Szabad lábon – mozgásterápiás blog

Kárpáti Dorka, a természetjárók mozgásspecialistája

Szerző:
2024. augusztus 5.

Talpfájdalom túrázáskor

Miért jellemző olyan sokszor a talpfájdalom túrázáskor, mikor járásra fejlődtünk ki? Évmilliók evolúciójának tévútján járnánk, ha a lábunk túrázásra alkalmatlan lenne. De vajon mitől alakul ki a talpfájdalom? Mutatjuk, mi lehet a probléma és mi a megoldás.

Talpfájdalmak mögött számos dolog állhat, például hogyan kapcsolódik a lábad mozgása a tested többi részének a mozgásához, mennyire mozog a nagylábujjad, bokád és csípőd, és mennyire vagy stabil.

Egyik talpfájdalom sem ugyanaz, mert minden talp más és más emberhez tartozik. Tehát az egyén élettörténete számít, nincs egy bevált módszer mindenki számára. Rengeteg passzív (talpbetétek, gyógyszerek, manuális terápiák) és aktív (talptorna, táplálkozás és alvás) módszer kínálkozik a fájdalomtalanításra. Mindegyiknek megvan a helye a fájdalomcsillapításban, ahogy abban is, hogy melyik hozza a legjobb eredményeket rövid és hosszú távon.

Bűnbaknak kikiáltott lúdtalp

Talpfájdalmak esetében gyakran a boltozat magasságát okolják. Lehet egy boltozat túl magas vagy túl alacsony, és közötte végtelen átmenet létezik. Ennek korrigálására gyakran javasolnak állandó talpbetétet. Vajon szükséges-e?

Nos, ez attól függ.

A statikus helyzetben látható boltozati magasságnál sokkal fontosabb, hogy működőképes-e a lábad mozgás közben. Például képes-e a boltozatod formát változtatni, vagy képes vagy-e felemelni a nagylábujjadat?

Nézzük az egyik kulcsfontosságú mozgását: Állj mezítláb, és nézd meg a boltozatodat a lábaidon! Most emeld fel a nagylábujjaidat, és nézd meg mi történik a boltozattal! Ha megfelelően működik, akkor mindkét boltozat emelkedik. Ha nem, az gyakran vezethet talp- vagy sarokfájdalmakhoz.

Ez minden boltozatra igaz, nem csak az alacsony boltozatra.

Lehetséges, hogy – ahogy kezdetben én se tudtam – nem tudod megemelni a lábujjaidat, a mechanizmus passzívan is létrehozható (tehát, ha rásegítesz a kezeddel). A hatékony gyalogláshoz fontos, hogy aktívan is létre tudd hozni a mozdulatot. Gyakorlással ez is tanulható, nagyfokú akadályozottság esetén érdemes szakemberhez fordulni.

Véleményem szerint a talpbetét sérülés vagy fájdalom esetében átmeneti megoldás lehet, de csak rövid távon, hosszú távon a lábad mozgékonysága és ereje kulcsfontosságú.

Csak az egyik talpad fáj, vagy mindkettő?

Ez nagyban meghatározza, hogy merre haladj tovább a megoldás keresésével. Szimmetrikusan jelentkező lábfájdalmaknál, például, ha mindkét talpad fáj, érdemes belszervi terapeutához fordulni. Egyes belszervekhez tartozó kötőszöveti láncolatok (a keleti medicinában meridiánok) a talpra, lábakra futnak ki. Gyakran a szimmetrikus talpfájdalom tartós fájdalomcsökkentéséhez elsődlegesen nem is talp, hanem a belszervek kezelésére van szükség.

Akad-e bárhol a nyirokkeringésed?

Ezt mindenkinél tesztelem, bármilyen fájdalommal is érkezzen valaki. A nyirokáramlás útjának felszabadításával drasztikusan csökkent már váll-, térd- és talpfájdalom is.

Dörzsöld, kopogtasd, és finoman ütögesd át a következő területeket:

  1. kulcscsont
  2. alatt és felett
  3. állkapocs
  4. ívét
  5. mellkas
  6. has
  7. lágyék
  8. térdhajlatok


Ha valamelyik érzékeny vagy fáj, elakadást jelezhet és érdemes ismételni az előzőeket. Ha semlegessé válik az érzés, remek. Ellenkező esetben érdemes szakemberhez fordulni.

Távolinak tűnhet ez a teszt a talpakhoz képest, de ezek olyan élettani alapok, amivel ha foglalkozunk, hosszú távú eredményeket érhetünk el. És minek essünk vasvillával a fájó résznek, ha a probléma sokszor nem ott gyökerezik?

Túl puha vagy túl kemény talp túrázásnál

További két dolog szokott még problémaként megjelenni: túl kemény vagy túl puha cipőtalp. Mindkét oldal mellett találunk pro és kontra szakmai írásokat, ember legyen a talpán (heh), aki tudja ezt követni.

De akkor, hogyan ne ártsunk magunknak?

Hogy eligazodjunk, nézzük meg a láb természetes működését:

  • A lábfejben több mint 20 ízület, ín és izom, illetve a kötőszövet dolgozik azért, hogy az ütéselnyelés működjön, tehát egy olyan testrészről van szó, aminek jól szükséges mozognia, hogy az erőket megfelelően transzferálja a bokák, térdek és csípők felé. E mellett képes kell, hogy legyen ellenállás kifejtésére is, különben nem lenne megfelelő az erőkifejtés a talajjal szemben.
  • Ha már tudjuk, hogy mindkét tulajdonsággal szükséges rendelkeznie a lábunknak, láthatjuk, hogy vastag és merev cipőtalp nem hagy kellő mozgékonyságot a talpnak, a talpizmok nem dolgoznak, és tudjuk, hogy amit nem használunk, annak munkáját „leépíti” a test.

Vékony és puha talp esetében a lábfej izmai dolgoznak, ilyen esetben a terhelés fokozatosságának mértéke az, ami miatt fájdalmak alakulhatnak ki, így fontos a fokozatosság a táv, a szint és a terepi viszonyok megválasztásában is, illetve a szövetek felkészítése például SMR golyóval.

Emlékszem, mikor mezítlábas cipőre váltottam túrázáskor (a mezítlábas cipő hagyja szabadon mozogni a lábfejet, és vannak kifejezetten vékony, pár milliméter vastagság talpú modellek is), napokig a talpmasszírozó golyózás volt az első dolgom ébredés után, hogy talpra tudjak állni anélkül, hogy feszült vagy fájt volna a talpam. Megértettem, mennyire ellustította a több évtizedes szivacsolt, merev cipő hordása a lábaimat. Ilyenkor gyakran hónapok is szükségesek lehetnek a megerősítéshez.

2 kulcsgyakorlat túrázás előtt, alatt és után a talpak lazítására

  • Az egyik a már többek által ismert SMR golyó – vagyis önmasszírozó golyó, ami a talpak kilazításához használható. Ehhez ingyenes használati útmutató itt tölthető le.
  • A másik, amiért hálás sokak lába, az a lábujjak távolítása: fűzd össze ujjaidat a lábujjaiddal, és hagyd, hogy ellazuljon a lábad, finoman csavarhatod fel és le. Ha túl fájdalmas, akkor egyszerre csak 1-1 lábujjad közé helyezd be az ujjadat, és haladj fokozatosan.
Kárpáti Dorka, a természetjárók mozgásspecialistája

Kárpáti Dorka a Semmelweis Egyetemen végzett konduktorként, majd néhány évig mozgássérült gyerekek fejlesztésével foglalkozott. Közben újabb és újabb kiegészítő technikákat tanult. A természetjárás gyerekkora óta közel áll hozzá, sok időt töltött a Börzsönyben, és lovagolt is. Szerette volna megtalálni a saját célközönségét és a témát, ami a szívügye, így adta magát az ötlet, hogy túrázókkal foglalkozzon. Rendszeresen kirándul, ezért jól ismeri a terepi kihívásokat, és abban szeretne segíteni a túrázóknak, hogy szabadon mozoghassanak.



Dorka weboldala ide kattintva érhető el. Megtalálod őt Facebookon és Instagramon is.

Így hozd magad egyensúlyba a túrázáshoz

Így hozd magad egyensúlyba a túrázáshoz

2024.11.12.

Ha neked is gyakran ki-kibillen a bokád, ingatag a térded, félsz, mikor át kell egyensúlyozni egy köves patakon vagy csúszós fatörzsön, és mindezeket szeretnéd megelőzni, akkor ez a cikk érdekes lehet számodra.

→ Tovább
A térdfájdalom nyomában – „Térdtörténetek” I.

A térdfájdalom nyomában – „Térdtörténetek” I.

2024.10.30.

Mit tehetünk a térdszorító és a fájdalomcsillapító krémek használatán kívül, hogy ne fájjon a térdünk túrázáskor? Ez a túrázók leggyakrabban előforduló problémája, így most a térdfájdalmak mögött megbújó lehetséges okokról és azok megelőzéséről olvashatsz.

→ Tovább