Teljesítménytúrázás kutyával
Négylábú túratársammal idén ősszel a 30 kilométeres Börzsöny vándortúrát, és a könnyed Téli tókerülő 15-ös távját abszolváltuk. Mostanra szokásunk lett felkerekedni és együtt teljesítménytúrázni, így kiléphetünk kicsit a komfortzónánkból. Az ilyen helyzetekben válnak szorosabbá leginkább a barátságok, s nincs ez másképp a mi kapcsolatunk esetében sem.
Mindenkinek a saját kutyája a legszebb és a legaranyosabb. Nos, hasonlóan érzünk mi is. Egyetlen kedvencünket Bodzának hívják. Feleségem lelt rá néhány éve egy állatmentő szervezet internetes oldalán, ahol gazdát kerestek neki, miközben két testvérét addigra befogadták. Már a fotók is azt sugallták, hogy ránk vár, viszont nem akartunk elhamarkodott döntést hozni.
Hatalmas felelősségről volt szó, ezért először csupán meglátogattuk, hogy lássuk, működik-e a kémia. Működött. Szerelem volt első látásra. Egy hét elteltével ott kuksolt megszeppenve az autónkban, úton új otthona felé.
Bodza gyorsan beilleszkedett. Kezdetben rövid sétákra vittük, majd eljutottunk oda, hogy akár szabadon is engedhettük. De bármennyi ideig is rohangálhatott, mintha nem lett volna elég. Fel-alá száguldozásaihoz méretes kertünk sem nyújtotta a végtelen szabadságot. Korán rá kellett ébrednünk, hogy a mozgás megszállottja. Végül ez, és természet iránti rajongása gondolkodtatott el, hogy olyan programot kellene kitalálni, ami elég élményt nyújtana neki.
Nem mondhatnám, hogy fanatikus teljesítménytúrázó vagyok, de régebben végigcsináltam pár hosszabb-rövidebb távot. Aztán valahogy megkopott az érdeklődésem a témában.
Pedig napjainkra remek hangulatú rendezvénnyé nőtte ki magát a legtöbb szervezett túra, melyeknél csodás tájakon lehet róni a kilométereket.
Vannak, ahol túrázók és terepfutók ezrei igyekeznek időlimiten belül célba érni, és gyakran kutyáik is elkísérik őket. Evidens volt, hogy mielőbb leteszteljem Bodzát, mit szólna az ilyesfajta kiránduláshoz, mely a kiadós séta mellett egyben kiváló alkalom a szocializálódásra is.
Bodza még nincs 4 éves, de mára számos túrát teljesített. Időről-időre olyan kihívásokat kerestem, amik megfelelnek az elvárásainknak. Járt a Mátrában, a Bükkben, a Pilisben és a Börzsönyben is, ahol törekedtünk mindig optimális távot választani. Fizikumához igazítva cirka 40 kilométernél húztam meg a határt. Nyilván tudna ennél többet is gyalogolni, de nem biztos, hogy jólesne neki. Napi 6-8 óra szintemelkedéssel tarkított folyamatos menetelés bőségesen elég, hogy otthon ne okozzon gondot az elalvás. Kár, hogy a következő reggel legszívesebben kezdené az egészet elölről.
Természetesen külön figyelmet igényel a kutyás nevezés. Minden a túra kiválasztásával kezdődik. Nem csupán a táv a fontos. Érdemes alaposan informálódni, ugyanis előfordulnak olyan esetek, amikor nem engedélyezik a szervezők a kutyával való indulást. Rajt és cél szempontjából a körtúrák a legevidensebbek, hacsak nem akarunk tömegközlekedést használni. Amennyiben nem jöhet szóba a buszozás vagy a vonat, marad a kísérőautó, illetve a segítség valakitől. De magán a kijelölt útvonalon is adódhatnak meglepetések. Megesik, hogy vadkerítésen kell falétrán átmászni, ami egy nagy testű eb társaságában mondhatni képtelenség megfelelő felszerelés hiányában. És itt nem csapszegvágóra kell gondolni, hiszen a kerítésrongálásnak komoly következményei lehetnek a vadgazdálkodásban.
Tervezésnél figyelembe kell venni az időjárást is. Az állat fajtája, így főként szőrzete meghatározó a külső hőmérséklet tolerálása kapcsán, azonban itt nem kell nagy szélsőségekre gondolni.
Általánosságban kijelenthető, amit mi hűvösnek, vagy kicsit hidegnek érzünk, az nekik ideális fizikai megterhelés során. Ellenben a túl meleget nem képesek hosszú ideig elviselni,
vagyis szenvedés lehet a kutyának ilyen körülmények között intenzíven mozogni. Ennek tudatában jómagam erősen megfontolom a nevezést, ha 25 fok fölé emelkedik a hőmérő higanyszála. A 30 egyértelmű választóvonal. Ilyenkor nem indulunk el. Minthogy szakadó esőben sem, ami valljuk be, senkinek sem élmény.
A kutyás felszerelést ajánlott a feladathoz igazítani. Nálunk határozottan a testhám és a hosszú, rugalmas póráz vált be, mely egy speciális derékövhöz csatlakoztatható. Bodza jól tudja, hogy amikor a nyakörv helyett a hámot viseli, nyugodtan húzhat. A testhám a mellkasánál fogva kényelmes viselet az erőteljes húzáshoz, ami egy-egy emelkedőnél nagyon jóleső a póráz hátsó végénél. Mellesleg ugyanezt az összeállítást használjuk futáshoz is, ahol a hosszú póráz biztosítja, hogy egy hirtelen blokkolás vagy irányváltás esetén se ütközzünk össze. Az expanziós megoldás pedig azon túl, hogy megakadályozza a kellemetlen rántásokat, segít abban is, hogy fellazulásnál ne essen azonnal a sárba a heveder.
Habár a teljesítménytúrák többségénél adnak ellátást is, a biztonság kedvéért mindig célszerű saját élelemmel és folyadékkal készülni. Utóbbinál szükséges az extra mennyiség, mivel kutyánk vízfogyasztása magasabb lesz a szokásosnál. Kiegészítésképpen ehhez mi egy lapra hajtható itatótányért viszünk, ami csekély ára ellenére felbecsülhetetlen értéket képvisel olyan területeken, ahol sokáig nem található semmilyen itatási lehetőség. Ennivaló szempontjából nem ennyire hangsúlyozott a kérdés. Bodza például soha nem kívánja a nagy adag ételt túra közben, viszont örül, ha olyan ellenőrzőpontot érint, ahol akad néhány jutalomfalat is. Megelégszik ennyivel, míg haza nem ér, ahol bőséges vacsora várja.
Mégis mit kapunk azért, ha magunkkal visszük kedvencünket?
Rengeteg mosolyt, és az – egyébként is közvetlen – túrázó emberek szeretetét. Kizárólag profitálni lehet abból, ha belekóstolunk ebbe a világba. Jót tesz a testünknek és jót tesz a lelkünknek. Kétségkívül határtalan boldogság a kutyának. Olyan időtöltésről van szó, ahol lehetőségekben nincs hiány. Gyakorlatilag egész évben folyamatosan rendeznek teljesítménytúrákat hazánkban, ráadásul van, hogy tucatnyiból lehet válogatni egy-egy hétvégén.
Örményország keleten innen, nyugaton túl
„És aludni mikor fogtok?” – kérdezte Hovhannes a taxiban, aki maga sem emlékszik, hogy ő mikor aludt utoljára. Hajnali érkezésünk miatt a kérdés jogos, de aludni majd csak este fogunk, messzire kell még eljutnunk aznap. Jerevánt elhagyva kopár dombok szegélyezik az utat, markánsan más a táj, mint nálunk. Furcsán kacskaringóznak a feliratok, próbáljuk kisilabizálni az elsuhanó örmény betűket, mindhiába. Majd felbukkan a Szeván-tó kéken csillogó vize, már ránézni is frissítő.
→ TovábbEgy nap az Országos Kéktúrán, Tapolcától Tördemicig
Az alábbi túraleírásból kiderül, milyen élmény egyedül felfedezni a legismertebb túraútvonalunk egyik legkülönlegesebb szakaszát a Balaton-melléki tanúhegyeket is megmászva. Egy rövid spoilerezés: a Kéken sosincs egyedül az ember.
→ TovábbDolomitok – a túrázók paradicsoma
Most már ősz van, de még élénken él bennem a sikeres nyári magashegyi túra élménye, a világ legszebb magashegységének szépsége, a Dolomitok túráinak varázsa. A leglátványosabb túránkat osztom most meg veletek.
→ Tovább