A függőcinegék első csapata a napokban érkezik vissza a Földközi-tenger vidékéről. A nádasok és a gyékényesek nemcsak táplálkozóhelyet jelentenek számukra, de a fészeképítéshez is szereznek innen alapanyagot.
„Évente két-háromszori költésükhöz külön fészket építenek, ráadásul a többnejűség és a többférjűség egyaránt előfordul ennél a kismadárnál, így egy-egy madár több fészket is épít egy költési évben, melynek fontos alapanyaga – többek közt – az avas nádbuga és a tavalyi gyékénybuzogány” – írja Serfőző József természetvédelmi őrkerület-vezető az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság (ANPI) oldalán.
A védett függőcinege fészkét főleg síkvidéki folyó-és tópartokon láthatjuk, általában fűzfák ágvilláira szövi azt, ritkábban nyár-vagy égerfát választ. Az alábbi felvételek az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság Zempléni Tájegységében, a Legyesbénye határában található Natura 2000-es madárvédelmi területen készültek.
Az ANPI posztjában felhívják a figyelmet arra, hogy számos védett állatfaj fészkel, vonul, telel, táplálkozik a nádas, gyékényes, bokros élőhelyeken, ezért is jelentenek nagy problémát az ilyen területeken pusztító tüzek.
„A védett gémfélék, ludak, récék, nádi énekesmadarak és még egy sor élőlény az előző évi nádban, gyékényben költ, szaporodik – ha ez leég, másik ugyanilyet kell keresniük – ha maradt még ilyen valahol a közelben. A bokrosok élővilága is rendkívül gazdag, a legkülönfélébb védett rovarok, énekesmadarak, hüllők, kisemlősök mentsvára. Ha ezek leégnek, több évre, vagy akár örökre is megszűnik ezeken a leégett foltokon a fenti fajok életlehetősége” – hívja fel a figyelmet az ANPI.