Tippek, tanácsok túrabakancs választásához
A túrázás egyik legfontosabb kelléke a túrabakancs, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyet választunk. Összeszedtük, mit kell tudni, hogy jól dönthessünk.
A megfelelő lábbeli talán a legfontosabb eleme egy természetjáró felszerelésarzenáljának, ehhez nem fér kétség. Korábban már kalandoztunk a túrafélcipők és a beszállócipők világában, és hangsúlyoztuk, hogy számos esetben tökéletesen alkalmasak a hagyományos értelemben vett bakancsok kiváltására. De nem mindig.
Ha többnapos, netán többhetes vándorlásra indulunk nagy hátizsákkal, ha hófödte vagy vendégmarasztaló sárral felturbózott, bokatörős terepen kell hosszasan caplatnunk, szinte biztos, hogy a nagyobb stabilitást és hatékonyabb védelmet biztosító túrabakancs (azaz az outdoor félcipő magas szárú rokona) a jó választás.
Ahhoz, hogy rátaláljunk a számunkra legmegfelelőbb darabra, ki kell eszelnünk, milyen igénybevételnek szeretnénk kitenni az új lábbelit. El kell döntenünk, hogy főként milyen terepen (alföldi, dombvidéki, középhegységi túrautak, sziklás-köves ösvények, avagy ezek mindegyike), az év mely szakában (csak nyáron, tavasztól őszig, mind a négy évszakban), illetve milyen gyakorisággal és alkalmanként mennyi ideig (havonta egyszer egy-két napra, hetente többször egy-egy vagy több napra, esetleg napi szinten) kívánjuk majd nyüstölni szerzeményünket. Több nagy gyártó betűkkel vagy betűpárokkal (A, A/B, B, B/C, C, C/D, D) jelöli azt, hogy mennyire kemény terepre és igénybevételre való egy bakancs.
Az A kategória kirándulóbakancsokat, a B és a B/C klasszikus középhegységi túrabakancsokat, a C és a C/D magashegyi környezetben is helytálló lábbeliket, a D pedig alpesi küldetésekre termett darabokat jelöl. A törtvonalas betűpárok (C/D) átmenetet képviselnek két egymás melletti kategória között.
Általánosságban elmondható, hogy a B és a B/C kategória a legnépszerűbb a természetjárók körében – hétvégi kirándulásokra és többnapos, durvább terepen vezető gyalogtúrákra egyaránt alkalmasak.
Rendkívül kedveltek a vízálló, páraáteresztő membránnal (pl. Gore-Tex, Mer-Tex) felvértezett bakancsok, ami nem véletlen, hiszen nem áznak át, ráadásul szellőznek is. Senkit sem szeretnénk lebeszélni a membrános lábbelikről, de azért jó, ha tudjuk, hogy egy gondosan ápolt, alaposan bevakszolt, kívül-belül bőrből készült baki sem adja meg magát olyan könnyen még a durvább esőzések idején sem. Itt kell szót ejteni a felsőrészről, amely készülhet szintetikus anyagból, tisztán bőrből, valamint e kettőnek a kombinációjából.
A 100%-ban bőr felsőrész hosszabb élettartamot és rendszerint könnyebb tisztíthatóságot, a bőr-textília konstrukció pedig jobb szellőzést biztosít kisebb tömeg mellett.
Egy túrabakancs esetében a komfortosság szintén központi jelentőségű. A gyártók a legkülönfélébb ütéscsillapító/rezgéselnyelő betétekkel, sarokmerevítésekkel, nyelvkonstrukciókkal és még megannyi furfanggal igyekeznek kényelmessé, viselés közben szinte észrevehetetlenné tenni lábbelijeiket, és szerencsére a legtöbbször sikerrel is járnak. Outdoor tevékenységeink során olykor durva mechanikai behatások érik a lábbelinket, de egy jó körgumírozás vagy egy strapabíró orrerősítés szerencsére remekül képes dacolni az ilyesfajta veszélyekkel.
A Budai-hegység ismeretlen vadonja: Szarvas-árok
A címben használt jelző talán túlzó, de valószínű, hogy a budai hegyekben kirándulók többsége még nem halott erről a lenyűgöző völgyszorosról, amit panorámás sziklaormok szegélyeznek, és egy roppant látványos sziklaereszt is tartogat felfedezőinek.
→ TovábbTéli pompa a karsztvidék fellegvárában – Szádvár
Az Aggteleki-karszt egy magányos kúpján találjuk hazánk legnagyobb alapterületű középkori erősségét, ami a tél fehér dermedtségében is festői látványt nyújt felfedezőinek.
→ TovábbMecseki menedékélmény ködfátylas hangulattal
A misztikus, téli rengetegben tett kirándulásunkat a Mecsek egyik leghangulatosabb kulcsosházának kipróbálásával koronáztuk meg.
→ Tovább