A fényszennyezés az egész ökiszisztémára és az emberre nézve is problémát jelent, ám szerencsére vannak hazánkban olyan területek, ahol még mindig gyönyörűen látszanak a csillagok. Ezeket szeretnénk bemutatni.
A fényszennyezés kérdése ilyenkor, karácsony tájékán, amikor a háztartások legtöbbjében valamilyen kültéri díszkivilágítás is megjelenik, különösen aktuálissá válik. Egy másik cikkben foglalkoztunk már azzal, hogy mire érdemes odafigyelned, ha az ünnepi fényekről nem szeretnél lemondani, de mégis szeretnéd jobban óvni a környezeted, most pedig csillagoségbolt-parkjainkat szeretnénk bemutatni. Mert annak ellenére, hogy a fényszennyezés általánosságban nő, Magyarországon három ilyen is van. Ezek a parkok egyrészt ismeretterjesztő feladatot látnak el, másrészt pedig igyekeznek minél jobban visszaszorítani a mesterséges fények használatát.
A fényszennyezés jogszabályban meghatározott definíciója szerint „olyan mesterséges zavaró fény, ami a horizont fölé vagy nem kizárólag a megvilágítandó felületre és annak irányába, illetve nem a megfelelő időszakban világít, ezzel káprázást, az égbolt mesterséges fénylését vagy káros élettani és környezeti hatást okoz, beleértve az élővilágra gyakorolt negatív hatásokat is”.
Hogy kompenzálja ezeket a negatív hatásokat, a Nemzetközi Sötét Égbolt Társaság (International Dark-Sky Association, vagyis IDA) 2001-ben elindította a csillagoségbolt-park programot. Ahhoz, hogy egy terület elnyerje a címet, csak elenyésző lehet a fényszennyezettsége, illetve részt kell vennie a környezeti nevelésben programokkal, bemutatókkal, és éjszaka is látogathatónak kell lennie. A Zselici Tájvédelmi Körzet a skóciai Galloway Parkkal együtt
először kapta meg a nemzetközi elismerést 2009-ben.
A Zselici Csillagoségbolt-park
Európában tehát megosztottan az első, a világon pedig az ötödik csillagoségbolt-park lett a Zselici Tájvédelmi Körzet, ami 8300 hektáron terül el. Ugyan csak dombvidékről van szó, de a sűrű erdőborítás, és az, hogy körülötte még alacsonyabb területek találhatóak, illetve, hogy alig van itt település, együttesen eredményezi a kis mértékű fényszennyezettséget.
A Zselici Csillagparkban látványos kiállítás, klassz távcsöves bemutatók, planetárium és tanösvény is várja a látogatókat, és az épülettől nem messze található kilátóba is érdemes felmászni. Egy cikkben összegyűjtöttük a térség látnivalóit egy zselici hosszú hétvégéhez, ha pedig kifejezetten a csillagdákra utazol, ebben a gyűjteményben tájékozódhatsz róluk.
A Hortobágyi Csillagoségbolt-park
Ha valami vonzó a végtelen pusztában, az a csillagos égbolt látványa. A Tejutat és más égi jelenségeket is meg lehet figyelni szabad szemmel a 82 000 hektáros területen, ami még az UNESCO-ICOMOS-IAU „Astronomy and World Heritage” (Csillagászat és Világörökség) tematikus programjába is bekerült 2018-ban. Mivel sík területről van szó, a távolabbi települések fényei is látszhatnak itt, de a nemzeti park területén belül kevés fényforrás zavarja meg a teljes sötétséget. A Hortobágynak is van csillagdája, bár a honlap tanúsága szerint idén technikai okok miatt zárva tart, és a csillagnéző programokat máshol tartják.
A Bükki Csillagoségbolt-park
2017-ben a Bükki Nemzeti Park területe is megkapta a csillagoségbolt-park címet, hazánkban harmadikként. A Bükk-fennsíkon szuper csillagnéző túrát tehetünk, mert alacsony a fényszennyezettség, és ilyen magasból tisztábban, fényesebben látszanak a csillagok. Csak egy település található itt, Répáshuta, ahol 2021-ben megnyílt a Bükki Csillagda (amiről itt írtunk részletesen).