A természet télen is tartogat finomságokat

Beköszöntött a hideg tél, és valószínűleg sokan gondolják azt, hogy már semmi ehetőre nem bukkanhatnak a természetben. Ez azonban messze nincs így, hiszen aki keres, az ilyenkor is talál. 

Szerző:
Dénes Andrea
Tóth Judit
Fotó:
Dénes Andrea
123rf.com
2019. január 13.

Beköszöntött a hideg tél, és valószínűleg sokan gondolják azt, hogy már semmi ehetőre nem bukkanhatnak a természetben. Ez azonban messze nincs így, hiszen aki keres, az ilyenkor is talál. 

Itt van például a csabaíre vérfű (Sanguisorba minor), amely egész évben gyűjthető, de friss levelei télen és tavasszal a legfinomabbak. Zamatos, jó íze miatt tőrózsájáról gyűjtött leveleit leginkább salátákban érdemes felhasználni. Különleges neve állítólag onnan ered, hogy Csaba királyfi a sérült katonáinak vérzését egy növény levelével csillapította, amelyet „Csaba íre” néven emlegettek. Hogy ez volt-e az a növény, avagy egy másik, azt nem tudni biztosan.

 

Tyúkhúr, pitypang, turbolya

 

Sok jól ismert gyomnövény is ehető, zöld levelekkel telel át. Ilyen például a pongyola pitypang, a tyúkhúr, a zamatos turbolya vagy a hagymaszagú kányazsombor, de a kígyóhagyma és egyéb „vadsnidlingek” leveleit is felhasználhatjuk a hideg hónapokban. A tyúkhúr (Stellaria media) sokfelé előfordul, erdőszéleken, bolygatott gyepekben, parkokban, kertekben. Egész télen át zöldellhet, egészséges saláta- és főzeléknövény, de nem ajánlott túl sokat fogyasztani belőle, mert szaponintartalma gyomorproblémákat okozhat.

 

 

A zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium) jellegzetes ánizsillatáról ismerhető fel. Erdőszéleken, akácosokban, kertek szélén általában nagy területeket borít be. Télen csak kicsi, petrezselyemszerű leveleit láthatjuk előbújni a talajból. Gyűjtését nagy körültekintéssel végezzük, mert összetéveszthető a rokonságában előforduló mérgező fajokkal, például a foltos bürökkel. A világoszöld leveleket megdörzsölve ugyanakkor azonnal érezzük a jellegzetes ánizsillatot, ami sokat segít a felismerésben. Zöldfűszerként, frissen használjuk.

 

A gyermekláncfűként is ismert pongyola pitypangnak (Taraxacum officinale) minden részét hasznosíthatjuk. Sokoldalú vadnövény, ráadásul igen egészséges is. Levele vitaminok és ásványi anyagok gazdag forrása, többek között A-, C-, D- és B-vitamint, káliumot, vasat, szilíciumot, magnéziumot, cinket és mangánt is tartalmaz, továbbá inulintartalma is jelentős. Figyelni kell viszont arra, hogy akinél a növény fehér tejnedve allergiás bőrreakciót okoz, az ne fogyassza a pitypangot.

 

Téli gombák

 

Gombákkal még a legzordabb évszakban is találkozhatunk a természetben. Ilyen például a fákon és tuskókon növő késői laskagomba (Pleurotus ostreatus), amelyet késő ősztől kora tavaszig szedhetünk. Vastag húsa miatt kiváló ragukat, pörkölteket lehet belőle készíteni.

 

 

A júdásfülgomba vagy más néven fafülgomba (Auricularia auricula-judae) sajátos külsejével nem tartozik a túlságosan bizalomgerjesztő gombáink közé. Emberi fülre emlékeztető alakja mellett vannak, akik az ízéért sem lelkesednek - merthogy szerintük az nem sok van neki. Ennek ellenére a júdásfülgombának nagy a rajongótábora; épp porcos-kocsonyás állaga az, ami igazán különlegessé teszi az ételekben. Egész évben, így télen is ráakadhatunk. Nevét részben formája miatt kapta, részben pedig azért, mert úgy tartják, hogy a Jézust eláruló Júdás, megbánva tettét, egy bodzafára akasztotta fel magát, amely fafajon ez a gomba gyakorta terem. A fafülgombák a kínai konyha kedvelt alapanyagai, de a hazai ízek kedvelői is sokféleképpen elkészíthetik. Levesekben a legfinomabb talán, de tehetjük párolva zöldség- vagy gabonaköretekbe, salátákba is.

 

 

A téli fülőke (Flammulina velutipes) az első hideg, őszi napok után jelenik meg, és akár egészen áprilisig teremhet, erdőkben és kertekben, lombos fák törzsén, korhadó fatuskókon. A sárga többféle árnyalatában is megjelenő termőtesteknek csak a kalapja ehető, tönkje túl szívós, kemény. Japánban nagy kultusza van, Európában viszont sokáig - visszafogott külseje és a kalap halszagú nyálkája miatt - a szegények eledelének tartották. A halszagú nyálkát lisztbe forgatással, ledörzsöléssel, majd lemosással tudjuk eltávolítani a kalapokról, így a kellemetlen ízből már semmit sem fogunk érezni az ételben.

 

 

Mindhárom erdei gomba ásványi anyagokban gazdag, és a szervezet számára nélkülözhetetlen esszenciális aminosavakat is tartalmazó téli alapanyag lehet a konyhánkban. A gyűjtött gombát mindig mutassuk meg szakellenőrnek!

 

Receptek

 

Tejfölös erdei gombaleves
Ebbe a levesbe háromféle téli gomba kerül, tetszés szerinti arányban. Pici zsiradékon apróra vágott fokhagymát, egy félbevágott, kisebb méretű vöröshagymát és egy felkarikázott sárgarépát pirítunk. Ezt követően lehúzzuk a tűzhelyről az edényt, pirospaprikát adunk az alapunkhoz, és jól elkeverjük. Most már mehetnek bele a felkarikázott gyökérzöldségek (petrezselyemgyökér, zellergumó, pasztinák, burgonya), majd az egészet felöntjük vízzel. Sóval, borssal, őrölt köménnyel ízesítjük, egy fél paradicsomot és egy zöldpaprikát is adhatunk a leveshez. Öt perc főzés után hozzáadjuk a felvágott gombákat, és amikor készre főtt minden, tejföllel és egy kevéske liszttel behabarjuk. Egytálételként petrezselyemmel megszórva, felkarikázott főtt tojással tálalhatjuk. Készíthetjük a levest pirospaprika nélkül, tárkonyosan, citromos fűszerezéssel is, tejszínes habarással.
 

 

 

Diós-almás, rózsavizes vérfűsaláta
Gyűjtés után a csabaíre vérfű leveleit alaposan megmossuk, először meleg, majd hideg vízben, majd apróbbra tépkedjük őket. Felkockázzuk az almát, pár csepp citromlében átforgatjuk a darabokat, hogy ne barnuljanak meg, és összekeverjük az enyhén rózsaízű vérfűlevelekkel. A salátát végül durvára vágott, sózott, pirított dióval is megszórjuk, továbbá egy kevéske rózsavízzel ízesített citromos öntettel is meglocsoljuk.
 

 

Vadzöldségsaláta
A pitypangleveleket sokféle salátába beletehetjük (ha kesernyések, áztassuk hideg vízben). Keverhetjük más, vadon termő levélzöldségekkel, például apróra vágott zsenge csalánnal, tyúkhúrral, de a levelekhez kerti növényeket, fejes salátát, almát, paradicsomot, uborkát, retket, lila vagy metélőhagymát is adhatunk. Nagyon finom úgy is, ha túrót, tejfölt, sajtokat, sonkát vagy főtt tojást keverünk a salátába, és ecetes vagy joghurtos öntettel locsoljuk meg.

További receptek és hasznos információk a vadon termő növényekről és gombákról az Erdőkóstoló blogon.

 

A cikk megjelent a Turista Magazin 2017. december - 2018. januári számában.

 

A KORÁBBI MAGAZINOKAT ITT LEHET MEGRENDELNI.

 

Kapcsolódó cikkeink:

21. századi tündérkonyha - Ehető, vadon termő növények a tányéron  

Vendégül láttak minket egy csótánylakomára

Így süthetsz kenyeret otthon 

 

 

  

Cikkajánló