Ha az időjárás változatlan marad, nem lesz túl kedvező szezonja kedvelt madarainknak (a szárazság miatt kevesebb táplálékot találnak majd az átlagosnál), de mégis jelentős év elé néznek a gólyabarátok. Idén kerül sor ugyanis a 13. magyar és a 7. nemzetközi fehérgólya-felmérésre.
A hagyományok folytatásán túl azért fontos a felmérések rendszeres végzése, mert ezek jelentik a védelmi munka megalapozását. Az így megszerzett adatok alapján ismerhetjük a meg a madarak szokásait és az állományt veszélyeztető tényezőket.
A vizsgált településeken minden gólyafészekről és üres fészektartóról külön fészekadatlapon gyűjtjük az adatokat. A fészkelőállomány felmérése során a következő adatokat jegyezzük fel:
A fészek földrajzi elhelyezkedése (település, pontos hely megnevezése, koordináták stb.)
A fészek jellemzői (Milyen alapra- és mikor készült? Van-e fészektartó? Milyen vastag a fészek? stb.)
Költési siker (az adott évben kikelt- és kirepült fiókák száma)
Oszlopra épült fészkek esetében az oszlopra, a fészektartóra és a közeli veszélyes villanyoszlopokra vonatkozó adatokat is rögzítjük.
Egyesületünk az MME Monitoring Központja által létrehozott és üzemeltetett internetes adatbázisban gyűjti a felmérések eredményeit. A www.golya.mme.hu honlapon elérhető adatbázis 2014. áprilisában 7355 fészekről, 3117 üres fészektartóról és 1136 időközben megsemmisült fészekről 68791 költési adatot, 30247 napi megfigyelést és 33116 fényképét tartalmazott a több száz önkéntes felmérőnek köszönhetően.
Kérjük Ön is csatlakozzon/kérünk Te is csatlakozz a gólyafelmérés segítőinek táborához!
A felmérendő települések előzetes felosztása érdekében kérjük jelentkezzen/jelentkezz a helyi csoport gólyafelmérési koordinátoránál, vagy az országos felmérés szervezőinél.
A felmérés részleteiről és az on-line adatbázis használatáról a www.golya.mme.hu címen is lehet olvasni, de a szervezők is szívesen adnak tájékoztatást.
Lendvai Csaba (lendvai.csaba@mme.hu)
Lovászi Péter (lovaszi.peter@mme.hu)
Nagy Károly (nagy.karoly@mme.hu)