A fehér és a kardos madársisak az eddigieknél nagyobb számban bukkant elő a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó Szabadkai-erdőben. A két faj virágzásában van némi időbeli eltolódás, míg az előbbi lassan már elvirágzik, az utóbbinak még csak most bukkannak elő a bimbói.
A Kígyósi-pusztához tartozó Szabadkai-erdőben három orchideafaj is előfordul – írja a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság (KMNPI) honlapja. A két madársisak fajt nem könnyű észrevenni az erdő sűrűjében, zöldesfehér színű, 1,5-2 centiméteres virágaik ugyanis jóval szerényebbek, mint a feltűnő, trópusi orchideáké. Idén ráadásul, valószínűleg a szárazabb tavasz miatt, a szakemberek nem is nagyon találtak kinyílt virágot, szinte az összes madársisak bimbós állapotban élte meg a virágzási szezont, ami egyébként is gyakori ezeknél a fajoknál.
A két madársisakot legkönnyebben a levél formája alapján különíthetjük el, a fehérnek tojásdad, a kardosnak, nevéhez méltóan, kardszerű, hosszúkás levelei vannak.
„Amellett, hogy az orchideafajok mindenhol viszonylag ritkák, ökológiai értékük jelentős, már csak azért is, mert egy-egy virágzó hajtás kifejlődéséhez akár évtizedekre is szükség lehet. Az orchideák a talaj fizikai, kémiai tulajdonságaira általában érzékenyek, de a két madársisak faj szerencsére jól tűri az alföldi erdők talajának ingadozó vízháztartását és a talaj kémhatására sem túlzottan érzékeny. Ennek köszönhető, hogy az alföldi erdőkben sehol sem túl nagy számban ugyan, de viszonylag sok helyen előfordulnak”- olvasható a KMNPI honlapján.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén tíz különböző orchideafaj honos. A Szabadkai-erdőben a két madársisak faj mellett egy harmadik orchidefaj is előfordul, a tojásdad békakonty, amelyet az előző évben fedeztek fel itt a igazgatóság szakemberei, de ez a faj idén még nem mutatta meg magát.