros kereszt a Vaskapu-szurdokvölgybe, a zöld jelzés pedig Pilisszentkereszt felé visz tovább. Mi azonban egy erdei útra fordulunk közvetlen a pihenő után, majd egy jelzetlen úton vegyük az irányt meredeken felfelé a Vaskapu-szikla felé.
Felfelé tekintve, igazán impozáns látványban lehet részünk. Elénk tárul a mészkő óriás két hatalmas boltíve, amelyek egykoron valószínűleg egy hatalmas barlang bejáratai lehetettek, melyet bőséges vízáramlás formált. Az eróziós és mállási folyamatok következtében a barlang később beomlott, a víz eltűnt és mára már csak a környezeténél keményebb anyagú keskeny gerinc tornyosul a fák fölé.
A mészkőóriás méreteiről árulkodik, hogy a nagyobbik boltív 15x8 méter magas.
A Vaskaput érdemes megnéznie mindenkinek, aki még nem látta és a közelben túrázik, bár készüljön fel arra, hogy itt mindig nagy a szél, s lényegesen hűvösebb van, mint lent a völgyben.
További információk az Odakint blog oldalon is.
írta és fényképezte: Szekeres Gábor
Königsjodler - A via ferrata álom
Hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a via ferrata vagy klettersteig túrák. Ezeken a túrákon, olyan hegyi utakra merészkedhet fel az ember, amelyek kiépítetlenül, csak képzett sziklamászók számára lennének elérhetőek. Az előrehaladást előzetesen felszerelt létrák, lépcsők, hidak és fémkábelek segítik.
→ TovábbKincsek és bányák nyomában Királyréten
Királyréten, a Börzsöny legmagasabban fekvő és legkisebb medencéjében már a XVII. századtól folyt vasércbányászat. Itt és a környékén rengeteg felhagyott táró és bánya található. Van, amelyiket könnyű észrevenni, de van, amelyik már a feledés homályába merült és csak néhány ásványgyűjtő tudja, hol kell keresni.
→ TovábbKirándulás Mátyás király vadaskertjében
Hűvösvölgyről indulva történelmi utazást tehetünk Mátyás király egykori vadaskertjében, amelyet ma is ezen a néven tüntetnek fel a térképeken.
→ Tovább