A madarak fészkelése és fiókanevelése már zömmel lezajlott, sokan úton vannak telelőhelyeikre. Bár a denevér is repül, nem madár, és náluk még csak most jött el a nászidőszaka. A megfelelő barlangokat keresik épp a szaporodáshoz és a teleléshez.
Nyár végén, ősz elején buzgón elkezdik keresni a denevérek a megfelelő helyeket a szaporodáshoz, amelyeket nászbarlangoknak neveztek el. Ilyen nászbarlang az Abaligeti-barlang is, amelyben jelentős számú denevér találja meg a számítását.
Lehet köztük közönséges denevér, vízi denevér, kis és nagy patkósorrú denevér, nagyfülű denevér, tavi denevér és barna hosszúfülű denevér.
Azokon a helyeken, ahol sok denevér fordul meg egyszerre, sokkal nagyobb az esély arra, hogy párt találjanak maguknak, így a szaporodás is eredményesebb lesz. Ősszel megtörténik a megtermékenyülés, de a kis denevérmagzat csak tavasszal kezdi meg a fejlődést, miután a denevérmama felébredt a téli hibernált állapotból. Általában egy, ritkább esetben két kölyök születik május végén, június elején, de már nem a nászbarlangba, amely egyben a telelőhely is, hanem a nyári szálláshelyen, és egy hónap múlva már önállóan kapdossa majd a kis denevér a repkedő rovarokat az idősebbekkel.
A denevérektől sokan tartanak, pedig hasznos állatok, és ha közelebbről meg tudunk nézni egyet, nagyon helyesek ezek a kis szőrös bőregerek. Ha szeretnétek jobban megismerkedni velük, akkor érdemes ellátogatni az Abaligeti-barlang bejáratától pár lépésre található Denevérmúzeumba.