Nem szokatlan, hogy a tavaszi fagyos hajnalokon a jég alatt sem lankad a párosodási kedv. A Bükki Nemzeti Park munkatársa csíkbogarak nászát vette videóra, akik sem a jégtől, sem a kamerától nem jöttek zavarba.
Egy érdekes felvételt tett közzé közösségi oldalán a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, amelyen csíkbogárpárokat láthatunk a jég alatt. A párok egymásba kapaszkodva úszkálnak a cudarnak tűnő körülmények között, de valójában nem jelent problémát ezeknek a bogaraknak a fejük felett kialakult jégréteg, sőt úszólábaikkal még hatékonyabban rúgják el magukat a jégkéreg alsó felszínéről.
Egyáltalán nem szokatlan ez a jelenség, és nemcsak „kitineseket” láthatunk jég alatt szaporodni.
A reggeli fagyok csak időszakosak, és a honi fajainknak könnyen „megugorható”, megszokott nehézséget jelent.
Békáink közül az ún. „barna békák” mint az erdei béka vagy magasabb térszínen a gyepi béka is képes jég alatt megkezdeni a szaporodást.
A felvételen látható szegélyes csíkbogarak (Dytiscus marginalis) egyébként mélyebb vizekben telelnek és kora tavasszal repülve keresik fel a szaporodásra alkalmas sekélyebb, néha időszakos víztesteket. A nász eredményeként a kisvizek csúcsragadozói születnek majd meg, ugyanis mind a lárvák, mind az imágók ragadozók. A kifejlett bogárnak vízirovarok és kétéltűek lárváit a tápláléka, de a fiatal halivadékokat is megtámadja. A szegélyes csíkbogár lárvája pedig kizárólag élő rovarlárvákat, ebihalakat és kishalakat fogyaszt.