Miután sikeresen végigjártad a három KÉKTÚRA valamelyikét, a Magyar Természetjáró Szövetség jelvénnyel és oklevéllel ismeri el a sikeres teljesítést.
Sokaknak ismerősek azok a képek, ahogy a boldog túrázó átveszi megérdemelt elismerését a Magyar Természetjáró Szövetség munkatársától, majd büszkén pózol szerzeményével a kamerának a sok év (hónap, hét) kéktúrázással töltött időszak megkoronázásaképp.
A képen az Országos Kéktúra 10 000. teljesítője veszi át a jelvényt és oklevelet
Bár vélhetően nem a jelvény a legnagyobb motivációja a kéktúrázóknak, mégis, aki megszerzi, élete végéig nagy becsben tartja. Miután a kéktúra-ellenőrök igazolták a teljesítésedet, az MTSZ az igazolófüzetedben megadott elérhetőségeden értesít a jó hírről, és
eldöntheted, hogy postán szeretnéd megkapni vagy inkább személyesen vennéd át az elismeréseket.
Akárhogyan döntesz, a dicsőség és a jelvény már a tiéd. Ismerkedjünk hát meg a megszerezhető összes kitűzővel, lássuk, mi a jutalma a KÉKTÚRÁNAK!
Országos Kéktúra: az útvonal változik, a jelvény örök!
A legrégibb és legismertebb KÉKTÚRA ötlete a Budapesti Lokomotív Sportklub Természetjáró Szakosztálya egyik vezetőjétől, dr. Vízkelety Lászlótól származik, és 1952 óta teljesíthető. A zománc jelvényt Vízkelety barátja, Víg Tibor tervezte: a szabálytalan négyszögben a hegyek felé mutató kék sáv jelzés látható. A jelvények eleinte még számozatlanok voltak.
Kéktúra relikviák - egy régi, "lokós" jelvény (j) és egy 1962-ből származó új (b)
Amikor a túramozgalom népszerűsége miatt a kéktúra szervezését, irányítását átvette a Magyar Természetjáró Szövetség (akkoriban Magyar Természetbarát Szövetség), elkezdték sorszámokkal ellátni a jelvényeket, amelyen egy kicsit alakítottak, de jellegében nem változtattak rajta.
A jelvény minden sikeres teljesítő számára ingyenes.
Már a kezdetektől két jelvényt, egy kisebb, ún. gomblyuk-jelvényt és egy nagyobb jelvényt is kapnak a sikeres teljesítők. Ennek az az oka, hogy míg a kisebb jelvényt lehet hordani, addig a nagyobb, egyedi sorszámmal ellátott jelvény inkább a vitrinbe való, hiszen pótolhatatlan.
Az Országos Kéktúra jelvénye
Gyerekkéktúra: tájegységek bűvöletében
1965-ben indította el az MTSZ a gyerekeknek szóló kiírást, akkori nevén Úttörőkéktúrát, amely az 1990-es évek elején kapta mai nevét. A 6 és 14 éves kor között teljesíthető Gyerekkéktúra sok mindenben hasonlít nagytestvéréhez - pl. ugyanaz az igazolófüzete és a túra útvonala -, így a megszerezhető jelvényben is. A formája ugyanaz, csupán a felirat különbözik – legalább is 2021, a legújabb dizájn bevezetése óta. A sikeres teljesítésért járó jelvény megszerzése során a tájegységenként teljesített 50 km-ek után is jár egy-egy jelvény. Ezeknek formája is megegyezik az eredetivel, de az adott tájegységre jellemző kép látható középen. A kilenc tájegységi jelvény is új arculatot kapott 2017-ben.
A Gyermekkéktúra tájegységi jelvényei
Rockenbauer Pál emlékezete
A Dél-dunántúli Kéktúra Rockenbauer Pál és csapatának „És még egymillió lépés” című 18 részes filmsorozatával kelt életre 1989-ben. A jelvényben is a legendás filmkészítő emlékezete köszön vissza, hiszen középen egy szelídgesztenye termés és annak levele látható, utalva Rockenbauer Pál kedvelt zengővárkonyi pihenőhelyére, a szelídgesztenyésre, ahol sírja is található. A kör alakú jelvény peremén piros alapon arany betűkkel körbefuttatva olvasható a túramozgalom teljes neve.
A Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra jelvénye
Irány az Alföld!
1996-ban zárult be a KÉKTÚRA, hiszen ettől az évtől kezdve járhatjuk végig az alföldi tájat a kék sáv jelzés mentén. A jelvényen fehér alapon a túramozgalom rövidített, alatta pedig hosszan kiírt neve olvasható.
Az Alföldi Kéktúra jelvénye
Körbejárva az országot: Országos Kékkör
Ha mindhárom kéktúrát teljesítetted, akkor jogosult vagy az Országos Kékkör jelvényére, amin a három túramozgalom rövidítését láthatod koszorúval körbefuttatva.
Az Országos Kékkör jelvénye
- A jelvényeket a sikeres teljesítés után a túrázók díjmentesen kapják.
- Nagyon vigyázz a sorszámozott OKT-jelvényedre, mert azt nem lehet pótolni! Ha büszkélkedni szeretnél vele, hordd a kisebb, sorszám nélküli gomblyuk-jelvényt!
- Ha Országos Kékkör teljesítő vagy, a befejező KÉKTÚRA teljesítésedkor ezt jelezd az MTSZ-nek, hogy az OKK-jelvényt is megkaphasd.
- Miután értesültél a sikeres KÉKTÚRA-teljesítésedről, eldöntheted, hogy személyesen vagy postán szeretnéd megkapni az elismeréseket. Ha a személyes átvétel mellett döntesz, foglalj időpontot. A postai lehetőségnél a szállítási költséget utánvéttel a teljesítő állja.
- Nagyon fontos, hogy a füzeted kapcsolattartási mezőiben olvashatóan töltsd ki az elérhetőségeidet!
- Akár személyesen veszed át az elismeréseket, akár postán érkezik, ha szeretnél szerepelni a teljesítők nyilvános listáján, akkor feltétlenül töltsd ki a hozzájárulási nyilatkozatot.