Persze nem ez az „igazi” Gyilkos-tó, nevét a vízből kiálló facsonkok miatt kapta, utalva az Erdélyben található Gyilkos-tóval való hasonlóságára.
Pleszinger Lászlótól kaptuk az alábbi képeket, melyeken a befagyott Hubertlaki-tavat láthatjuk. Erről a Bakonyban található kis állóvízről annyit érdemes tudni, hogy mesterségesen, egy patak felduzzasztásával hozták létre vaditatónak még a nyolcvanas évek közepén.
Kevesen tudják, de egy emberöltővel ezelőtt még csak nem is létezett ez a kis tó, eggyel később pedig valószínűleg el is tűnik majd
A tó hivatalos nevét a közeli Hubertlakról kapta, az Esterházyak egykori vadászlakjáról, amely pár száz méterre északra, a Hamuházi-séd és a Szalai-séd összefolyásánál, a Hamuházi réten állt, amíg le nem égett 1967-ben. Helyén ma vadászház, illetve egy nemrégiben felújított kulcsosház áll.
A tavat tápláló patak minden csapadékosabb héten kilogrammokban mérhető mennyiségű hordalékot rak le a tó fenekén, szép lassan egyre sekélyebbé téve a medret
Akár autóval, akár busszal érkezünk, a Bakonybéltől északra fekvő Huszárokelőpuszta tekinthető az ideális starthelynek. Az innen induló erdészeti út a Som-berek-séd völgyében csak engedéllyel használható gépjárművel, erre jellemzően a Hubertlaki kulcsosház vendégeinek van lehetősége. Autó nélkül azonban nem kell a szilárd burkolaton maradni, a völggyel párhuzamos hegygerincen a Hubertlaki tanösvényen – változatos, idős és egészen fiatal erdőkön át – is megtehetjük a mintegy egyórás utat. A tanösvény a huszárokelőpusztai erdei iskola elkerített kertjéből indul, ezért nem a legkönnyebb rátalálni, de a nagy felbontású online turistatérképek segítenek. A tótól visszafelé már érdemes a hangulatos völgyben sétálni, továbbra is követve a tanösvény jelzését. Ezen a rövid körtúrán összesen 8 kilométer megtétele után érhetünk vissza a kiindulópontra.
Az eredetileg vaditatónak létrehozott tó mára a Magas-Bakony egyik izgalmas turistalátványossága