A „magyar tenger” környezetének egyediségét nem csupán a kikapcsolódást nyújtó víztükör adja: egyedi kilátóhelyei, pazar sziklaformákat elénk táró tanúhegyei, történelmi látnivalói is mind-mind kiváló családi programot, felfedezést tartogató túraélményt ígérnek.
Sokféleképpen tekinthetünk a balatoni tájra, kirándulószemmel pedig jóval többet tartogat ez a vidék, mint csupán a strandolás és a vízhez kapcsolódó élmények. Válogatásunkban olyan program-, illetve kirándulástippeket adunk, melyek jól jöhetnek egy balatoni nyaralás esőnapján, vagy ha csak egyszerűen unjuk már a fürdőzést és a napozást.
1. Különleges balatoni kilátók, ahol a panorámán túl más is vár
A Balaton környezetében nincs hiány kilátókból. Talán nincs is olyan pontja a tónak, amire ne lehetne rálátnák a magasból. Vannak köztük azonban olyan építmények, melyek a panorámán túl különleges formájukkal, felfedeznivalókkal, egyedi látnivalókkal és programokkal hívogatják a kirándulókat. Ezekről a különleges kilátókról erre a korábban megjelent cikkünkre kattintva olvashatsz részletesen.
2. Panorámák, amelyekért nem kell hegyet mászni
A Gömbkilátó jelképes belépődíj (felnőtteknek 300, gyerekeknek 250 Ft) ellenében a hét minden napján, nyitvatartási időben (9-től 21 óráig) látogatható
Ahogy azt már említettük, a Balaton környékén számos, lenyűgöző panorámát kínáló kilátó épült, de ezek többségét csak gyalog, nem kevés emelkedő árán tudjuk megközelíteni. Azoknak is szeretnénk kilátóhelytippeket adni, akiknek ezek a helyek – bármilyen okból kifolyólag – nem megközelíthetőek, de mégis szeretnék élvezni a pazar kilátásokat. Erre a cikkünkre kattintva ilyen balatongyöröki, balatonalmádi, balatonberényi, balatonboglári és balatonakarattyai helyszínekről olvashatsz.
3. Vártúrák a Balaton-felvidéken
A Balaton kapcsán gyakran elhangzik az a „vád”, hogy az itt átélhető élményekért mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, főleg akkor, ha több napra érkezünk családunkkal vagy barátainkkal. Némiképp árnyalnánk ezt a tényszerű állítást, ugyanis a Balaton-felvidék közel 35 egyedi, kuriózumnak számító középkori, illetve őskori erősségének felkutatása akár pénztárcabarát programot, egyben életre szóló élményeket is jelenthet. Az itt található várak és várromok többsége ugyanis ingyenesen látogatható, megtalálásukhoz, történetük megismeréséhez pedig létezik egy remek érintőpontos, jelvényszerző túramozgalom, amely kötöttségek nélkül kalauzol el hazánk legszebb fekvésű erődítményeihez, miközben a térség számos más értékét is megismerhetjük. Mindezekről részletesen ebben a cikkünkben olvashatsz.
4. Lenyűgöző Balaton-felvidéki templomromok
A Balaton környéke, elsősorban a tótól északra fekvő terület meglepően sok érdekes templomromot rejt. Ezek többségének sokkal inkább kultúrtörténeti jelentősége van, mintsem régészeti: egy-egy eltűnt falu utolsó hírmondójaként a nevükben hordozzák a múltat, vagy éppen súlyos történelmi eseményeket idéznek fel. A Balaton-felvidéki maradványok többsége 11-13. századból származó templomhoz tartozik, mai állapotuk a teljesen feltárt és rekonstruált romtól a bozótban rejtőző kőhalomig terjed. Találunk közöttük népszerűeket és kevésbé ismerteket, erdő mélyén megbújót és pazar kilátással rendelkezőt is, a kápolnától a falusi templomon át a kolostorig mindenféle épületet. Erre a válogatásunkra kattintva öt olyan romról olvashatsz, amelyek elég nagy része vészelte át az évszázadokat ahhoz, hogy ma is látványos, lenyűgöző maradványként álljanak.
5. Vándorlás a Balaton kék útján
Kilátás Balatonfüredre a Tamás-hegyről
Egy vérbeli túrázó a balatoni tájra is más szemmel tekint, mint a legtöbb kikapcsolódásra vágyó nyaraló. A tó északi partszakasza ugyanis nem csupán strandjaival, híres borvidékeivel és gasztronómiai kínálatával csábítja a táj szerelmeseit, turistaútjaival kevésbé ismert, ugyanakkor varázslatos helyszínekre is elkalauzol. Ezen túrautak között van egy kék jelzéssel felfestett vándorút is, amely 100 km hosszan kanyarog a Balaton-felvidéken. A hegység saját kék útja tehát nem azonos az Országos Kéktúra balatoni szakaszával. A Pétfürdőtől Badacsonyig kanyargó út zömében a tóra nyíló panorámával kísér minket végig az északi part csodás hegyein és erdőtáján, miközben számos települést, helyi látnivalót és értéket érint. Ebben a cikkünkben részletesen is megismerkedhetsz az útvonallal és az itt váró élményekkel.
6. Két keréken a tó körül
A Balatont megkerülő bringaút mindenkinek más élményeket tartogat: vannak, akik fél nap alatt, szigorúan a nyomvonalon maradva, sportteljesítményként mennek végig a körön, míg mások hosszabb időt rászánva, számtalan kitérővel fedezik fel az útvonal látnivalóit. Mielőtt nekivágnál a picivel több mint 200 kilométeres kalandtúrának, érdemes előre tájékozódni az útvonalról, a lehetőségekről, és hogy mire lehet szükséged a tekerés során. Ide kattintva minden infót megtalálsz, ami kezdő bringásoknak és tapasztaltabbaknak is egyaránt hasznos lehet.
7. A legjobb strandok a Balatonnál
A strandolás a legnagyobb tavunknál már régen nem csak a fürdésről és a sajtos-tejfölös lángosról szól. Szubjektív válogatásunkban olyan partszakaszok szerepelnek, ahol a pihenés mellett az aktív kikapcsolódás is főszerepet kap, így garantált, hogy az egész család jól fogja érezni magát. Kattints ide az egyedi strandokért.
8. A legendás Szent György-hegy felfedezése
A balatoni táj emblematikus, képeslapokra kívánkozó ékköve a Szent György-hegy, amely a környék többi látványos tanúhegyéhez hasonlóan 3-4 millió évvel ezelőtt lezajlott vulkanikus tevékenység egyik hírmondója. Egyedi bazaltoszlopait bazaltorgonáknak is nevezik, amelyek különös látványa már önmagában is remek, panorámás túracélponttá teszi ezt a hegyet, az pedig már csak hab a tortán, hogy a látványos sziklák között egy fagyos levegőt árasztó üreget is találunk. Ezt a különleges sziklahasadékot nevezik a helyiek Sárkány-liknak, illetve egyszerűen Jégbarlangnak, melynek legendájáról és kutatástörténetéről ebben a cikkünkben olvashatsz részletesen.
9. A Balaton „új” tanúhegye – Haláp
A nyolc évtizednyi bányászat csupán egy kis csúcsot hagyott meg a Halápnak
Bár a balatoni táj egyik legfiatalabb hegyéről beszélünk, természetesen nem mostanában keletkezett. Újdonsága elsősorban abban rejlik, hogy közel száz évig nem lehetett rá felkapaszkodni, az eddig elzárt bazaltcsodái pedig lenyűgözőek, nem beszélve fenséges panorámájáról. Egyre több kiránduló kezdi felfedezni ezt a bányászat által megskalpolt vulkáni kúpot, ami 2019 óta már egy kényelmes tanösvényen is bejárható. A tanösvény közel 3 km-es ösvénye könnyű terepen vezet, másfél óra alatt akár kisgyerekekkel is kényelmesen bejárható. A rövid táv ellenére roppant változatos és számos geológiai különlegességet tartogat, amely élménykavalkádról ebben a cikkünkben olvashatsz.
10. Dél-balatoni várak nyomában
Kereki szomszédságában találjuk Fehérkő vára
Somogy vármegyében rengeteg vár állott a középkorban, ezek többsége azonban mára gyakorlatilag nyomtalanul eltűnt. Ennek ellenére egy jelvényszerző túra váras tematikaként vezet el minket a dél-balatoni táj legszebb részeire: teszi ezt úgy, hogy a csekély történelmi emlékek mellett bemutatja e híres szőlőtermő vidék minden báját, vadregényes tölgyerdőinek hangulatát, falvainak békés miliőjét, löszös mélyútjainak egyedi idilljét és a somogyi dombok balatoni víztükörrel és tűzhányókkal megfestett, csodás panorámáját. Ide kattintva megismerheted a helyszíneket és a Dél-balatoni várak túramozgalmat.