Sokan magabiztosan követik az erdőben a turistajelzéseket, ám kevesebben tudják, hogy ezek a színes sávok és különböző alakzatok a navigáláson túl milyen üzenetekkel bírnak, valamint azt is, hogy kik és hogyan festik, illetve festhetik fel őket.
Hazánkban több mint 22 000 kilométernyi jelzett turistaút található, így dobogósok vagyunk a világ legsűrűbb turistaút-hálózatú országainak sorában. A turistajelzések a mai Magyarországon elsőként a Mátrában, 1888-ban jelentek meg, az ekkortájt alakuló turistaegyesületeknek köszönhetően. A színek, formák és számok ékkor még semmilyen szabályt nem követtek, az egységes jelképrendszer bevezetése 1930-ig váratott magára. Ezt a Magyar Turista Szövetség által elfogadott rendszert használjuk ma is, igaz, azóta számos változtatáson ment keresztül, illetve számos, új tematikát követő jelzéssel bővült.
Hogy a turistajelzések milyen plusz információt közölnek a természetjárókkal, arról a Turista Magazin márciusi számában olvashattok részletesen. Tudástár című rovatunkból továbbá azt is megtudhatjátok, hogyan kerülnek, illetve kerülhetnek ki a hazai erdőkbe a jelzések, kik és hogyan tartják karban, illetve sok vagy kevés az a bizonyos 22 ezer kilométer. Annyit azért elárulhatunk, akár te is lehetsz jelzésfestő, amennyiben részt veszel a Magyar Természetjáró Szövetség jelzésfestés pályázatán, illetve valamely természetjáró egyesület vagy civil szervezet tagja vagy. A pályázat részleteiről ide kattintva tudhatsz meg többet.
MÁRCIUSI SZÁMUNKAT ITT TUDOD ONLINE MEGRENDELNI, ELŐFIZETNI PEDIG ITT TUDSZ RÁNK
Kapcsolódó cikkeink:
Nemsokára indulhat a jelzésfestés