A győztes a szülinapján vehette át A magyar természetfotó nagydíját

Mi az esélye annak, hogy pont arra a napra esik a Varázslatos Magyarország természetfotós pályázat díjátadója, amikor a győztes épp a születésnapját ünnepli? Szebb ajándékot nem is kaphatott volna Potyó Imre ezen a napon.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Varázslatos Magyarország
Forrás:
Varázslatos Magyarország
2025. február 28.

Mi az esélye annak, hogy pont arra a napra esik a Varázslatos Magyarország természetfotós pályázat díjátadója, amikor a győztes épp a születésnapját ünnepli? Szebb ajándékot nem is kaphatott volna Potyó Imre ezen a napon.

Immár 16. alkalommal került megrendezésre a Varázslatos Magyarország (VM) természetfotós pályázat díjátadó ünnepsége. Ezúttal egy új helyszínen, a Fővárosi Állat- és Növénykert Biodómjában fogadták a fotósokat és az érdeklődőket február 27-én este.

A Varázslatos Magyarország versenyének különlegessége, hogy szinte egy teljes éven át zajlik, havonta meghirdetett változatos pályázati kategóriákkal, így a fotósoknak egész évben kint kell lenniük és alkotniuk kell a természetben, hogy minden hónapban színes portfóliót mutathassanak be a szakmai zsűrinek. Így van csak esélyük arra, hogy a ranglista élére kerüljenek, és elnyerjék A magyar természetfotó nagydíját és az ezzel járó Arany Daru szobrot.

Ezt a díjat az utóbbi két évben Daróczi Csaba nyerte, akinek már nyolcszor sikerült ez a bravúr, azonban a 2024-es évadban „csak” második lett, így ő az Arany Daru szobor ezüst változatát vehette most át. Csaba nyerőszériáját Potyó Imre törte meg, akinek pont a születésnapjára esett a díjátadó. Micsoda ajándék lehetett számára, hogy pont ezen a napon vehette át az elismerő okleveleket és az Arany Daru szobrot!

Viccesen meg is jegyezte, hogy még sosem voltak ennyien a szülinapi buliján.

Egyébként Potyó Imre sem először nyeri meg a pályázatot, neki ez már az ötödik VM-győzelme. A harmadik helyezett ezúttal Kaszás Norbert lett, aki az Arany Daru szobor bronz változatát kapta.

Természetesen a fődíjasok kihirdetése volt az est csúcspontja, de a szervezők idén is igazi ünnepi hangulatot teremtettek, és extra programmal kedveskedtek a díjak átadása előtt. Az est házigazdája a korábbi évekhez hasonlóan Gundel Takács Gábor volt, aki természetesen profi módon vezette le az eseményt sok-sok humorral fűszerezve.

A köszöntőbeszédek között megszólalt Gaál Péter, a Varázslatos Magyarország alapítója és tulajdonosa is, aki köszönetet mondott mindazoknak, akik munkájukkal segítik a VM tevékenységeit. A színpadra invitálta azt a három hölgyet is, akik nélkül ez az egész nem jöhetett volna létre, hiszen ők a pályázat és a VM minden egyéb tevékenységének a szíve-lelke. Virágcsokorral köszönte meg munkatársainak, Kövesi Eszternek, Jáky Eszternek és Farády Annának fáradhatatlan és lelkes munkájukat.

Természetesen a pályázat zsűri nélkül sem valósulhatott volna meg, őket is köszöntötték a színpadon. A 2024-es évadban Máté Bence, Litauszki Tibor és Suhayda László természetfotósok, Szilágyi Attila természetvédelmi szakember és természetfotós, Tóth Zsolt Marcell természetfilmes, ifj. Vitray Tamás, a National Geographic Magyarország Magazin főszerkesztője, valamint Britta Jaschinski világhírű fotóriporter volt, utóbbi Londonból jelentkezett be az átadón.

Ezután egy rendkívül izgalmas vizuális utazásban vehettek részt a jelenlévők, Horvath Esther „Expedíció az Arktiszon” című képes előadásának köszönhetően.

A Németországban élő magyar származású fotós rendhagyó életútjáról, és az Alfred Wegener Intézet Helmholtz Sark- és Tengeri Kutatóközpontjának fotósaként izgalmas sarkköri expedícióiról mesélt.

Esther képei „National Geographic Explorer”-ként és Nikon Nagykövetként már bejárták az egész világot, és most a díjátadón résztvevők és az azt online formában követők is megcsodálhatták.

Esther egy olyan világba nyújtott betekintést képeivel és izgalmas történeteivel, ahol a jég, a mínuszok, a sötétség az úr, no meg a jegesmedvék. A mai kor emberének szinte elképzelhetetlen lenne ilyen körülmények között élni, ahol a legközelebbi lakott terület három hét utazásra van, ahol nincs internet, telefon is csak párszor egy hónapban. A kutatók és Esther viszont három hónapig sodródtak ezekkel a feltételekkel egy jégtábla fogságában ragadt hatalmas hajón, közben kutatásokat végeztek, kiképzéseken vettek részt a biztonságuk érdekében, hogy minden helyzetben pontosan tudják, mit kell tenniük.

A lebilincselő előadás után megkezdődött a díjátadó, amelyen először a kategóriák dobogós helyezettjeinek adták át a díjakat, majd a különdíjasokat szólították a színpadra.

Ezután bemutatták az 50-es ranglista helyezettjeit a 4. helyezettig, majd végül az első három helyezett vehette át díjait.

A díjazottak teljes listáját a cikk végi galéria alatt találjátok.

Az átadó után megnyitották a 2024-es évad legjobb képeiből összeállított kiállítást, amelyen 67 alkotó 222 képét nézhetik meg a látogatók egészen március 30-ig, azután a kiállítás elindul az országban és még hat helyszínen lesz megtekinthető.

Ha még a Biodómban szeretnétek személyesen megnézni a kiállítást, akkor érdemes a látogatást a nagydíjasok tárlatvezetésére időzíteni. Ugyanis idén az első három helyezett kalauzolja majd végig a képeken a nézőket egy-egy alkalommal, Daróczi Csaba március 8-án 11 órakor, Kaszás Norbert március 16-án 11 órakor, Potyó Imre pedig március 30-án 11 órakor. További részleteket és a jegyárakról információt az Fővárosi Állat- és Növénykert oldalán találtok.

Végül nézzetek meg egy válogatást a díjazottak képeiből és a kiállítás anyagából. A galéria az alábbi képre kattintva nyílik.

Kategóriahelyezettek – Állandó kategóriák

Természeti szépségek

  1. Fürdős Gergő
  2. Boronkai Miklós
  3. Józsa Eszter

Madarak világa

  1. Szomju László
  2. Vas István Ferencz
  3. Borbély Krisztián

Egyéb állatok

  1. Kocsis Ferenc
  2. Kaszás Norbert
  3. Pászthy Dávid

Kompakt és mobil

  1. ifj. Németh Lajos
  2. Oláh Attila
  3. Szabó Tünde
Kategóriahelyezettek – Tematikus és időszaki kategóriák

Az ember hatása a természetre

  1. Vida István Tamás
  2. Utasi Gabriella
  3. Gazsi Máté

Tudást adunk – add tovább! – National Geographic

  1. Hati Tamás
  2. Terebesi Dénes
  3. Barta Andrea

Képek a nagyvilágból

  1. Horesnyík Ervin
  2. Leiter Tibor
  3. Hati Tamás

Vizes élőhelyeink – UNESCO MNB

  1. Angyal Péter
  2. Palcsek István
  3. Szűcs Boldizsár

Mozgásban a természet (videópályázat)

  1. Szűcs Boldizsár
  2. Kocsis Ferenc
  3. Godina Rózsa
Különdíjak

Agrárminisztérium különdíj: Kocsis Ferenc: Maradj veszteg

Fotoplus különdíj: Kronavetter Tamás: A nádirigó kottája

CEWE különdíj : Egerészölyv érkezik

Nimród Fotóklub különdíj: Horesnyík Ervin: Mennyország kapuja

Nimród Fotóklub portfóliódíj: Szűcs Boldizsár

naturArt különdíj: Szabó Csaba: Elkaptad

Közönségszavazat: Pászthy Dávid

Cikkajánló