A főváros 12. kerületének peremén áll, bár már erősen rogyadozva, Zugliget egyik legidősebb épülete, a hajdani Istenszeme fogadó, ahonnan 1837 tavaszán Kossuth Lajost börtönbe vitték. Az épület jó ideje üres és elhagyatott, de talán idén végre valami elindul.
A Szilassy út 3. szám alatti telken álló épülethez a Fácános tértől néhány perc alatt fölérek. Itt, az erdő szélén már csak néhány ház áll, a hajdani fogadót pedig teljesen körülöleli az erdő. Az épület az útról egyáltalán nem is látszik. Egy kis ösvény vezet a bejárathoz, a régi kerítésen belül emeltek egy mobilkerítést is, hogy az omladozó épülethez ne tudjon senki közel menni. Én is csak innen, a kaputól nézelődöm, és elképzelem, milyen lehetett itt az élet századokkal ezelőtt.
Honnan jött ez a különös név?
Az épületben már a 18. század második felében az Isten szeméhez (zum Auge Gottes) fogadó működött. A fogadó Johann Karl von Stettner Mária Terézia udvari tanácsosának hatalmas, 100 holdas majorságán üzemelt.

Az épület hátsó frontja 2024 őszén

Hogy honnan jött a név, azzal kapcsolatban több elképzelés is van. Lehet, hogy a homlokzaton lévő sugaras Isten-szem motívum miatt, de az is lehet, hogy a kertben lévő kis tengerszemre emlékeztető tóról kapta ezt a nevet.
A tó akkoriban még több forrás vizéből táplálkozott, később a közeli Disznófő-forrás vizét is a tóba vezették.
„…kimentem a hegybe”
A fogadó a 19. század első felében kedvelt pihenőhelye lett a Zugligetbe látogatóknak. 1837-ben Kossuth Lajos is úgy tervezte, eltölt itt néhány napot.

Kilátás Kútvölgy felé az Istenszeme fogadótól. A kép valamikor 1880–90 között készülhetett

Kossuth ezekben az években lett ismert az általa írt Országgyűlési Tudósításoknak köszönhetően, amiben 1832. és 1836. között számolt be az Országgyűlés eseményeiről. Miután a bécsi udvar berekesztette a magyar országgyűlés munkáját, Kossuth nem adta fel, és kicsit másképpen, de folytatta az előző években megkezdett munkáját, és megjelentette a Törvényhatósági Tudósításokat, amelyben az ország különböző részeiből küldött vidéki helyzetjelentéseket tette közzé.

Az épület oldalán emléktábla őrzi Kossuth Lajos emlékét

Miközben Kossuth éppen néhány napos pihenőt szeretett volna tartani a budai hegyekben, a bécsi udvar úgy döntött, legfőbb ideje, hogy megszabaduljanak tőle. Kossuth 1837. április végén költözött be az Istenszeme fogadóba, és úgy tervezte az egész májust ott tölti. „ekkor kimentem a hegybe” – írta feljegyzésében.
Hívei megtudták, hogy Kossuthot el akarják fogni, de nem tudták őt értesíteni.
1837. május 5-én éjjel rátörtek a fogadóban a katonák. Kossuthot négy év börtönre ítélték, ahonnan végül 1840. májusában szabadult. Erre az eseményre emlékezve állította fel a Zugligeti Egyesület 1913-ban a Tündérhegyi és Mátyás király út találkozásánál, közel a hajdani Istenszeme fogadóhoz, a főváros első Kossuth-emlékművét.

Budapest első Kossuth.emlékművét 1913-ban állították fel Zugligetben

Fogadóból gyermekotthon
A fogadó több tulajdonosváltással 1880-ig működött. Akkor az épület a Haggenmacher család tulajdona volt már. A sörgyáros bezárta a fogadót, átalakíttatta nyári villának az épületet és gyönyörű parkot alakított ki. A család 1941-ben 32 pesti és egy budai ingatlanért elcserélte a fővárossal a Haggenmacher-villát és parkját.
Az épületben a háború után gyermekotthont alakítottak itt ki, ami egészen 1999-ig működött.

Pillanatkép a Kossuth Lajos Gyermekotthon életéből 1960-ban

A kertben levő tó is megvolt még jó pár évtizedig, ahová a környékbeliek is jártak telente korcsolyázni. Közben a medret lebetonozták, a Disznófő-forrás vizét pedig a csatornahálózatba vezették, így a tó a 80-as évekre kiszáradt.
Mit hoz a jövő?
Az épület 1999 óta üresen áll, és az állapota egyre romlik. Pedig nagy lehetőségek vannak benne, mert gyönyörű környezetben fekszik. Persze, mikor ezt mondom, akkor nagyvonalúan szemet hunyok a jelenleg körülötte heverő rengeteg szemét fölött. De képzeljük el, hogy szemét nincs, csak odvas keltikék tengere, rügyező fák, daloló madarak és egy nagymúltú épület az erdő közepén.

A ház körül az odvas keltikék tengere elfedi a szétszórt szemét egy részét

2022-ben némi remény csillant fel, ugyanis az állam megvásárolta a birtokot és az épületet a fővárostól, azzal a szándékkal, hogy felújítják. A munkálatok azonban azóta sem kezdődtek el.
Az ingatlan végül tavaly ősszel került a 12. kerületi önkormányzat vagyonkezelésébe.
Ahogy azt Kovács Gergely polgármestertől megtudtuk, az önkormányzat mindenképpen szeretné megmenteni a hajdani Istenszeme fogadót, ami a tervek szerint valamilyen közösségi funkciót kap majd. Az állagmegóvás még az idén elkezdődik. Szeretnék az épülethez tartozó, jelenleg körülkerített négy hektáros erdőt is megnyitni a kirándulók előtt.

A házhoz tartozó négyhektáros erdő egyelőre még körül van kerítve, de a tervek szerint ez a jövőben másképp lesz majd

A tervek között szerepel a kertben levő tó felélesztése is, ennek egyik lehetősége a Disznófő-forrás vizének újbóli idevezetése lenne. A módszer próbája lehet majd egy szintén a kerületben található másik forrással kapcsolatos terv. Egy fenntartható vízgazdálkodási projekt keretében ugyanis szeretnének létrehozni egy kis tavat a Svábhegyen, amit a Városkút forrásvizével táplálnának majd.