Az európai bölények valaha gyakoriak voltak a Kárpát-medencében, itthon ma már szinte csak fogságban látjuk őket. Az Őrségben pár hónapja félvad körülmények között él néhány példány. Megnéztük őket, hogyan boldogulnak a „vadonban”.
Kondorfa határában, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 70 hektáros területén hat nőstény és egy hatalmas termetű bika nyár óta él együtt, félvad körülmények között.
Régen egész Európában éltek bölények, a leletek alapján úgy tűnik, a Kárpát-medence kifejezetten gazdag bölényélőhely volt. A bölények azonban az emberi hatások-vadászat, megfelelő élőhelyek eltűnése- miatt a 20. század elejére a kipusztulás szélére kerültek. Állatkerti egyedek szaporításával sikerült a fajt megmenteni. Ma megközelítőleg 6 ezer egyed él a kontinensen.
Az őrségi bölények úgy tűnik, jól érzik magukat, és nekik köszönhetően már néhány hónap alatt számos érdekes információval gazdagodtak a szakemberek. A bölények azok a marhafélék, amelyek nemcsak füvet esznek, de a fásszárú növények szinte minden részét kedvelik. Levelet, rügyet, hajtást, sőt fakérget is, a téli hónapokban azonban a szakemberek észrevették, hogy az állatok a gyökereket is kiássák, hogy hozzájussanak a bennük levő ásványi anyagokhoz.
Hogy hogyan élnek az őrségi bölények, és milyen új érdekességeket tudtak meg róluk, az kiderül a Turista Magazin februári számából.
A februári lapszámunkat itt tudod megrendelni, előfizetni pedig ide kattintva tudsz ránk!