Hétvégén pár óra leforgása alatt csapott agyon az áram két gólyát a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei nagyközségben, a fiókák közül kettőt szintén áramütést ért, megsérültek, és jelenleg a Mályi Madármentőknél lábadoznak.
A Mályi Madármentő Állomás Facebook-oldalán tette közzé azokat az elkeseredett helyszíni videókat, amelyben beszámoltak, hogy hétvégén Tiszalúcon majdnem egy egész gólyacsalád halálát okozta az elektromos távvezeték. Először a gólyaszülők szenvedtek halálos áramütést, és a háromból az egyik fióka is súlyosan megsérült. A madármentők attól tartottak, hogy amíg nem szigetelik le az ott húzódó áramvezetékeket, a fészekben lévő másik két fióka is a szülők szomorú sorsára fog jutni.
Ezért még szombaton megpróbálták eljuttatni az egyik madár tetemét az ÉMÁSZ miskolci székházához, hogy ezzel hívják fel a figyelmet a gólyákra leselkedő veszélyre, de nem jártak sikerrel, így hétfőn újra próbálkoztak.
Az ÉMÁSZ ígéretet tett arra, hogy segíteni fogja a madárvédők és a nemzeti park munkáját. A madármentők most abban bíznak, hogy a náluk lévő két sérült tiszalúci gólyafióka mihamarabb felgyógyul. Az ÉMÁSZ-szal való megbeszélés után érkezett ugyanis hozzájuk a bejelentés, hogy a tiszalúci gólyafészek második fiókája is áramütést szenvedett, és megsérült. A harmadik fióka is már repül, így nem tudják megfogni, ezért félő, hogy ezt az állatot is baleset érheti.
Az áramütés okozta madárpusztulásokat meg lehetne előzni többek között azzal, ha egyes vezetékszakaszokat függőszigetelős hálózattá építenék át, vagy ahol ez lehetséges, földkábelre cserélnék a vezetéket, illetve ahol lehetőség van rá fészektartók és „szigetelő papucsok” telepíthetők az oszlopokra. Ezt utóbbi az eszközt a Magyar Madártani és Környezetvédelmi Egyesület (MME) fejlesztette ki az 1980-as évek végén.