Az elmúlt években sajnos általánossá váltak a tavaszi fakivágások és cserjeirtások. Ez a gyakorlat a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényt is sérti, ugyanis védett állatfajok tömeges sérülését és halálát okozhatja.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) minden évben felhívja a figyelmet arra, hogy a szaporodási és vegetációs időszakban végzett fa- és bokroskivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek.
A bokros, fás élőhelyekhez kötődő énekesmadarak költési szezonja már márciusban megindul a fészeképítéssel, a tojások kiköltése és a fiókanevelés pedig április második felétől június elejéig tart. Ezt követően számos fajnak másodköltése is van június-júliusban.
Természetesen a tavasz és a kora nyár más állatcsoportok és a növények számára is fontos szaporodási, virágzási időszak.
Az ilyenkor végzett, különösen a nagy kiterjedésű bokor- és fakivágások minden esetben és biztosra vehetően védett és fokozottan védett állat- és növényfajok tömeges elüldözését és akár sérülését, elhullását okozzák.
Ez pedig ellentétes a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényben foglaltakkal is.
Állampolgárként mi is tehetünk azért, hogy ez a helytelen gyakorlat visszaszoruljon. Aki ilyet lát, ne fordítsa el a fejét, értesítse inkább a hatóságokat. Ahogy azt az MME oldalán olvashatjuk, ehhez szükség van bizonyító fotókra, amiket az okostelefonunkkal is elkészíthetünk. Ezek mellé pár sorban írjuk le, hol és mikor történt az eset, majd az e-mailt küldjük el a megyei kormányhivatal (http://www.kormanyhivatal.hu/hu) Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának, ennek hiányában a hivatal központi címére.
További információkért kattintsatok az MME oldalára.