Sokan nem tudják, de a sokak által ismert és szeretett borsosmenta valószínűleg spontán jött létre, más vadon előforduló mentafajok kereszteződésével, egy viszonylag „fiatal”, pár száz éves növényről van szó.
A borsosmenta (másnéven: borsmenta, angolmenta, vagy fehér menta, latinul Mentha piperita) egyike a legismertebb és legnépszerűbb gyógynövényeknek. Gyomorerősítő, emésztést segítő hatása már régóta ismert, hatékonysága és sokoldalúsága révén nem véletlen, hogy 2024-ben a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya ezt a növényfajt választotta az év gyógynövényének – olvasható a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács honlapján.
A 24 fajt számláló menta nemzetségnek a gyógynövényként legnagyobb mennyiségben felhasznált faja a borsosmenta. Érdekes ez annak tükrében, hogy egy viszonylag „fiatal”, pár száz éves növényről van szó, keletkezését ugyanis a 17. századra teszik.
Valószínűleg spontán jött létre más vadon előforduló mentafajok kereszteződésével. Termesztése a 18. század óta folyik, a természetes előfordulása nem ismert. Könnyen kivadul, és vadon előforduló más mentafajokkal kereszteződhet.
Fél métertől másfél méterig megnövő évelő növény. Négyszögletes szára az alsó részén elágazik, zöld színű, vörösen foltos, sima, néha gyengén szőrös
A borsosmenta felhasználása rendkívül széles körű: a növényt, és annak kivonatait, illóolaját nemcsak a gyógyászatban, hanem az élelmiszer-, kozmetikai iparban is széles körben hasznosítják, de a legtöbben tea formájában találkozhatnak vele. Ennek elkészítése rendkívül egyszerű: kb. két teáskanálnyi szárított mentalevelet forrázzunk le 2–2,5 dl vízzel, majd 5 perc után szűrjük le, és már fogyaszthatjuk is, igény szerint ízesíthetjük mézzel.
Érdekesség, hogy a növény latin nevéből a mentha szó, a görög Minthé nimfa nevéből származik, akit a legenda szerint Perszephoné, Plútó felesége változtatott növénnyé féltékenységből. Plútó nem tudta az életbe visszahozni Minthét, de csodálatos illattal ajándékozta meg a növényt.
A menta gyógynövény nem tartalmaz koleszterint; gazdag illóolajokban, vitaminokban és élelmi rostban, amely elősegíti az emberi test vér koleszterin és vérnyomásának szabályozását
A növény nevének másik része – piperita – borsos ízére utal, ez az, ami megkülönbözteti más mentafajoktól. A jellegzetes, kellemesen csípős, hűsítő ízért és illatért a borsosmentában található mentol felel, ez az összetevő aktiválja ugyanis a bőr és nyálkahártya hidegérzékeny receptorait – derül ki a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács cikkéből, amelyben még több érdekességet találtok a növényről és felhasználásáról.