Több tonna szemetet szedtek össze a Tisza-tóból

Szomorú rekord született április első hétvégéjén a Tisza-tónál, ahol egy háromnapos akció keretében 10 és fél tonna szemetet szedtek össze vállalati és civil önkéntesek. Az SOS Tisza-tó elnevezésű esemény egy extrém helyszínen, extrém időjárási körülmények között zajlott, a közel 400 résztvevő viszont kitartóan gyűjtötte a szemetet, aminek meg is lett az eredménye.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
SOS Tisza-tó
Forrás:
Ljasuk Dimitry / SOS Tisza-tó
2025. április 10.

Szomorú rekord született április első hétvégéjén a Tisza-tónál, ahol egy háromnapos akció keretében 10 és fél tonna szemetet szedtek össze vállalati és civil önkéntesek. Az SOS Tisza-tó elnevezésű esemény egy extrém helyszínen, extrém időjárási körülmények között zajlott, a közel 400 résztvevő viszont kitartóan gyűjtötte a szemetet, aminek meg is lett az eredménye.

2025-ben már negyedik alkalommal szervezett szemétszedést a Tisza-tónál Ljasuk Dimitry, magyar-ukrán független filmes, környezetvédelmi aktivista, reklámszakember, a Tisza-tó zöld nagykövete. A Turista Magazin olvasói is ismerhetik már őt, hiszen mind filmjeiről, mind szemétszedős akcióiról, valamint a tiszafüredi újévi Jeges Fürdés eseményéről is beszámoltunk korábban. A tiszai szemét kapcsán egy dokumentumfilmet is készített A Tisza nevében címmel, amelyből az is kiderül, honnan származik ez a rengeteg hulladék.

A Tisza-tavi filmjei közül a Jóreménység-sziget mozifilmje mellett a tavaly megjelent A Tisza-tó írott és íratlan szabályok ismeretterjesztő dokumentumfilmjét is ajánljuk mindazoknak, akik a Tisza-tóhoz szeretnének ellátogatni a jövőben.

Visszatérve a mostani akcióhoz, érdekes információ, hogy bár nagyon sok szemétszedési akciót szerveznek a Tisza-tónál, elmondható, hogy a két legnagyobb szemétszedési esemény a nyári „Tisza-tavi Pet Kupa” és az SOS Tisza-tó” vállalati és lakossági szemétszedés tavasszal. A most megtartott akció során az eddigi legnagyobb mennyiségű hulladékot sikerült összegyűjteni, így a 10 és fél tonna szemét rekordnak számít a Tisza-tavi szemétszedések eddigi történetében.

A háromnapos szemétszedő akció alatt szinte minden évszakot megtapasztalhattak a résztvevők, hiszen a bolondos áprilisi időjárásnak köszönhetően a szikrázó, meleg napsütéstől, a szeles, záporos tavaszon át, még hóesést is kaptak a lelkes szemétszedők. De az extrém körülmények sem szegték kedvét senkinek, kitartóan gyűjtötték a keskeny szigetről és a körülötte lévő nádasokból az extrém mennyiségben felgyűlt hulladékot.

A helyi horgászok által csak „Szemét-szigetnek” nevezett helyen évek, sőt évtizedek óta rengeteg szemét van a nádasok és bokrok fogságában, amely az áradások során csak tovább gyarapodik.

Ez a másfél kilométer hosszú, rendkívül nehezen hozzáférhető terep olyan, mint egy szeméttelep, és mindenféle hulladék megtalálható itt, amelyből most 10 és fél tonnát sikerült kihozni.

A főszervező, Ljasuk Dimitry szerint a nagyszerű teljesítmény ellenére sajnos még bőven maradt szemét a helyszínen. Becslése szerint 100 méterenként legalább 1 tonna hulladék volt a Tisza partján ezen a szakaszon.

Miből jött össze a 10 és fél tonna?

Mérlegelés után: 5 780 kg kommunális szemét, 960 kg üveg, 1 500 kg PET-palack, 500 liternyi mérgező, veszélyes folyadék, 800 kg veszélyes szilárd hulladék, 300 kg fémhulladék (spraydoboz, konzervdoboz, alumínium italos doboz) és 600 kg ócskavas, hűtőszekrény és gumiabroncs. Összesen: 10 440 kg hulladék.

Az SOS Tisza-tó elnevezésű eseményt Dimitry a Magyar Vállalatvezetők Üzleti Közösségével (MVÜK) társszervezésben keltette életre még tavaly, és a 2024-es sikeres akció után idén is megszervezték. Az április 4-ei, pénteki napon a támogató 27 vállalat és az MVÜK munkatársai szedték a szemetet, valamint a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságtól is többen csatlakoztak az akcióhoz. Szombaton és vasárnap pedig a lakosság folytatta a gyűjtést, amelyen bárki részt vehetett, aki szívesen áldozta idejét és energiáját a természet, és a Tisza-tó megtisztítására.

A csak vízen keresztül megközelíthető helyszínre összesen 16 csónak és két nagy mentő-szállítóhajó vitte be az embereket a Tiszaderzs közelében található Kárász Kikötőből, ahol a parton és csónakból is szedték a szemetet.

Több helyen előbb a part mentén feltorlódott rengeteg hordalékfáktól kellett megtisztítani a terepet, hogy hozzá lehessen férni a hulladékhoz, sokan pedig a part menti sekély vízben állva comb- vagy mellcsizmában gyűjtötték a szemetet.

A gyors tempóban megtelt zsákokat a Tisza-tó mentőcsoport két nagy mentőhajója szállította folyamatosan a kikötőbe, ahol az önkéntesek egy része a válogatást végezte.

A legtöbb hulladék PET-palack volt, de a műanyag flakonokon, olajos hordókon, fémhulladékokon át tengernyi üveg is kiszedésre került. Emellett az építkezési hulladék, Nikecell, horgászfelszerelés, gyógyszeres flakonok, üvegek, fecskendők, kozmetikumok sem ritkák a folyami szemétben, valamint rengeteg játék, köztük labdák, babák, több száz papucs és cipő is partra került, több zsáknyi villanykörte, kerti székek, gumiabroncs és hűtő társaságában.

Sőt, még egy diszkógömböt és két monitort is kihalásztak a vízből a résztvevők, és olyan spraydobozt is találtak, amit 30 éve gyártottak.

A Tisza-tavi lakosok, helyi túravezetők és horgászok mellett nagyon sokan érkeztek az ország más pontjairól is, többek közt Budapest és környékéről, sőt még Siófokról is. De még Ausztriából, Lengyelországból és Svájcból is mentek szemetet szedni a Tisza-tóhoz.

„Egyik szemem sír, a másik nevet. Kiábrándító, hogy létezik ennyire tragikusan szennyezett folyószakasz Magyarországon, ráadásul pont a szeretett tavon, ahol felnőttem, ami az UNESCO világörökség része és a Hortobágyi Nemzeti Park területe. Másfelől boldog vagyok, hogy ilyen hatalmas mennyiséget gyűjtöttünk össze és hogy ennyire komolyan vették a résztvevők a Tisza megtisztítását. Szívvel lélekkel csinálták, példát mutatva és egyben újra felhívva a figyelmet a problémára. Bízom benne, hogy egyre erősebb politikai akarat lesz itthon és a környező Tisza menti országokban is, hogy végre megoldják és felszámolják a problémát. De ez még várhatóan hosszú évekbe, vagy évtizedekbe fog kerülni. Addig meg csak ránk, civilekre és támogató vállalatokra számíthat a természet” - mondta a főszervező, Ljasuk Dimitry.

Az összegyűjtött hulladékot a MOHU jóvoltából a tiszafüredi NHSZ hulladékfeldolgozóba szállították, ahol - amit lehet - újrahasznosítanak, míg a veszélyes hulladékot a Saubermacher szállította el semlegesítésre. Az összeszedett hulladékot nemcsak a feldolgozásuk miatt szelektálták a helyszínen, hanem a szervezők szándéka az, hogy edukációs célú, bemutató installációt is készítsenek a Tiszában megtalálható, több mint 50 féle hulladéktípusból, amelyet később kiállíthatnak.

A mostani szemétszedésről egy érdekes képes összefoglalót is készített Dimitry, amelyet filmes Facebook-oldalán nézhettek meg.

Cikkajánló