A Magyar Tájdíjat ebben az évben a Mesés Hetés Zöldút mintaprogram nyerte el, melynek célja Hetés természeti és kulturális értékeinek népszerűsítése, megőrzése. A programnak a hazai és a határon túli lakosság is résztvevője.
A Mesés Hetés Zöldút mintaprogram a magyar-szlovén országhatár által átszelt Hetés, mint néprajzi táj értékes természeti és kultúrtörténeti jellegű tájelemeinek a helyi közösségek részvételével történő felmérésével, megőrzésével, a fenntartható hasznosítási lehetőségek feltárásával foglalkozik.
A pályázat a határ által kettéválasztott hetési tájban a környék karakterét meghatározó értékek feltárását és helyi közösség részvételén alapuló megőrzését mutatja be. A program számos eleme Szlovéniában zajlott. A program maximálisan összhangban van a Hetés természeti-táji adottságaival, az országos, térségi programokkal, területi tervekkel. Pozitívum, hogy a határ által kettéválasztott hetési tájat egységében kezeli és a lakosság aktív részvételével valósul meg.
A pályázat egyik legnagyobb értéke a helyi közösségi erők megmozgatása és a táj iránti fogékonyság növelése a hazai és határon túli lakosság körében széleskörűen, minden korosztályt megcélozva. Módszerében (tájséták) újszerű és példaértékű. A pályamű egyfajta közösségfejlesztő projekt, mely a helyiek és a témához alapszinten kapcsolódó civil szervezetek bevonásával zajlott.
Az ünnepélyes eredményhirdetésen V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára elmondta, hogy az idén megkezdik a tájak számbavételét, és uniós forrás felhasználásával kidolgozzák a magyarországi tájkarakter-alapú tájosztályozási rendszert, amely a fejlesztéseket is megalapozza.
Díjátadó a Füldművelésügyi Minisztériumban
Rácz András, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért felelős helyettes államtitkára, az Európai Táj Egyezmény nemzeti koordinációs munkacsoportjának elnöke a díjátadáson felidézte: a 2000-ben aláírt egyezmény célja, hogy elősegítse a tájak védelmét, kezelését és tervezését. Tavaly év végéig 40 ország csatlakozott az együttműködéshez. Magyarországon az Európai Táj Egyezmény 2008. február 1-jén lépett hatályba - tette hozzá.
A Zöldutak Módszertani Egyesület, a Vasfüggöny Út Egyesület, a Rédicsi Közös Önkormányzati Hivatal, valamint a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAVKI) alkotta pályázati konzorcium nyertes pályaműve részt vesz az Európa Tanács Táj Díja 2015. évi pályázaton. A döntés nyáron várható, az eredményhirdetést őszre tervezi az Európa Tanács.