Hogy a természet igazi művész, az nem vitás. Télen különösen sok alkotással örvendeztet meg bennünket, például a befagyott vizeinken országszerte látható különleges, csillagszerű jégformákkal.
"A napokban a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz (KMNP) tartozó kardoskúti Fehér-tavon is láthatók a látványos jégpókok"- olvasható a KMNP oldalán. „A legutóbbi havazások során fehérbe öltözött a puszta. Az erős szélviharok átvájták, elhordták a havat, s ahol lerakták, ott látványos képződményeket alakítottak ki, például tavi csillagokat (jégpókokat)."
Ezek a különös formák egyesek szerint olyanok, mint a csillagok, másokat inkább pókokra vagy polipokra emlékeztetnek, megint másoknak idegsejtek jutnak eszükbe róluk.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósághoz (HNPI) tartozó Szatmár-Bereg Tájvédelmi Körzet egyik természetes ütőere az Öreg-Túr, amelyen szintén megfigyelhetők hasonló formák.
De vajon hogyan alakulnak ki ezek? A HNPI posztjából megtudhatjuk.
A vékony jégre hulló hólepel nyomása alatt a jég enyhén megroskad, a korábban kialakult apró nyílásokon keresztül pedig a nyomás hatására feláramlik a víz, és a nyílástól távolodva létrehozza az idegsejtre emlékeztető alakzatot.
Koncz-Bisztricz Tamás Csongrád környékén készített gyönyörű felvételeket.
Molnár Péter a Soltvadkert melletti Vadkerti-tavon örökítette meg ezeket a különleges formákat sok tőkés réce és még több récelábnyom társaságában.
Magazinunk fotósa Pálvölgyi Krisztina pedig a nemrég átadott tiszakécskei Nádirigó tanösvényen fotózott jégcsillagokat.