Történetek a tölgyerdőből
Az ország első természetvédelmi területe egy vidéki nagyváros ikonikus városrésze, amely nevét a benne található hatalmas fákról kapta. A 19. századtól a város polgárainak kedvelt kirándulóhelye, és ma sincs ez másként. Vajon hol járunk?
Aki a debreceni Nagyerdőre gondolt, az jó helyen jár. A Nagyerdő nemcsak a helyiek, de az idelátogatók számára is egy fix pont, ahol nemcsak sétálni lehet, és élvezni a természet csendjét, de szórakozási lehetőségekből sincs hiány.
A nagyerdei parkerdőben is láthatunk még idős kocsányos tölgyeket
Az 1. számú védett terület
A Nagyerdő az egykor összefüggő nyírségi erdők, az itt hajdan jellemző homoki és gyöngyvirágos tölgyesek maradványa, amely nevét az itt található hatalmas kocsányos tölgyek után kapta.
1939-ben az országban elsőként védetté nyilvánították a Nagyerdő északkeleti szegletében levő 36 hektárt.
Sajnos ez nem akadályozta meg, hogy a 2. világháború alatt és az 50-es években letermeljék ennek a védett erdőnek a nagy részét, amelyből mára csak 7 hektár maradt meg. 1992-ben a Nagyerdő külső, több mint ezer hektáros tömbje országos védelmet kapott, a belső, parkerdő jellegű rész pedig helyi védelem alá került.
A nagyerdei parkerdő számos kikapcsolódási és szórakozási lehetőséget kínál
A Nagyerdőben ma is találkozhatunk olyan különleges, védett növényekkel, mint például a turbánliliom, a fehér madársisak, a ligeti csillagvirág vagy a magyar nőszirom. A Nagyerdő állatvilága is gazdag, különösen igaz ez az öreg erdőrészek denevérfaunájára, eddig 18 faj jelenlétét mutatták ki itt.
A Nagyerdőben számos védett növény-és állatfaj él
Simonyi óbester fái
Ha valaki szeretne egyet sétálni a Nagyerdőben, az biztos érinteni fogja a Békás-tó környékét, ahogy a neves, debreceni kötődésű írók és költők szobraival szegélyezett Medgyessy sétányt is, amely Medgyessy Ferenc debreceni születésű, kétszeres Kossuth-díjas szobrászművész nevét viseli.
A Medgyesy sétány egyik legkülönlegesebb alkotása az Ady Endréről készült szobor
Itt láthatjuk például Melocco Miklós Munkácsy- és Kossuth-díjas szobrászművész Ady Endréről készült különleges alkotását, de szobrot kapott Krúdy Gyula, Szabó Lőrinc vagy Fazekas Mihály is, aki nemcsak a Lúdas Matyi szerzője, de Diószegi Sámuellel közösen ő alkotta meg az első Magyar Füvészkönyvet. Róluk és a magyar botanika fontos alapművéről a szintén a Nagyerdőben található Debreceni Botanikus Kertről szóló cikkünkben írtunk. Tóth Árpád szobrát is itt láthatjuk a sétányon, rajta a következő idézet olvasható:
A Békás-tó sápadt, februári háttérrel
A belvárosból az erdőbe vezető út sétánnyá alakítása báró Simonyi József ezredeshez kötődik, aki 1818-ban huszárezredével Debrecenben állomásozott. Simonyi óbester a Nagyerdőre járt gyakorlatozni a katonáival, és saját bőrén tapasztalta, hogy a város és az erdő között az út meglehetősen rossz volt. Ő javasolta a városvezetésnek, hogy rendezzék az út állapotát, és telepítsenek fasorokat az út két oldalára. Javaslata meghallgatásra talált, és katonáival ő ültette el a facsemetéket. Tiszteletére az utat már akkor Simonyi-gátnak nevezték, és az út a mai napig az ő nevét viseli. Bár az általuk ültetett fák nagy része már nincs meg, de az 1931-ben ültetett, védett hársfasor a város egyik büszkesége.
A Békás-tó a debreceni parkerdő szíve, átlagos mélysége 1,3 és 2,2 méter között változik, tavasztól látványos szökőkút is működik benne
Fürdő, villák, jókedv
1820-ban egy jelentős vízhozamú forrásra akadtak ezen a területen, s ez adta az ötletet ahhoz, hogy fürdőt építsenek. A Vigadó és Fürdőház nevű létesítmény végül 1826-ban nyitotta meg kapuit. A klasszicista épület a második világháború után étterem lett, és ma is – már eredeti állapotában helyreállítva – Régi Vigadó Étterem néven működik.
A Régi Vigadó épülete 1951-ben. Az épületben eredetileg fürdő és mulatóhely működött, ma már "csak" étterem
A Nagyerdő időközben egyre népszerűbb üdülőhellyé vált, a debreceniek felismerték, hogy a természet, a csend, a jó levegő érték. A Vigadó a villaépítési kedvet is fellendítette, sorra épültek a szép házak a Simonyi-gát két oldalán, majd a parkban is. A Medgyesy sétányon sétálgatva is láthatunk néhány szép régi villaépületet ebből az időből. 1882-ben kiépült a városi vasútvonal, aminek a Nagyerdőn volt a végállomása, így már kijutni is egyszerűbb volt ide.
Egy szebb napokat látott gyönyörű villa a Medgyesy sétányon
A Nagyerdő emblematikus épülete a régi víztorony, ami 1912-13 között épült. Az építmény földszintjén már 1933-ban vendéglőt alakítottak ki, és a víztorony ma is népszerű kulturális központ. Ráadásul a tetején, 34 méter magasan egy kilátót is kialakítottak.
A nagyerdei víztorony 1913-ra épült fel, ma kulturális központ és kilátó
A 20. század elején aztán újabb és újabb épületekkel gazdagodott a Nagyerdő. 1918-ban átadták az egyetem és a klinikák épületeit, az egyetem főépülete, a város egyik jelképe 1932-ben készült el. Az 1930-as évek elején 68 fokos termálvizet találtak Debrecenben, ami új lendületet adott a nagyerdei fürdőnek, majd megépült a stadion, a szabadtéri színpad és az állatkert is.
Fogatok várakoznak a nagyerdei stadionnál, ahol épp a 8:2-es eredménnyel zárult Magyarország-Lengyelország mérkőzés zajlik.1949-ben járunk.
Aki szeretne a Nagyerdő természeti értékeivel megismerkedni, az több útvonalat is bejárhat. A parkerdő állatait mutatja be a Békás-tó mellett induló, 16 állomásos sétaútvonal, a Madárlakópark-sétány. A Debreceni Erdészet székhelyének közelében indul a sárga turistajelzéssel jelölt útvonal, amelyen 2-3 órás túrát lehet tenni a Nagyerdő északi-északkeleti részeire.
Aki szeretné felfedezni a Nagyerdő természeti értékeit, az több útvonal közül is választhat
A Diószegi Sámuel Oktatóközponttól indul a Gyöngyvirág, az Odvas keltike tanösvény, amely érinti a legszebb, legidősebb tölgyeket, illetve a 2020-ban felújított, hét állomásos Borostyán tanösvény is. A Nagyerdőben és közvetlen szomszédságában két botanikus kertet is felkereshetünk, a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjét és a Diószegi Sámuel Botanikus Kertet.
A tiszakécskei nádasban tett sétát receptre írnám fel mindenkinek
A tiszakécskei Holt-Tiszánál 2021 őszén adták át a Nádirigó tanösvényt, amelynek különlegessége, hogy az útvonal nagy része a víz felett kanyarog. Aki végigsétál a cölöpösvényen, és illedelmes vendégként nem zavarja az itt lakó állatokat, az bepillantást nyerhet a nádasok rejtett életébe.
→ TovábbEgy híd, folyó nélkül
A Karcag közelében található Zádor-híd különös látvány. Magányosan áll a határban, előtte puszta, mögötte szántóföld, víz sehol. Bár egy csatorna van itt, de az nem folyik át alatta, hanem furamód vele párhozamosan fut. De akkor mit keres itt ez a híd?
→ TovábbSóstó – a nyíregyháziak kedvenc kirándulóhelye
Sóstó részben a Nyíregyházát ölelő hatalmas erdőt jelenti, de a kifejezés nemcsak az erdőre, hanem a belvárostól 6 km-re található Sóstógyógyfürdőre is vonatkozik, ami a 20. század elejétől kezdve vált egyre népszerűbb üdülőhellyé.
→ Tovább