Ha érdekelnek a szocialista iparvárosok, és szeretnél elmerülni a szocreálban, Dunaújváros kiváló választás. Városi séta egy rövid, kitagadott korszak szerethető épületei között, a monumentális gyárbejárattól a festői panorámáig.
„Szocialista építészetünk, tartalmában szocialista, formájában nemzeti”, hangzott el valahol az 50-es évek elején az új direktíva, és ripsz-ropsz Magyarországon is megjelent a formájában nemzeti építészet.
Az, hogy a dunaújvárosi Vasmű főbejárata mégsem lett magyar nemzeti szimbólum, több okra is visszavezethető.
Egyrészt ipari épületről van szó, másrészt ezeket a sajátos hangulatú és népes „rajongótáborral” rendelkező épületeket egyáltalán nem a hazai építészet ihlette. Jellemző példa, és érdemes összevetni a ma már elhagyott kirovszki (Oroszország, Murmanszki régió) és székesfehérvári pályaudvarok főépületét, és világossá válik, hogy miért nevezték ezt az építészeti stílust szemérmesen a ’60-as, ’70-es években „sztálini sematizmusnak”.
Rajz és grafika: Bába Imre
Ez a nemzetinek mondott máz sem igaz, ahogy a tartalmában szocialista kitétel sem, hiszen a New York-i Rockefeller Centernek aztán végképp semmi köze szocializmushoz, mégis kilóg a lóláb, ha összevetjük a moszkvai „magasépületekkel” (viszotki), hogy bizony ez a háború előtti art deco inkarnációja munkásmozgalmi jelképekkel díszítve.
Rajz és grafika: Bába Imre
Hazánkban jobbára mindenütt találkozhatunk ezekkel az épületekkel, de legkoncentráltabban Dunaújvárosban, ahol a város „identitásának” is része, hiszen az egységes ’50-es évekbeli városképbe nem zavar be egy középkori várkastély, mint Várpalotán, nem barokk templom aranyozott tornya tör az ég felé, hanem beton víztorony. Ha viszont egy városi séta keretében végigmegyünk Dunaújváros utcáin, akkor a kor jeles művészeinek munkáit fedezhetjük fel, freskókat, domborműveket, gyönyörű kivitelezésű mozaikokat, függetlenül azok ideológiai tartalmától, ami napjainkra már történelemmé vált. Dunaújvárosi sétatippünket, mely a hazai szocreál építészet legizgalmasabb alkotásait fűzi fel, a Turista Magazin legfrissebb, december-januári számában olvashatjátok. Akik szocialista iparvárosok építészetéért lelkesednek, Dunaújvárost nem hagyhatják ki.
A Kossuth Lajos utca 27/A alatti ház félköríves zárterkélyének egyedi, sgrafitto díszítése Medveczky Jenő festőművész munkája