Számos madárfaj fészkét könnyen fellelhetjük, vannak azonban olyan madarak, amelyek nem túl könnyen felderíthető helyeken, sajátos fészekben nevelik utódaikat.
A hazánkban gyakorinak tekinthető csilpcsalpfüzike (Phylloscopus collybita) nevét a jellegzetes, és erőteljes „csilp csalp” hangzású énekéről kapta, amely árulkodik a faj jelenlétéről. Eldugott helyeken, a talajon rak fészket, ugyanakkor a táplálékbázisát szolgáló rovarokat, hernyókat, pókokat a fák lombkoronájában, a levelekről szedegeti össze. Az enyhébb téli időszakokban egyes példányai áttelelnek, de alapvetően rövidtávú vonuló (Földközi-tenger partvidéke) – olvasható a Kiskunsági Nemzeti Park oldalán.
A csilpcsalpfüzike fészkét megtalálni nem egyszerű, tekintve, hogy a madár rendszerint sűrű növényzettel borított talajt választ a költéshez. A napokban a nemzetipark-igazgatóság munkatársának, Puskás Józsefnek azonban sikerült rábukkanni egy ilyen fészekre Tiszasziget egyik tölgyerdejének nyiladékában.
Ezt a füzikefajt nem csupán a talajon rakott fészke teszi különlegessé. A tojó egyedül készíti a fűszálakból, száraz növényi részekből, levelekből álló, gömb alakú fészket, melynek bejárata oldalt helyezkedik el. A hímek csak kis mértékben vesznek részt az építésben, ugyanakkor a terület védelmezését ők biztosítják. A puha anyagokkal bélelt, átlagosan 12,5 cm magas és 11 cm széles fészekben általában 5-6 tojás található, melyen a tojó 13-14 napig kotlik. A fiókák hamar, még röpképességük elérése előtt kimásznak a fészekből, de a szüleik tovább gondoskodnak róluk.
A csilpcsalpfüzike többnyire egész Európa területén honos, hazánkban is általánosan elterjedt, gyakori füzikefaj. Változatos élőhelyeken költ, általában a sűrű aljnövényzetű erdőket kedveli, viszont a teljesen zárt erdőket kerüli. Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.