Úgy hozta a sors, hogy az ország északkeleti szegletébe eddig csak néhányszor jutottam el, és akkor is csak átutazóban. Most is mindössze két napot töltöttem itt, épp csak pár részletet láthattam, de már ennyi is elég volt ahhoz, hogy elbűvöljön Szatmár-Bereg.
„Magyarország utolsó tündéri mezeje”, így nevezte az ország északkeleti csücskét Móricz Zsigmond, aki a szatmári kis faluban, Tiszacsécsén született. A találó elnevezést az utókor is felfedezte, és Móricz nyomdokain járva a turisztikai szakemberek néhány éve a „Tündérmező” vendégcsalogató elnevezést adták Szabolcs-Szatmár-Bereg megyének. Mi most Tündérmező két szomszédos vidékén, Szatmárban és a Tisza túloldalán húzódó Beregben jártunk.
Még szinte alig érkeztünk meg, de a szembejövő települések és a kisebb-nagyobb vízfolyások nevei máris kíváncsivá tettek. Ahol ilyen különleges elnevezések vannak, mint Ököritófülpös, Tunyogmatolcs, Cégénydányád, Zsarolyán, Gőgő, Szenke, Szipa, ott bizonyára még számos érdekességet lehet találni. És valóban így van, mert nemcsak a természeti értékeit tekintve különleges ez a táj, de múltja, épített és szellemi öröksége is azzá teszik, és akkor a gasztronómiáról még nem is beszéltünk. Szóval, a teljesség igénye nélkül, következzen most néhány izgalmas mozaik ebből a felfedezésre váró, sokszínű vidékből.
Folyók szabdalta Tündérmező
Ahogy szálláshelyünk felé haladunk, az az érzésem, hogy itt szinte minden településhez tartozik egy vízfolyás, legyen az a Tisza, a Szamos, a Kraszna, a Túr, egy kis ér vagy egy csatorna, de ha mégsem, akkor egy holtágra, esetleg egy halastóra, netán a korábban kiterjedt lápvidék kisebb foltjaira biztos ráakadnék a közelben.