Császármetszés, nőgyógyászati műtétek, gátmetszés: hogyan hathat a túrázásra még évek, évtizedek után is?
Novemberben részt vettem a Jane Goodall Intézet és Till Anilla jótékonysági kerekasztal-beszélgetésén. Az esemény célja az volt, hogy női szemszögből megválaszoljuk a leggyakoribb kérdéseket túrázás kapcsán, legyen szó kisgyerekkel való túrázásról, túravezetésről vagy épp testi nézőpontokról.
→ TovábbA térdfájdalom nyomában – „Térdtörténetek” II.
Kétrészes cikksorozatunkban néhány, gyakran előforduló okot olvashattok, amik a térdproblémák mögött állhatnak. Az írás célja, hogy több összefüggést megismerjünk azon a nézőponton túl, hogy „ahol fáj, ott van a probléma”.
→ TovábbÍgy hozd magad egyensúlyba a túrázáshoz
Ha neked is gyakran ki-kibillen a bokád, ingatag a térded, félsz, mikor át kell egyensúlyozni egy köves patakon vagy csúszós fatörzsön, és mindezeket szeretnéd megelőzni, akkor ez a cikk érdekes lehet számodra.
→ TovábbA térdfájdalom nyomában – „Térdtörténetek” I.
Mit tehetünk a térdszorító és a fájdalomcsillapító krémek használatán kívül, hogy ne fájjon a térdünk túrázáskor? Ez a túrázók leggyakrabban előforduló problémája, így most a térdfájdalmak mögött megbújó lehetséges okokról és azok megelőzéséről olvashatsz.
→ TovábbTúránál megválasztott tempó: az életed múlik rajta?
Ha gyorsabban túrázunk, tovább élünk és élesebb marad a gondolkodásunk. Hihetetlen? Pedig nem az. Nézzük, miről is van szó.
→ TovábbFelkészülés többnapos túrára mozgásspecialista szemmel
Részt vettem a jubileumi Fjällräven Vándortúrán a Bükkben. Izomlázzal a vádlimban és tele szívvel érkeztem haza – egyúttal sok tapasztalattal is gazdagodtam (jó pap holtig tanul) természetjárás terén. Nézzük, hogy zajlott a felkészülés, mik voltak a leggyakoribb problémák, tanulságok, és megosztom gondolataimat szakmai szemszögből is.
→ TovábbA merev csípők mumusa: a törökülés
Merev a csípőd? Zsibbadnak lábaid vagy feszülnek a térdeid, esetleg húzódik a bokád, mikor törökülésben ülsz? Kezdd itt!
→ TovábbTalpfájdalom túrázáskor
Miért jellemző olyan sokszor a talpfájdalom túrázáskor, mikor járásra fejlődtünk ki? Évmilliók evolúciójának tévútján járnánk, ha a lábunk túrázásra alkalmatlan lenne. De vajon mitől alakul ki a talpfájdalom? Mutatjuk, mi lehet a probléma és mi a megoldás.
→ TovábbHárom gyakori cipőválasztási hiba, amit én is elkövettem
Bakancs vagy terepfutó? Félcipő vagy szandál? Miért szükséges tartania a bokát a cipőnek? Egyáltalán szükséges-e? Megnéztük a lábbelik kiválasztásának szempontjait szakmai szemszögből.
→ Tovább3 légzési hiba, amit túrázáskor érdemes elkerülni
Hiába a nyújtás és a drága túrafelszerelések, ha az oxigén nem tud hasznosulni a testedben, akkor sokkal hamarabb fogsz elfáradni, ködösebb lesz az agyad és lassúbb a regenerációd. Mutatjuk a helyes légzéstechnikát.
→ TovábbEzt teheted az Achillesfájdalom és a sarkantyú ellen
Szúró fájdalom a sarokban? Sarkantyú? Fájdalmas Achilles vagy érintésre érzékeny sarkak? Mutatjuk, hol érdemes kezdeni, ha felbukkan a fájdalom.
→ TovábbMit tegyünk, ha túrázáskor megfájdul a hátunk és a nyakunk?
Feszes csuklyás izom, elgémberedett vállak. A túrázás nem csak a lábakról szól. Cikkünkben mutatjuk, hogyan lazítsd minél hatékonyabban a felsőtestedet egy túra alkalmával.
→ TovábbBokasérülés – Mit tehetsz, ha már megtörtént a baj?
A bokarándulás vagy a kibicsaklás gyakori sérülése a túrázóknak. Milyen megoldások vannak, ha már megtörtént a baj? Visszaállítható-e a boka eredeti állapota?
→ TovábbMit tehetünk a derékfájdalom ellen?
Érezted már úgy, hogy hiába a sok nyújtás, ráadásul állítható asztalnál dolgozol, és mégis küzdesz a derekaddal? Összegyűjtöttem pár ritkán említett, ám gyakran deréktájon panaszt okozó jelenséget.
→ Tovább