Tavaszi tekergés
Komoly problémával küszködik a blog. Nincs időm az írásra, szerkesztésre, anyagok gyűjtésére. Sőt, még igazából a túrázásra sem. Így most csak egy rövidke hiánypótló bejegyzést teszek közzé, nehogy úgy tűnjön már, hogy leállt a blog, mert nem. Sőt! De erről majd később, a következő írásban.
Sziklák a Dera-szurdok felett. Háttérben a Pilis csúcsa, 756 méteren
Nos, akkor csapjunk bele! Március végén kalandoztunk kicsit a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén, Pilisszentkereszti szálláshellyel.
Amit láttunk, tényleg csak röviden, időrendben összefoglalva: Dera-szurdok, Rám-szakadék, Vadálló-kövek, Holdvilág-árok, Vasas-szakadék, Dömör-kapu, Visegrádon a fellegvár, és Szentendrén a Skanzen.
És akkor jöjjenek a képek! Leginkább azok, és ömlesztve, mert szöveg az nem sok lesz. Első nap: Pilis, Dera-szurdok. Könnyű, és mégis szép sétát ígérő út.
A Dera-szurdok eleje
Szerencsénkre a patakból nem hiányzott a víz sem
Gyönyörű időnk volt
A Dera-szurdok a Pilis egyik leghangulatosabb szurdokvölgye
A völgy vége felé járunk
Gerincút a Dera-szurdok felett
A parkolóból kiindulva az országos kék jelzést követve, és a jelzetlen gerinc úton visszatérve, nagyjából 2 kilométer könnyedén megtéve, egy nagyon hangulatos kis túrában lehet részünk, különösen akkor, ha olyan szép tavaszi időt fogunk ki, mint mi is.
A pilisszentléleki pálos kolostor romja
Második nap: Visegrádi-hegység, Rám-szakadék, Vadálló-kövek. Megfelelő hozzáállással, kellő odafigyeléssel járva az ösvényeket, létrákat, nem veszélyes, ám erőnlétileg kissé megerőltető út lehet. Leginkább csak optimális időjárási viszonyok mellett ajánlott.
A Rám-szakadék kijárata, ahol mi lefelé haladtunk, Dömös irányába, a zöld sáv jelzést követve
Átkelés a patakon, kis segítséggel
Kellő odafigyeléssel közlekedve a szakadékban, biztonságosan lehet haladni még a sziklafalon is
A szakadék legmagasabb létrája
Előre a Vadálló-köveken
A jellegzetes formájú Nagy-Tuskó, avagy Attila sisakos feje szikla
Harmadik nap: Visegrádi-hegység, Holdvilág-árok, Vasas-szakadék, Dömör-kapu vízesése, visegrádi fellegvár. A Holdvilág-árok esős, sáros vagy jeges időben nem éppen jó túracélpont. Ez különösen igaz a Meteor-létra környékére.
Séta a romantikus és misztikus Holdvilág-árokban, ahol ma is ásatások folynak
Régészeti feltárás a Holdvilág-árokban, ami ősi temetkezési és kultikus szenthely
A Meteor-létra és az Y-ágú-barlang
Száraz patakmeder a Holdvilág-árokban
A Vasas-szakadék, ami a Bükkös-patak felől érkezve a zöld sáv, majd a zöld-sárga ómega jelzéseket követve kb. 20 perces séta
Komoly sziklafalak között
A szakadék leglátványosabb része, tíz méter magas sziklafalak, alig másfél méteres szélességgel társulva
A Dömör-kapu sokat fotózott vízesése a Bükkös-patakon
És a nap végén még a fellegvárba is feljutottunk
Negyedik nap, hazafelé, s ez már nem is túra: Szentendre, Skanzen. Kissé fura volt az érkezésünkkor a helyzet, nyitás előtt 5 perccel egy teremtett lélek sem volt sehol, s az információs táblák sem a valóságot mutatták. De ezt betudhatjuk a szezon előtti korai időpontnak. Viszont fél áron volt a belépő is, bár sok helyre nem lehetett még bemenni most. De végül is, tartalmas néhány órát töltöttünk a majdnem kihalt kiállítási területen, hát nem volt tömeg, de gondolom, az látszik majd a képeken is.
A mezőhegyesi vasútállomás épületének mása
A meseház udvarán
Az állattartó tanya előtt
A tanya
A Nyugat-Dunántúl tájegység
Szalafői kerített ház
Bakony, Balaton-felvidék: óbudavári katolikus templom
Felföldi mezőváros
Észak-magyarországi falu tájegység: filkeházi lakóház
Felső-Tiszavidék tájegység: mándi református templom, nemesborozvai harangláb
Felső-Tiszavidék
Felső-Tiszavidék
Szöveg és fotó: Szatmári Zsolt - szatmarizsolt.blogspot.hu
Medvehagyma és nádi farkas, egy alföldi erdő rejtett kincsei
Áprilisban és május elején évek óta rendre kilátogatunk kedvenc alföldi - Gyula környéki - erdőnkbe, medvehagymát szedni, vadakat nézni, és élvezni a tavaszi erdők virágos zsongását. Így volt ez most az idén húsvétkor is.
→ TovábbKilátások a hófödte Mátrában
Évnyitó túrát terveztünk a Mátrába január közepére. Persze nagy havazást ígértek pont az indulás napjára, meg jeges esőt, ónos esőt, és mindenféle színű és szintű riasztást kiadtak. Ráadásul péntek 13. volt. Mi jöhet még? Mindegy, eldöntöttük, hogy ha nem túl rizikós közlekedni, akkor mindenképpen megnézzük ismét a tavalyi évben személyes kedvencünkké vált Gortva-Jójárt-kilátót a Nyikom tetején.
→ TovábbMélység és magasság - A Visegrádi-hegységben túráztunk
Az idén októberben a 639 méter magas Prédikálószéken kilátót avattak. Megnéztük. Ezen kívül meglátogattuk a Spartacus-ösvényt, a Visegrád feletti dombokon a Bányatető-kilátót, és egy eldugott, csendes kis teraszt, ahonnan csodás kilátás nyílik a Dunakanyarra. És persze ott a jó öreg Rám-szakadék, ki sem lehetne hagyni.
→ Tovább