A vízbe fulladás nem olyan, mint a filmekben: figyeljünk a csendes jelekre!

Nincs fröcskölés, csapkodás, sem drámai sikítozás. Amit a moziban látunk, ritka a valós életben. Vannak viszont olyan jelek, melyekre minden fürdőzőnek figyelnie kéne, mert életet menthet.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock
Forrás:
bethesda.hu
2024. június 13.

Nincs fröcskölés, csapkodás, sem drámai sikítozás. Amit a moziban látunk, ritka a valós életben. Vannak viszont olyan jelek, melyekre minden fürdőzőnek figyelnie kéne, mert életet menthet.

Javában benne vagyunk már a nyári strandszezonban, és egyre több vízzel kapcsolatos tragédiáról kapunk hírt. Sajnos, az esetek egy részében megmenthető lett volna az áldozat, ha a környezetében lévők idejében észreveszik a bajt, ami általában csendben és gyorsan történik. A Bethesda Gyermekkórház közleményben foglalta össze, miről ismerhetjük fel, ha valaki fuldoklik a vízben.

  • Néhány ritka esetet leszámítva, a fuldokló képtelen segítséget hívni. Légzőrendszerünk a légzésre van rendelve, a beszéd csak másodlagos, ráépült funkciója. Ahhoz, hogy beszélni tudjunk, először jól kell tudnunk lélegezni.
  • A fuldokló szája nincs elég ideig a felszín fölött, hogy lélegezni is és kiáltani is tudjon. Csak a ki- és belégzésre képes koncentrálni, mielőtt újra elmerül.
  • A fuldokló nem tud integetni. Ösztöne kényszeríti, hogy kezét oldalt tartva lefelé nyomja a vizet, ezzel próbálja kiemelni a fejét.
  • Nem tudja akaratlagosan kontrollálni kézmozdulatait, nem tud a segítségére siető ember vagy mentőeszköz felé nyúlni.
  • Testét az ösztönös fulladási reakció alatt végig függőlegesen tartja a vízben, de nem feltétlenül tapos a lábával. Ha nem mentik meg, csak mindössze 20-60 másodpercig tud a felszínen küzdeni, mielőtt elmerül.
Miről ismerhetjük fel, hogy valaki fuldoklik?
  • feje alacsonyan van a vízben, szája épp a víz szintjén van,
  • feje hátra van hajtva, szája nyitva,
  • szeme üres, üveges, nem tud fókuszálni/csukva van,
  • haja a homlokára vagy szemére simul,
  • nem használja a lábait,
  • hiperventillál, zihál, kapkodja a levegőt,
  • próbál egy irányba úszni, de nem halad előre,
  • próbál a hátára feküdni,
  • úgy tűnik, mintha egy láthatatlan létrán mászna fel.

Úgy tűnik, jól van

Néha pont az a legnyilvánvalóbb jele annak, hogy valaki fuldoklik, hogy nem tűnik úgy, mintha fuldokolna. Ha például hajózás közben egy társunk vízbe esik, nem szabad egyből biztosra vennünk, hogy minden rendben van. Ilyenkor kiáltsunk oda neki, kérdezzük meg jól van-e, figyeljük a mozdulatait. Ha tud válaszolni, valószínűleg jól van. Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy kérdésünkre nem felel, csak tapossa a vizet, üres tekintettel néz vissza ránk, mozdulatai szabálytalanok, akkor könnyen elképzelhető, hogy baj van, és segítenünk kell. Ilyen esetben kevesebb, mint 30 másodpercünk van, hogy odaérjünk hozzá!

Előzzük meg a bajt!
Alapszabály, hogy felhevült testtel senki se ugorjon vízbe. Kerüljük az alkoholfogyasztást, mielőtt fürdőznénk. A legtöbb baleset a bányatavaknál és a természetes fürdőhelyeknél következik be, ahol kiszámíthatatlan a mélység, csúszós partszakaszok lehetnek, illetve a folyóvizekben az alattomos sodrás és az örvények is veszélyt jelenthetnek.

A mentőszolgálat azt javasolja, hogy a természetes vizeknél is a kijelölt fürdőhelyeket válasszuk, mert itt az esetleges baj esetén is szakszerű segítség áll rendelkezésre. Sokan nem gondolják, hogy a kerti pancsolók, felfújható medencék is veszélyt jelenthetnek a kisgyermekek számára. A gyerekeket soha nem szabad felnőtt felügyelete nélkül hagyni, még a kis vízmélységű medencéknél sem, hiszen 20-30 centiméteres vízmélységnél is bekövetkezhet vízbe fulladás.

A vízből mentésre csak azok vállalkozzanak, akik nagyon jól úsznak. Sajnos sokszor előfordul, hogy a segíteni akaró is vízbe fullad. Amennyiben valaki a parton nyújt segítséget, ebben az esetben is az általános elsősegélynyújtó szabályok érvényesek. Vagyis, ha a bajba jutott eszméleténél van, az oldalára kell fordítani, ha nincs légzése, akkor az újraélesztést el kell kezdeni, és értesíteni kell a mentőket.

A cikk először 2023 júniusában jelent meg.

Cikkajánló