A „ferratázás” Magyarországon is egyre népszerűbb, ezért igazi hiánypótló oldal született akkor, amikor a Természetjáró.hu csapata összegyűjtötte mindegyik magyarországi helyszínt praktikus információkkal, fotókkal és falrajzokkal – sőt, a fontosabb sziklamászóhelyeket is megtaláljuk.
Az egyik legkülönlegesebb hegyi sport, a sziklamászás könnyített formájaként leírható via ferratázás alig néhány éve jelent meg Magyarországon. A 2010-es években megnyitott útvonalakat az utóbbi években újabbak kiépítése követte, így országszerte már 7 helyszínen hálóznak be drótkábelek magasba törő sziklafalakat.
A Magyar Természetjáró Szövetség digitális útikönyve, a Természetjáró.hu és az ahhoz tartozó Természetjáró applikáció pedig az összes helyszínt, és azok összes via ferrata pályáját tartalmazza nehézségi és hosszadatokkal együtt.
Kezdő és profi ferratázók is értékelni fogják az egy helyen megtalálható részletes leírásokat és praktikus információkat
A helyszínleírások, a vasalt utak ismertetése és a megmászható falak geológiai jellemzése mellé igényes és terjedelmes képanyag társul, így a ferratázni indulók mostantól mindent megtalálnak egy helyen. A felületen fellelhetők a via ferrata-helyszínek megközelítési és parkolási lehetőségei vagy éppen a felszerelés-kölcsönzési pontok is, az eligazodást falrajzok segítik.
Aki pedig most ismerkedne meg ezzel a sporttal, a Természetjáró.hu és a Természetjáró app tematikus oldalán részletes ismertetőt olvashat a via ferratázásról és annak történetéről.
A Cuha-patak szurdokjának vasúti viaduktjai felett, Csesznek festői várfalai körül, Tatabánya Turul-szoborral ékesített mészkőszikláin, Demjén természetes mászófalán, Felsőtárkány sziklaszirtjein, az Esztramos kárpáti díszletei között, vagy a Megyer-hegyi Tengerszem tükre fölött kapaszkodva új szemszögből, új oldaláról ismerhetjük meg a tájat. Ehhez az élményhez segíti hozzá a Természetjáró mindazokat, akik most húznak először beülőt, vagy az alpi ferratákra gyakorolnának hazai terepen.
A sziklamászóknak is van egy jó hírünk
Emellett a Természetjáró mostantól Magyarország legnépszerűbb és legfontosabb sziklamászó helyeit is tartalmazza. A klasszikus mászókalauzok szellemében a helyszínismertetők mellett az egyes falak és fontos mászóutak leírása, kiépítésük története is fellelhető az oldalon és az applikációban, az eligazodást, útválasztást pedig gyakorlatias tippek és geológiai leírások segítik. A gyűjtemény a Bakonytól a Tokaji-hegységig, a Róka-hegy sűrűn mászott kőfejtőjétől a dédesi Kisvár félreeső mészkőváráig összesen 21 mászóhelyet ismertet az összes út nehézségi szintjével és falrajzokkal kiegészített fotógalériákkal.
A Természetjáró.hu oldalon összesen 21 mászóhely ismertetőjét is megtaláljátok az összes út nehézségi szintjével és falrajzokkal kiegészített fotógalériákkal
A hazai sziklamászás lehetőségeiről és a technikai tudnivalókról a Természetjáró.hu és a Természetjáró app sziklamászásnak szentelt, térképes megjelenítéssel is ellátott oldalán kaphattok információkat.