Az ország központjában emelkedő hegyvidékek dúskálnak az épített pihenőhelyekben, köztük pedig szép számmal találunk olyanokat, amelyek tökéletesen alkalmasak bivakolásra is. A Börzsöny északi völgyeinek elhagyatott pihenőhelyeitől a Prédikálószék magaslati csillaglesén át a Pilis gerendakunyhójáig válogattuk össze azokat a helyszíneket, ahová a budapestiek akár egy péntek estére is kiugorhatnak éjszakázni.
Börzsönyi táborhelymustra
Ha kiszabadulnánk a fővárosból, de a budai, pilisi vagy visegrádi hegyeknél csendesebb, eldugottabb természeti menedékélményt keresünk, akkor meg se álljunk a Börzsönyig! A túrázás és bivakolás terén egyaránt sokrétű lehetőségeket tartogató hegység tömegközlekedéssel is kiválóan elérhető: Pestről akár negyven perc, de maximum két és fél óra alatt bármelyik börzsönyi településre eljuthatunk. A nagyhátizsákos túrázónak itt csupán azt kell eldöntenie, hogy komfortjának megfelelően mennyire akar elbújni a világ elől, csupán nyugodt környezetre vagy térerőmentes vadonra vágyik? Az épített táborhelyek tekintetében széles a paletta, a praktikus esőházaktól a panorámás kilátókig több megoldás is kínálkozik a szabadban alvók számára.
Nagy-völgyi bőség
A túrázók által ritkábban járt észak-börzsönyi tájban húzódik a 12 km hosszú Nagy-völgy, amely Bernecebaráti és Nagyoroszi között majdnem teljes egészében átszeli a hegység északi részét. Az erdészeti úton bejárható völgy két fő vonzereje az erdőbe zárt csend és az itt megbújó remek táborhelyek sora. Aki végigsétál a völgyön, annak biztosan feltűnik a bükkös-oldali, a kalakocsi és az oszlopói táborhelyek idillje és egységes kialakítása. E hegyek közé zárt, hangulatos réteken elterülő pihenőhelyeken nem csupán padokat és asztalokat, bográcsozásra is alkalmas tűzrakókat használhatunk, hanem betonalapra épült tágas faházakat, amelyek három oldalról zárt, nyeregtetős szerkezete kiválóan véd az elemekkel szemben. Bútort nem mindegyik házban találunk, de cserébe akár nyolc ember száraz fekhelyét is biztosítják.
Mindhárom helyszín tökéletes a sátrazásra, patakparton fekszik, és budival ellátott. Megbízható vizet egyedül az Oszlopó-forrás biztosít, de szárazság idején ez is elapadhat, erre érdemes készülni.
Éjszakánként ezeken a helyeken a völgy tágas lombablakain át nézhetjük a csillagos égboltot,
ami külön varázst ad az esti sütögetéseknek.
A Nagy-völgyben általában bekészített tüzelő várja a bivakolókat, ezt a gesztust mi is tegyük meg az utánunk érkezők felé, de szemetet, egyéb holmit ne hagyjunk hátra, max. egy doboz gyufát!
A nagy-völgyi felsorolásunk ezzel még nem ért véget. Meg kell említenünk a Betyár-kút patakparti, paddal-asztallal felszerelt pihenőjét és a szomszédos Deszkáspuszta fedett táborhelyét. Utóbbi akár hat fekhelyet biztosító, eső ellen védő féltetőt, kényelmes asztalokat és bográcsozásra is alkalmas tűzrakót foglal magában, amit a hajdani pár házas település elszaporodott dísznövényei tarkítanak.
Drégely határában
Annak ellenére, hogy még a vasút is eldöcög mellette, autentikus erdei táborozást ígér a Schaffer-kút. A Drégelypalánktól 2 km-re fekvő, a község által rendezvénytérként is használt pihenő egy nagyobb társaság (6–8 fő) számára is fedett fekhelyet, bővizű forrást, budikat, illetve kényelmes piknikezési és sátrazási lehetőséget biztosít az erdő csendjében.
A hatalmas tűzrakó körül, illetve az asztaloknál egy cserkészcsapat is kényelmesen elfér, aki viszont ennél nomádabb körülményekkel is beéri, azoknak az innen csupán másfél kilométerre álló Drégelyvár bivakélményét ajánljuk, ahol a történelmi falakról felejthetetlen éjszakai panorámát élvezhetünk.
A Börzsöny szívében
A Kemencét Diósjenővel összekötő erdészeti út mentén, Királyházától nyugatra, a Kemence-patak mentén találjuk a Bacsina-kút (Kenyeres Balázs-forrás) napközben forgalmas turistapihenőjét. Könnyű megközelíthetősége, bővizű forrása és kényelmes erdei bútorai miatt lett közkedvelt piknikezőhely, ahol az egyik oldaláról nyitott esőbeállóba is be lehet húzódni. Ha nem túl cudar az időjárás, akkor négy-öt fő szárazon átvészelhet benne egy éjszakát, de a szél ellen ponyvára lesz szükség. A patakparton elterülő táborhely egyszerre biztosít árnyékos és napsütötte teret a kikapcsolódáshoz. Hangulatos közegében három tűzrakó is helyet kapott, sátornak pedig bőven találunk placcot.
Bár a Börzsöny legmagasabb pontja is forgalmas turistacélpont, éjszaka a bivakolásra is alkalmas Csóványosi kilátó jó eséllyel csak a miénk lesz. Az éjjeli erdő szuroksötét tengeréből kiemelkedő torony különleges, csillagpanorámás szállásélményt tartogat, feltéve, ha az időjárás engedi. A kilátóteraszok keskeny padlózatán igencsak ki vagyunk szolgáltatva az elemeknek, főként a szélnek, ezért itt éjszakázni leginkább csak nyáron, szél- és esőmenetes időben érdemes.
Az épület zárt lépcsőháza nem alkalmas alvásra! Ha nyitott menedéket keresünk valahol a Magas-Börzsönyben, akkor a Csóványostól kb. 3 km-re fekvő „G-pont ház” lesz a megoldás. Berendezett kis kalyiba kályhával, fekhellyel, ahová két személy tud behúzódni, ráadásul tőszomszédságában forrás is fakad. Egy ilyen különleges helyen fokozottan ügyeljünk a bivakolás írott és íratlan szabályaira: vigyázz rá, hogy másnak is öröme legyen benne!
Még pár börzsönyi tipp
Menedéket nyújtó pihenőből és különleges alvóhelyből még jó pár akad a hegységben. A legendás Kámor hegy oldalában egy mesterségesen kibővített panorámás sziklaeresz kőkuckója a nomád túraélményt keresőknek fog igazán bejönni. A Börzsönyi Kéktúra Zuvár környékén kanyargó szakaszán találjuk a Bakancsos kunyhót, amely kisebb baráti társaság befogadására képes, egyszerű, raklapokból álló fekhellyel, a házikó előterében paddal, tűzrakóval.
Bár kilátóban aludni az időjárás miatt mindig lutri (pl. királyréti Várhegy-kilátó, zebegényi Kós Károly-kilátó), a Hegyes-tetőn álló Julianus-kilátó egyedi kőtornya valamelyest jobban véd az elemek ellen. Kényelmet adó, zárt emeleti szintje és a hegység központi részére, illetve a Dunakanyarra nyíló felejthetetlen panorámája kivételes éjszakai élményt ígér.
Az Országos Kéktúra vándorai a hegység déli részén, a csodás panorámával bíró Nagy-kő-hegy meredek letörésénél álló „Lokó-pihenő” féltetős beállója alatt húzhatják meg magukat. Hasonló komfortú bivakhelyeket ugyanakkor Börzsöny-szerte találunk: ilyen a Varjas-pihenő a „Palóc sárga” útvonalán, a Kámori ház a Börzsönyi Kéktúra mentén, vagy az Ernő-forrás esőháza, amit Zebegény közelében kell keresni.
A hegységet felépítő vulkanikus kőzetek miatt a Börzsönyben kevés a barlang, a Szent Mihály-hegy sziklás oldalában nyíló Remete-barlang azonban nem csak ezért kuriózum. A tágas, Dunára néző kőfülke nem tartozik a legcsendesebb, legeldugottabb bivakhelyek közé, de panorámája, egyedi atmoszférája miatt mindenképpen meg kell említenünk.
Kilátó, kunyhó és völgyi menedék a Visegrádi-hegységben
Biztosak vagyunk benne, hogy a Prédikálószék kilátója az ország legnépszerűbb bivakhelye. Az emeletes, a hegy nevét formájában megidéző, fedett építmény minden szintje alkalmas a kint alvásra, és rossz időben is biztos védelmet nyújt az elemek ellen. (Persze a hegytetőt a villámcsapások veszélye miatt messziről kerüljük el viharos időben!)
A dunakanyari naplemente és napkelte látványa a Magyarország hegységeiben átélhető legszebb természeti élmények egyike, és mindezt a folyó szalagját éjjel kirajzoló fényfüzér sem múlja alul.
A torony kapacitása lényegében korlátlan, nagy csoportok is elférnek a különböző szinteken, de népszerűsége miatt számítani kell rá, hogy a csúcson, különösen nyári idényben, még hétköznapokon is osztozni kell másokkal. Forrás és vécé nincs a hegytetőn és közelében, de padok, asztalok és tűzrakó igen – ugyanakkor a terület fokozottan védett, ezért csak az épített környezetet használjuk!
Nincs messze a Prédikálószéktől, de a hegytömb tövéből induló völgyben fekszik a Kárpát-forrás hangulatos, a feltáróút ellenére is meglepően vadregényes táborhelye. Az andezitgörgeteges patak kanyarulatainak egyikében, lapos placcon, ráadásul az Országos Kéktúra mentén létesült az a pihenőhely, amely a padok és asztalok, valamint a méretes tűzrakó mellett egy fedett fakunyhót is tartogat. Az épület oldalról nyitott, de az esőtől megvéd, és akár tíznél több fő is kényelmesen elfér kőpadlóján. A Kárpát-forrásra az év nagy részében számíthatunk, és a helyszínen vécé is van.
A Visegrádi-hegységben egykor kis fa védkunyhók sűrű hálózata állt, ezekbe egy-egy ember akár éjszakára is behúzódhatott. A szemből háromszög alakú házikók javarésze mára tönkrement, de még találhatunk néhányat (például a Vízverés nyergében vagy a Hirsch-ormon) belőlük. A Vörös-kő hatalmas, fedett pavilonja nincs jó állapotban, de egyes részei alá behúzódhatunk az eső elől, a szomszédjából pedig megcsodálhatjuk a panorámát is.
A Pilis védett zugai
Klastrompuszta fölött, magasabb hegyvidékek hangulatát idéző bükkösben áll a földbe mélyített, gerendafrontos Kapisztrán kunyhó, amelynek földpadlóján két ember férhet el. A piciny menedék megvéd az elemektől, és hangulatos helyszínen, este járatlan rengetegben fekszik, előtte tűzrakó hely is van, más építményre azonban ne számítsunk. Az egyszerű kialakítású házikó használata azoknak ajánlott, akik kifejezetten nomád körülményeket keresnek tetszetős, nyugalmas erdei környezetben. Víznyerő hely nincs a közelben, ezért a vizet fel kell vinni a hegyre, vagy éppen le, ha a Kétbükkfa-nyereg felől érkezünk.
Klasszikus éjszakázóhelye a hegységnek a Pilis-tető, ahol a Boldog Özséb-kilátó panorámaszintjére is behúzódhatunk, az egykori katonai bázis hatalmas, fedett, három oldalról zárt csarnokaiban pedig gyakorlatilag akárhány ember elfér éjszakára. A legkényelmesebb választás azonban (ha nem foglalt) az egyik betonhangár tetején álló bivakkabin, amit kifejezetten abból a célból építettek (titokban) ismeretlenek, hogy legyen hol éjszakázni a hegytetőn. Az Alpin Cabin fapadlóján két fő fér el, jól szigetelt, kimászva belőle azonnal „arcon csap" a magaslati panoráma, de az ablaknak köszönhetően bent sem vagyunk teljesen elszigetelve a hegytől. Mindig nyitva áll, bárki használhatja – de meglehetősen népszerű.
A kilátó panorámája és a csillagos égbolt miatt egyértelműen ez a hegység legjobb bivakhelye, ráadásul könnyen meg is közelíthető, így
a műfajjal ismerkedők számára is ideális választás.
Vécé és víz nincs fönt, viszont padok, asztalok és tűzrakók is találhatók a kabin és a torony mellett.
A Pilis-tető tömbjének északkeleti tövében, a Vaskapu-völgy végénél áll a Mária-pad pihenőhelye, ahol a pihenőalkalmatosságok mellett, a szétnyíló szurdokerdő védelmében fakunyhóra lelhetünk. A házikó minden oldalról zárt, padlóján hat ember kényelmesen alhat, de pozíciója miatt nem a legideálisabb táborhely. Inkább azoknak javasolt, akik könnyen elérhető, a fővárosból egyszerűen megközelíthető, falakkal minden oldalról körülvett erdei éjszakázási pontot keresnek.
A cikk a Turista Magazin 2023 októberi számában jelent meg.