Ősszel újra folytatódik az a nemzetközi kampány, amely hét madár hősies vándorútját követi nyomon. A Nemzetközi Madárvédelmi Tanács (BirdLife International) kezdeményezésével indult kampány a vonuló madarakra leselkedő, emberi eredetű veszélyeztető tényezőkre hívja fel a figyelmet.
A legapróbb énekesmadaraktól a leghatalmasabb ragadozómadarakig, a madárvonulás nem csak a telelőhelyekre való eljutást, hanem a túlélésért való küzdelmet is jelenti. Minden ősszel vonuló madarak millióinak kell erős viharokkal, éhes ragadozókkal és akár éhhalállal is megbirkóznia a több ezer kilométeres útjuk során, de számos olyan veszély is leselkedik rájuk, amiért az emberek a felelősek.
Minden évben nagyjából 25 millió madár pusztul el Európában az illegális madármészárlások következtében. Nem elég, hogy a kedvelt és védelmet élvező madárfajokat sem kíméli az élőhelyek eltűnése és a klímaváltozás, állománycsökkenésükhöz még a válogatás nélküli lelövés, csapdázás és mérgezés is hozzájárul.
A nagyszabású nemzetközi kampányhoz az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület is csatlakozott, hisz a hét kiemelt faj, a "Hős hetes legtöbbje hazánkban is előfordul, ezért a vonulás során az őket érő negatív emberi hatások a hazai állományokat is kedvezőtlenül befolyásolhatják.
A Hős hetes: barátposzáta (Ciprus), parlagi sas (Kárpát-medence), vadgerle (Görögország), fürj (Egyiptom), vörösbegy (egyike az Olaszországban veszélyeztetett énekesmadaraknak), dögkeselyű (Bulgária), fehér gólya (Libanon)
Az alábbi linkekre kattintva a Hős hetes fajok őszi vándorlásáról lehet többet megtudni, arról, mi történik a fehér gólyákkal Libanonban, a parlagi sasokkal a Kárpát-medencében, a vadgerlékkel Görögországban, a fürjjel Egyiptomban, a darázsölyvvel (és énekesmadarak millióival) Olaszországban, a barátposzátával, az egyik közkedvelt nyaralóhelyen, Cipruson és a dögkeselyűvel Bulgáriában.
Kapcsolódó cikkek:
Gyülekeznek a vándormadarak a Dél-Alföldön
850 gólya kelt útra idén a dél-alföldi tájakról
Gólyák célkeresztben- mi történik Libanonban?