Kétezerötszáz gyönyörű húsvéti tojás, különféle technikákkal díszítve, több mint húsz országból. Van köztük tyúk-, liba-, sőt strucctojás, és olyan is, amit fogorvosi fúróval faragtak ki.
Amikor az ember nekikezd otthon húsvéti tojást festeni, az legtöbbször a boltban kapható tasakos festékek használatát jelenti, amit aztán kézügyesség és idő függvényében ki-ki szépen vagy kevésbé jól sikerülten tovább díszít. Innen nézve szinte hihetetlen a zengővárkonyi tojásmúzeum gyűjteménye, és elképesztő, hogy egy tojásból milyen műalkotások születhetnek hozzáértő kezekben.
A Míves Tojás Múzeumot az 1858-ben épült, gyönyörű tájház udvarán álló kis épületben rendeztek be. Dr. Nienhaus Rózsa magángyűjteménye ötezer tojásból áll, ennek a felét állítottak ki.
21 ország, 55 tájegységének jellegzetes díszített tojásait lehet megcsodálni.
A díszítések több mint harmincféle technikával készültek, a festettek mellett van karcolt, magberakásos, van, amelyiket a Himnusz soraival díszítették, sőt olyan is, amit egy fővárosi fogorvos faragott ki fogorvosi fúróval.
A hagyományos tyúktojások mellett lehet látni például nandu, strucc vagy apró, festett énekesmadár tojásokat is. Számomra, egészen elképesztő, hogy mi mindent ki lehet hozni egy tojásból, egy dolog persze mindegyikhez nélkülözhetetlen, a türelem és precizitás.
A tojásmúzeumban ezen a héten izgalmas programokkal is várják az érdeklődőket. Péntek délelőtt például tojásírás, tojáspatkolás és magberakásos tojásdíszítéses bemutató lesz, szombaton pedig ormánsági tojásírók mutatják be munkáikat.
Nyitvatartás:
március 15-től október 31-ig 10-18 óráig
november 1-től március 14-ig 10-15 óráig
Minden szerda szünnap.
Cím: 7720 Zengővárkony Kossuth Lajos u. 6
További információkat ide kattintva találtok.
Aki nem jár mostanában Zengővárkonyban, az a napokban Budapesten is megcsodálhatja a tojásmúzeum gyűjteményének egy részét, a Budapesti Tavaszi Vásáron a Városháza Parkban.