Úttalan utakon az uhuk nyomában
Természeti értékeink megfigyelése és védelme sok esetben kíván speciális terepi tevékenységet. Számos, emberi jelenlétre érzékeny faj él a magyar táj legeldugottabb, legnehezebben járható területein. Egy ilyen helyen jártunk.
Az egész éves megfigyelőmunka gyümölcse a májusi bagolygyűrűzés. Az uhu vagy nagy fülesbagoly (Bubo bubo) fokozottan védett hazai fajunk, a legnagyobb bagoly. A vadászok vadásza képes elkapni és elfogyasztani rendkívül sok ragadozó emlőst és madarat, és például olyan nehezen fogyasztható táplálékot is, mint a keleti sün (Erinaceus roumanicus).


Bereczky Attila vadgazda és agrármérnök, erdész, búvár, ipari alpinista, hegymászó, barlangkutató, barlangi mentő, extrém favágó. 20 év alpinistamúlt tapasztalatát azonban nemcsak megélhetésre, de hobbijának támogatására is felhasználja a hazai természetvédelemben. Nekivágtunk hát négyen a nagy útnak, Ati, a két gyerkőce és jómagam, hogy kézre kerüljön a szaporulat, ami így tavasszal nagyon jó adathalmaz lesz majd az adott év értékelésére.




Úttalan utakon, hegyi patakokon át vezetett utunk az Aggteleki Nemzeti Park területén található territóriumokba. Az alpintechnikának és Ati szaktudásának hála végig biztonságban voltunk. A méretes tollgombócok szülei a jöttünkkor ugyan odébbálltak, de a gyors gyűrűzés után már újra a szülők társaságában feküdtek a kicsik.


Az est leszállta előtt érkező hirtelen eső tapintatosan jelezte, hogy a gyűrűzőmunkának lassan vége szakad. Elkeseredésre azonban semmi okom nem volt, jó kis túra volt, nagyon sok szép (számomra eddig ismeretlen) természeti képződményt is megismerhettem. Hazafelé - már sötétben - pedig csak arra gondoltam, hogy eljött a baglyok vadászideje, hamarosan enni kaphatnak és növekedhetnek a kisbaglyok.
Képek és szöveg: Morvai Szilárd

Thaiföld két keréken - sátorral a mérgeskígyók földjén
Kalandos utazás Thaiföldön, bringával és gyalogosan, dzsungeltúrával és egy néhány napos kényszerpihenővel megspékelve.

Rejtett gyöngyszem bújik meg Albertirsa határában: a Dolina-völgy
Pest vármegye déli részén találunk egy aprócska, helyi jelentőségű védett területet. A Dolina-völgyet különleges élővilága emeli ki az alföldi faunából. Az alig 37 hektáros liget és vonzáskörzete nem csak a helyiek kedvelt kirándulóhelye, de a teljesítménytúrázók is felfedezték maguknak.
→ Tovább
Három tó túrája - a Menguszfalvi-völgy szépségei
Fiatalként, hegymászóként szerettem meg a Magas-Tátrát, nagyon. Most öregedő bakancsos turistaként tértem vissza, és ismét is elvarázsolt vad szépsége, egyedisége. Különösen igaz ez a túránk második napján felkeresett Menguszfalvi-völgyre.
→ Tovább