Ha a kisemlősök között megrendeznék a cukiságversenyt, a mókás kinézetű, hosszú orrú cickány jó eséllyel indulna a dobogós helyért. Nemrég egy cickánycsalád és egy elkóborolt kölyök bukkant fel a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság irodájában.
A cickányok főleg szántóföldeken, réteken, legelőkön élnek. Ősszel azonban, amikor az idő zordabbra vált, előfordul, hogy behúzódnak melegebb helyekre, kertes otthonokba. A napokban például a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság irodájában kölykedzett le egy cickánymama – olvasható a nemzetipark-igazgatóság honlapján.
Mint írják, az egyik cickánykölyök elkóborolt, és épp az igazgatóság egyik irodájába került kézre. A munkatársak igyekeztek visszahelyezni a picit az anyjához a vezetékes dobozba, hiszen még önálló életre alkalmatlan volt. Remélik, egészségesen felnő, és visszamegy az udvarra.
A mezei cickány (Crocidura leucodon) a többi cickányfajjal egyetemben majd 120 éve, 1901 óta védett, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.
Érdekesség: Füzérnyi apróság – cickánykaraván
Az utódnevelés során jellemző például az úgynevezett „fehérfogú cickányoknál” (Crocidura sp.-k) a „vonatozás”, amikor az anyaállat vezetésével a kis cickányok egymás farába harapva láncot alkotnak. Ilyenkor a kölykök már kezdenek kijárni a fészekből, anyjuk a tájékozódásra oktatás egészen sajátos, de nagyon egyéni módját választja.
A fészek elhagyásakor az 5–9 apróság valóságos karavánt alkot. Egyikük a mama farka tövébe csimpaszkodik, a következő az ő farka tövét fogja, és így tovább valamennyien.
Néha kétágú karavánok is előfordulnak. Ilyenkor a kicsinyek közül nagy izgalmukban néha ketten kapaszkodnak az anyjukba, és ezek után mindkettőjükhöz testvérkék csatlakoznak.
Forrás: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság