A csapadékos télnek és a kora tavaszi hóolvadásnak is megvannak a pozitív hozadékai, például működésbe lépett a Vörös-kői-alsó- és az Imó-kői-forrás. Méghozzá igen látványosan törnek a felszínre. Érdemes felkeresni őket, amíg még aktívak.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság honlapja és Facebook-oldala szerint az elmúlt időszak nagy mennyiségű csapadékának és a hóolvadásnak köszönhetően felszínre törtek a Bükk időszakos kasztforrásai. A Vörös-kői-alsó és az Imó-kői-forrás jelenleg látványosan zubog, és a következő napokban a felmelegedés és a hóolvadás függvényében ez még fokozódhat. A jó hír pedig, hogy a csapadékos időszakot követően két-három hétig várhatóan működni is fognak.
A Vörös-kői-alsó-forrás Felsőtárkánytól északra található, melyet a Stimecz-ház melletti Vöröskő-völgyön keresztül lehet megközelíteni, csak a vízfolyást kell követni. Működésekor látványos vízsugarát annak köszönheti, hogy a korábbi természetes forrástóban buzgárszerűen feltörő víz környezetét az 1970-es években olyan módon építették ki, hogy a víz csak egy felfelé mutató szűk nyíláson át távozhasson. Így azoknak, akik szeretnének rácsodálkozni a legyezőszerűen szétterülő vízfüggönyre, megéri ellátogatni ide. Addig is ezen a videón megnézheted, hogyan tör a magasba a karsztvíz a Vörös-kőnél:
Az Imó-kői-forrás szintén bőségesen ontja a vizet:
Az Imó-kői-forrás a hétvégenként Eger-Miskolc között közlekedő menetrend szerinti autóbusz Tamáskúti állomásától a tanösvényen egy közel 40 perces könnyű sétával közelíthető meg, vagy a Hereg-rét felől, illetve a Bükki Kék nyomvonala felől a kék kör jelzés mentén érhető el.
Kapcsolódó cikkeink:
A boldogság időszakos (karszt)forrásai