A Bakony hegyei között, félúton Bakonybél és Zirc között van egy idilli környezetben fekvő birtok. Szépalmapusztán nemcsak az idelátogató vendégek és túrázók, de az itt élő mentett és idős állatok is jól érezhetik magukat.
A Borzavártól pár kilométerre fekvő birtokon keresztülhalad az Országos Kéktúra útvonala, én is azon érkeztem ide nemrég. A Kőris-hegy oldalából már rálátni a birtokra, onnan, a távolból is gyönyörűnek tűnik, és közelről is ugyanez mondható el.
A birtok központjában található hotel
A birtok központjába hatalmas zöld legelők mellett vezet be a turistaút, mögöttünk a Kőris-hegy magasodik, a jellegzetes fehér gömbkupolával a tetején. A birtok központi épülete a hotel, előtte egy tábla mesél Szépalmapuszta történetéről.
Nagy Förtésből Szépalma
Ezt a területet eredetileg Nagy Förtésnek nevezték, a név egy erdei fürdőhelyre utalt, amelynek kénes vizében állítólag Szent László király is megmártózott néha. A környék neve a 16. században lett fokozatosan Nagy Förtésből Szép almáskerten át Szépalma, az itt kialakított gyümölcsöskerteknek köszönhetően.
A bakonyi hegyek ölelésében fekvő legelők
Szépalma a 14. század elején királyi majorság volt, majd királyi adományként a 14. század végén Garai Miklós bán, a 15. században Szapolyai István kapta meg a területet, később, 1622-ben pedig Eszterházy Miklós nádorhoz került a birtok, és a 20. század első feléig a család kezében is maradt.
1862. november 19-én fontos esemény helyszíne volt a bakonyi birtok. Eszterházy Móric, Apponyi György, Majláth György és Deák Ferenc Szépalmán titkos megbeszélést tartottak a Magyar Királyság és Ausztria közötti megbékélés lehetőségeiről.
A 18. század közepétől V. Eszterházy Imre, Mária Terézia lovassági tábornoka kezdett el lótenyésztéssel és nemesítéssel foglalkozni itt.
Az első világháború után házasság révén a birtok a Pejacsevich családhoz került.
A birtok "főútja"
1962-ben Szépalma a Bábolnai Állami Gazdaság ménese lett, a lótartás és nemesítés immáron állami keretek között folytatódott. Az épületek karbantartására azonban nem volt elég pénz, a 80-as évektől pedig a gazdálkodás is lejtmenetbe került. A változás 1994-ben kezdődött el, amikor is svájci tulajdonba került a birtok. A leromlott állapotú épületeket, istállókat felújították, sőt, újakat is építettek, köztük egy szállodát, ami 1996-ban nyitotta meg a kapuit.
Nemcsak a régi épületeket újították fel, de újak is épültek
Szeretetotthon idős lovaknak
Aki túrázóként érkezik ide, annak érdemes több időt rászánni a birtokra, és nemcsak keresztülmenni rajta. Van itt például egy kis arborétum, tele idős és hatalmas örökzöldekkel, amelynek kialakítása Pejacsevich Endre gróf nevéhez fűződik. Ő volt az is, aki létrehozott itt egy grófi sírkertet, ahol később őt is eltemették.
Még egy kis arborétum is van itt
Szépalmán működik egy állatvédelmi alapítvány is, amelynek célja, hogy mentett, beteg és idős állatok számára biztosítson békés öregkort.
Az állatsimogatóba a látogatók is besétálhatnak a pónilovak és a szamarak közé
Van itt például egy állatsimogató, ahol szamarak és pónik között sétálhatunk, akik kíváncsian közel is jönnek a látogatókhoz, így meg is lehet őket simogatni. Az alapítvány egyik célja az őshonos magyar háziállatfajták megőrzése is, láthatunk itt többek között juhokat, kecskéket valamint szürkemarhákat is.
Nemcsak lovak, de juhok, kecskék és szürkemarhák is élnek itt
A tágas legelőkön több mint száz idős vagy rossz körülmények közül mentett ló élvezi a nyugdíjaskort, szabadon ki-bejárva a legelő és az istálló között.
Megható látni ezeket az állatokat, akik, bár nem tudják elmondani, de látszik rajtuk, hogy itt tényleg boldogok.
Itt él például a világhírű Bécsi Spanyol Lovasiskola hat gyönyörű, nyugdíjazott méne, de vannak olyan lelki sérült lovak is, amelyek – hála a megfelelő gondoskodásnak – újra megtanultak bízni az emberben. Itt egyénileg foglalkoznak a lovakkal, a beteg állatokat rendszeresen állatorvosi felügyelet mellett egyéni kezelési terv szerint gyógyítják.
Több mint száz ló él a birtokon
Hogy hogyan zajlanak a szépalmai hétköznapok, abba az idelátogatók is betekinthetnek. Rendszeresen szerveznek ménesbirtok-látogatást, de be lehet kapcsolódni a lóápolásba, és erdei sétára is ki lehet vinni a birtok hucul lovait.
Ha ló lennék, itt szeretnék idős koromban élni