Talán nincs is még egy olyan babonás és boszorkányos nap az évben, mint december 13-a. Ráadásul idén még péntekre is esik. De mi közük van a boszorkányoknak Luca napjához? Mi az, amit csináljunk, vagy inkább ne csináljunk ezen a furcsa szokásokkal és hiedelmekkel teli napon? Összeszedtük a legfontosabbakat.
Miért éppen Luca napja?
Luca napjához, amely a Gergely-naptár bevezetése előtt az év legrövidebb napja volt, rengeteg népszokás, babona és jóslás kötődik.
Eredetileg Szent Lúcia, azaz Luca napjára emlékezünk december 13-án.
A hagyomány szerint a 3. és a 4. század fordulóján Szicíliában, Siracusában élt és mártírhalált halt fiatal szűz bizonyára álmában sem gondolta volna, hogy a magyar népi hiedelemvilágban idővel mekkora karriert fut be boszorkányként.
Szent Lúcia Francesco del Cossa festményén
Szent Lúcia keresztény ünnepére ugyanis jó pár pogány babona és hiedelem ráépült, hiszen az egykori téli napfordulón, az év legrövidebb napján a hosszú éjszaka miatt árthattak a gonosz szellemek és boszorkák legtöbbet bűbájaikkal. Ezért Luca napját a magyar folklórban leginkább gonoszjáró napként tartották számon. Az e napi népszokások közül talán a legismertebb a Luca széke.
Luca széke, a mágikus bútordarab
Luca napján kellett elkezdeni faragni egyes források szerint hét, mások szerint kilenc, vagy tizenhárom különböző fából készült Luca-széket.
Amiben viszont megegyeznek a források, hogy a készülő székben egy szög sem lehetett, és 13 darabból 13 nap alatt kellett összeállítani, hogy kész legyen a karácsonyi éjféli misére.
Amikor is elnyeri varázslatos funkcióját, mert ha valaki a templomban a misén éjfélkor rááll a székre, meglátja a boszorkányokat, melyeknek különleges ismertetőjele ilyenkor, hogy szarvakat viselnek.
A sikeres boszorkánykukkolás után azonban a megfigyelőnek tanácsos volt futva távoznia a helyszínről, nehogy a banyák széjjeltépjék bosszúból, hogy leleplezte őket. Hazafelé rohantában pedig ajánlott volt mákot szórnia maga után az úton, merthogy a bosziknak ezeket muszáj összeszedegetniük, így a menekülő egérutat nyerhetett, és megúszhatta a hárpiákkal való végzetes találkozást. Ha pedig otthonában fokhagymát dugott a kulcslyukba, kést vágott a bal ajtófélfába, keresztbe állította a söprűt az ajtó előtt, majd jól elégette a Luca-széket, nagy valószínűséggel már semmi baja nem történhetett. Biztos, hogy minden rontás az ajtón kívül maradt.
A nők kedvence: dologtiltó nap
Ez az a nap, amikor jobb, ha semmit nem csinálnak a lányok és asszonyok, mert a szabadon garázdálkodó ártó szellemek úgyis mindent elrontanak.
Luca napján tilos volt a mosás, a takarítás, a főzés, a fonás, a szövés, és főként a varrás.
Úgy tartották, hogy a varrással a tyúkok tojóját öltik össze, amitől nem tudnak majd több tojást rakni. Azok, akik megszegték a tilalmakat, magukra haragították Luca asszonyt, aki ezért akár kővé is változtathatta őket. Jól tette viszont a ház asszonya, ha Lucakor nagyokat pihengetett, leginkább üldögélt, mert ezzel elősegítette, hogy a jövő évben jó kotlósai legyenek, akik sok tojással jutalmazzák meg. Az egész napos relax után ne feledjük az ajtó mögé rejteni a seprűt, biztos, ami biztos.
Férjtalálás
Szerelmi jóslások is fűződnek Luca napjához, például a lucagombóc készítése, ami kiváló családi program lehet kamasz lányokkal. Vegyünk 12 potenciális pasinevet, amelyeket felírunk egy-egy cédulára, majd gombócokba nyomkodjuk, jól kifőzzük őket, és amelyik gombóc legelőször feljön a víz tetejére, az lesz a befutó. Ennek egyszerűbb változata, ha a cetliket egy kalapból naponta kihúzzuk, és anélkül, hogy megnéznénk, milyen név van rajta, elégetjük. Amelyik a legvégére marad, az rejti a jövendőbeli férj nevét.
A bőség varázsa
A lucabúza vetésének szokása a jövő évi terméshez kapcsolódott: egy cserépbe búzát vetettek, és ha karácsonyig minden szem kikelt, akkor jó évre és bőséges termésre lehetett számítani. A lucabúzát éjfélig az asztalon szokás hagyni, az éjféli misére viszont magával viszi a háziasszony, megszentelteti a pappal, majd hazatérve az állatoknak adja. Fiatal legények házról házra járva „kotyoltak”, rigmusokkal megvarázsolták a tyúkokat, hogy azok jó tojók legyenek.
Időjóslás Luca módra
Luca naptól kezdve 12 napon át megfigyelték az időjárást. Úgy vélték ugyanis, hogy amilyen az első nap, olyan lesz az eljövendő év első hónapja, amilyen a második nap, olyan a második hónap, és így tovább.
Szóval akár hiszünk a babonákban, akár nem, december 13-án bőven van mire odafigyelni, és biztos, ami biztos, nyeljünk le egy gerezd fokhagymát a Luca-napi rontás ellen, abból baj nem lehet.