A kétéltűek a klímaváltozás által az egyik leginkább érintett élőlénycsoport. Hosszú távú megóvásuk érdekében a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi projektet indított a Mátrában és a Keleti-Cserhát területén.
A kétéltűek fokozottan érzékenyek a környezeti változásokra, így a klímaváltozás jelentős szerepet játszhat a pusztulásukban. Ezért a nemzetipark-igazgatóság most indított természetvédelmi projektjének kiemelt célja a vízfolyások hosszirányú átjárhatóságának visszaállítása, stabilan „működő” kubikgödrök létesítése, az erdei kisvízállások megóvása, és a hozzájuk kötődő kétéltűek, illetve egyéb védett vízi gerinctelenek védelme.
A Pisztrángos-tó és környezete régóta az egyik legismertebb kétéltű szaporodóhely a Mátrában, és mint ilyen, az egyik legrégebben vizsgált helyszín is. Az ingadozó vízjárás és a feliszapolódás következtében a tó részleges kotrását már el is végezték, az árnyékoló fák részleges megnyesésével pedig a behulló levelek mennyiségét csökkentették. A tónál és az alatta levő égeresnél a modern műtárgyak (zsilip és árapasztó műtárgy – túlfolyó) beépítését részben elvégezték, illetve tervezik még az eljövendő napokban megvalósítani.
A munkákat a természetvédelmi érdekek legmesszemenőbb figyelembevételével hajtják végre a szakemberek, odafigyelve a tó környezetének élővilágára, különös tekintettel az itt előforduló védett növényekre. A munkák ideje alatt az építési területet körbeszalagozták, és táblákon be is mutatják a projekt aktuális lépéseit. Bár a munkákat a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság végezteti el, a terület az Egererdő Erdészeti Zrt. vagyonkezelésében van, így minden tevékenység velük előzetesen egyeztetett módon zajlik.
Az iszap kisebb részét helyben el lehetett helyezni, jelentős része víztelenítés után kerül elszállítása.
A lezárásokért a turisták türelmét és megértését kérik a nemzetipark-igazgatóság munkatársai, hogy a munkálatok végeztével a kétéltűek számukra kedvezőbb állapotú élőhelyet, a túrázók pedig egy megújult pihenőhelyet kaphassanak vissza.
Forrás: bnpi.hu