110 ürgét telepítettek át Tihanyból Pécsely határába

A Tihanyi-félszigetről érkező állatokat előre fúrt lyukak, ragadozók elleni kerítés és bőséges táplálék várta új lakóhelyükön, amit remélhetőleg hamar belaknak majd.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock (Kiemelt kép)
Forrás:
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
2024. július 25.

A Tihanyi-félszigetről érkező állatokat előre fúrt lyukak, ragadozók elleni kerítés és bőséges táplálék várta új lakóhelyükön, amit remélhetőleg hamar belaknak majd.

Az ürge régen gyakori állat volt nálunk, mára azonban jelentősen megfogyatkozott a számuk, és a faj ma már fokozottan védett.

„A faj fennmaradására hatékony természetvédelmi beavatkozások nélkül sajnos kicsi az esély. Az ürge érdekében nagyon fontos a szakszerű gyepkezelés, megmaradt állományainak élőhelyén legjobb a legeltetés. Ez azonban nem elég: az ürgepopulációk kevés helyen és egymástól elszigetelten találhatók. Fontos, hogy új állományokat hozzunk létre olyan gyepeken, ahol hosszútávon biztosíthatók a számukra kedvező állapotok” – olvasható a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság cikkében.

A nemzeti park közel 20 éve végez sikerrel visszatelepítéseket.

Az egyik első visszatelepítésük a tihanyi Belső-tónál volt, és ez az állomány ma az egyik legnagyobb és legstabilabb az országban. Ráadásul az itteni ürgék meglehetősen szelídek is, így aki arra jár, elég közelről meg is figyelheti őket.

A napokban itt fogtak be 110 ürgét a szakemberek, hogy egy új kolóniát hozzanak létre a közeli Pécsely határában. Az új terület szakszerű kezelését magyar tarka szarvasmarhák biztosítják, de az ürgéket egyéb csábító körülmények is várták; előre fúrt lyukak, ragadozók elleni védelmet ellátó speciális kerítés és bőséges táplálék. Az ürgéknek pedig –úgy tűnik – bejön az új lakóhely, mert el is kezdték új kotorékrendszereik kiásását.

Cikkajánló