Vannak helyek, amelyek legfőbb különlegessége nem egy látványos forma, a szédítő mélység vagy egy interaktív műsorszám, hanem egyszerűen a tény, hogy léteznek. Ez pedig értékesebb lehet minden előbbinél. A Vas-hegy túraútja azokba az időkbe repít, amikor a házak csakis téglából és fából épültek, az utca végén túl pedig az ember által nem háborgatott természet birodalma kezdődött.
Hazánk nagy hegyvidékeit alighanem mindannyian ismerjük: a vadregényes Zemplén, a dimbes-dombos Bakony vagy éppen az utakkal átszőtt Mecsek. Mind egy külön kis világ, de vajon hány ilyen is lehet pontosan? Spoiler: sokkal több, mint ahogy azt gondolnánk. A hazánk legkisebb történelmi borvidékének otthont adó Somló, a baranyai Ólom-hegy alföldi homokdombja vagy a Medves bazaltfennsíkja mind a környezetüktől merőben eltérő, különálló szigetek, megismételhetetlen természeti és kulturális értékekkel. A hasonló „minihegységeink” hosszú sorát gyarapítja a Szombathelytől nyugatra fekvő Vas-hegy is.
A Pinka-folyó szurdokvölgye Felsőcsatár fölött
Egy kicsi, de meglehetősen sokszínű vidékről van szó. Meredek oldalú hegyek, vadregényes erdők, mellettük pedig hatalmas szőlők kincsekkel teli borospincékkel, na és a Pinka folyó szurdokvölgye, amely már önmagában megér egy hosszú felfedezőutat – egy alig tíz négyzetkilométer kiterjedésű területen. A hegység erdős, keleti oldala félig körbeöleli Felsőcsatár községét, ahová a Szombathelyről átlagosan óránként induló autóbuszokkal is eljuthatunk, így ideális kiindulópontja a környék felfedezésének. A falun belül az Arany János utca végén lévő Pinka-hidat érdemes megcélozni, ahol a zöld kereszt és a zöld sáv jelzései különválnak. Itt ér az első meglepetés, hiszen a „folyó” megnevezés bizony nem túlzó. A tízméteres szélességet elérő mederben normál vízállás mellett is öt köbméter víz folyik le másodpercenként a Rába felé. Ha tovább is olvasnál, lapozd fel a Turista Magazin friss lapszámát!
Január-februári számunkat ide kattintva tudod megvásárolni, előfizetni pedig itt tudsz ránk.